۳۴ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴
اگر ترامپ دوباره انتخاب شود چه باید کرد؟

پس از شکست آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در ۲۴ مردادماه ۱۳۹۹، پمپئو بلافاصله با حضور در سازمان ملل و طی نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل خواستار اجرای سازوکار ماشه و بازگشت خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران شد. 

طبیعی است که با تداوم "فشارهای حداکثری" و تحریم های سنگین و گسترده آمریکا، اکثر مردم و دولت ایران خیلی علاقمندند تا ترامپ برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، شکست سختی را متحمل شود و نتواند رأی بیاورد.

ایران در طول حیات خود تا کنون با چنین برخوردهای بی رحمانه، خشن، سبعانه و جنایتکارانه ای از سوی آمریکا علیه آحاد مردم کشور خود مواجه نبوده است. 

ترامپ احساس میکند که ممکن است در دوره بعد رئیس جمهور آمریکا نباشد و لذا میخواهد بیشترین خدمت را در چند روزه باقیمانده دوره ریاست جمهوری خود به اسرائیل بکند. او همانطور که جولانِ سوریه را به اسرائیل داد و سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کرد تا حاکمیت اسرائیل را بر قدس شریف تثبیت کند و امارات را وادار کرد تا رابطه علنی و رسمی با اسرائیل برقرار کند، حالا به دنبال آنست تا با تسلیم کردن جمهوری اسلامی ایران، بزرگترین نگرانی رژیم صهیونیستی را از بین ببرد و شرایط خواب راحت را برای امثال نتانیاهو فراهم آورد.

گرچه بایدن هم برای بازگشت به پیمان برجام حرف و حدیث هایی می زند، اما با این حال اگر ترامپ توانست بار دیگر رئیس جمهور آمریکا شود تکلیف چیست و چه باید کرد؟ 
آیا همانطور که ترامپ اعلام کرده است باید با آمریکا مذاکره کرد و منتظر یک توافق جدیدِ فوری بود تا آمریکا زانوی پاهایِ خود را از گلوی اقتصاد ایران بردارد؟ و یا این که مسیر دیگری هم پیشِ رُوی ایران است؟ 

گرچه ایران با طرح موضوع برنامه توافق با کشورهای چین و روسیه تلاش کرده است تا به آمریکا نشان دهد که راهبرد ترامپ علیه ایران به نتیجه ای نخواهد رسید ولی تا کنون مشخص شده است که همکاری ها با چین و روسیه نتوانسته از حجم تحریم های ضد بشری آمریکا علیه ایران بکاهد و گشایشی را در اقتصاد ایران به وجود آورد. 

بنابراین به نظر می رسد که ایران تا کنون ضمن اتخاذ راهبرد "اجتناب از مذاکره و جنگ"، چاره ای نداشته تا به آمریکا نشان دهد که:

۱- سیاست "فشار حداکثری" کارایی لازم را نداشته و به جایی نخواهد رسید و شکست خواهد خورد.

۲- این فشارها باعث خواهد شد تا جمهوری اسلامی ایران ناچار شود به سمت بلوک شرق از جمله روسیه و چین نزدیک شود و از دنیای غرب در همه حوزه های اقتصادی، فناوری، نظامی و سیاسی فاصله بگیرد.

۳- تداوم "فشارهای همه جانبه" از نفوذ منطقه ای ایران نخواهد کاست بلکه بر عمق روابط ایران با مردم کشورهای منطقه خواهد افزود.

۴- افزایش فشار به مردم ایران باعث بالا رفتن ضریب امنیتی اسرائیل نخواهد شد.

۵- همانطور که موشک باران شهرهای ایران در دوره جنگ تحمیلی باعث ایجاد ظرفیت ساخت موشک های بالستیک در ایران شد، تحریم تسلیحاتی آمریکا در دوره کنونی نیز باعث رونق و شکوفایی "قدرت نظامی متکی بر خود" در جمهوری اسلامی خواهد شد.

اما مهمتر از همه، ایران باید از این پس نشان دهد که با تکیه بر ظرفیت های ملی و بازگذاشتن دست مردم و اعطاء اختیارات بیشتر به دستگاه های اجرایی و استانداران می تواند اقتصاد خود را اداره کند. 

بنابراین لازم است تا دولت به راهکارهای جدیدی برای پیشرفت و توسعه کشور فکر کند و از اندیشه های نو حمایت کند. 
بر این اساس بایستی تمامی موانع کسب و کار عملاً برداشته شوند و از توان تمامی دولتمردان سابق و افراد برجسته و صاحب نظر در همه حوزه ها برای فائق آمدن بر تحریم ها استفاده شود. 

حال که نقدینگی زیادی در جامعه وجود دارد از آن برای انجام پروژه های بزرگ استفاده شود. برای مثال ساخت خطوط مختلف راه آهن و بزرگراه ها از جمله تکمیل بزرگراه شمال و متروی تهران و متروهای شهرستانها با بهره گیری از سرمایه گذاری مردم امکان پذیر شود. 

یا پروژه های بزرگی برای توسعه سواحل جنوبی کشور تعریف شود به گونه ای که میلیون ها نفر از ایرانیان بتوانند در این پروژه ها سرمایه گذاری کنند و در شهرهای جدید در کنار خلیج فارس و دریای عمان ساکن شوند. تمامی جزایر خلیج فارس با سرمایه مردم به جزایر تفریحی، مسکونی و فرهنگی تبدیل شوند تا هزاران گردشگر را به خود جذب کنند و جایگزین سفرهای ایرانیان به کشورهایی مانند ترکیه و امارات و گرجستان شوند. 

پروژه هایی مانند تبدیل نفت خام به فرآورده های مختلف مثل برق، پتروشیمی، بنزین و .. برای سرمایه گذاری مردم معرفی شوند تا با صدور محصولات آنها بتوان علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، صادرات غیرنفتی را توسعه داد.

روابط تجاری مرزی مردم با کشورهای همسایه تسهیل شود تا صادرات انواع کالاها راحت تر انجام شود.

از طرف دیگر لازم است تا "همگرایی سیاسی و اجتماعی" در دستور کار حاکمیت و احزاب، نمایندگان محترم مجلس و رسانه ها به ویژه صدا و سیما قرار گیرد و به تفرقه و تضادها دامن زده نشود و از نفرت پراکنی خودداری شود. خوبست در سیاست داخلی کشور بازنگری شود و بسیاری از زندانیان و محصورین تعیین تکلیف و آزاد شوند تا انسجام و سرمایه اجتماعی افزایش یابد. 

از تلاش برای بیرون راندن رقبای سیاسی با توسل به هر شیوه و ابزاری خودداری شود. اجازه بروز نشاط اجتماعی و سیاسی به ویژه در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری به همه مردم داده شود تا به یاری خداوند، با برگزاری "آزادترین انتخابات" ریاست جمهوری در سال آینده، جمهوری اسلامی ایران بتواند آمریکا را سرخورده و مأیوس کند.

به هر حال همه مردم کشور باید جنگ اقتصادی و سیاسی "شیطان بزرگ" با ایران را خیلی جدی بگیرند و با توکل بر خدای بزرگ به سمت "قوی شدن" و "تولید ثروت" بروند و با "پیوستن به یکدیگر" آن جنگ را شکست دهند. 

پس با بهره گیری از نهضت حسینی "همه با هم" باشیم تا بتوانیم نصرت الهی را در عمل ببینیم.

واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا

* منتشر شده در روزنامه شرق . ۴ شهریور ۱۳۹۹

۳۱۰۳۱۱

کد خبر 1432053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =