اتفاق جالب در لیگ برتر؛ میانگین سنی مربیان کمتر از ۴۵ سال

خبرورزشی نوشت:میانگین سنی مربیان در فصل جدید کمتر از ۴۵ سال است؛ این نشان می‌دهد فوتبال باشگاهی ایران به یک‌باره راه جوانگرایی را پیش گرفته است در حالی که این مسیر باید در فصول گذشته و به مرور زمان طی می‌شد.

 از ۱۶ مربی که هدایت تیم‌های لیگ برتری را برعهده گرفته‌اند ۶ مربی فصل آینده اولین حضور در لیگ برتر را به عنوان سرمربی تجربه خواهند کرد و بعضی از آن‌ها فاقد مدرک مربیگری هستند و شاید به همین بهانه شانس حضور روی نیمکت را پیدا نکنند. براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا کادر فنی همه تیم‌های لیگ برتری باید دارای مدرک A باشند.

اما نکته جالب دیگر؛ حضور مربیان استقلالی در لیگ برتر پررنگ‌تر از مربیان پرسپولیسی است. مجید نامجومطلق، جواد نکونام، علیرضا منصوریان، مهدی رحمتی، محمود فکری و امیر قلعه‌نویی مربیان استقلالی لیگ برتر در فصل جدید به‌شمار می‌روند. تنها مربی از خانواده پرسپولیس نیز یحیی گل‌محمدی است.

به نظر می‌رسد تیم‌های لیگ برتری از انحصار برخی از مربیان خارج شده‌اند و این اتفاق خوبی است؛ در گذشته و در پایان فصل تنها جای مربیان با هم عوض می‌شد، اما این فصل همان‌طور که اشاره شد ۶ مربی جدید به لیگ برتر ورود کرده‌اند. البته ممکن است برخی از مربیان جوان در بدو ورود به لیگ برتر و حتی لیگ یک نتایج خوبی نگیرند، اما بدون شک تدوام اعتماد به مربیان جوان شرایط فوتبال باشگاهی را متحول خواهد کرد. مربی‌ای که ناکام می‌شود با هر اسمی باید جای خود را به مربی جدید بدهد و این یک اصل در فوتبال حرفه‌ای است. حال می‌خواهد آن مربی ناکام مربی باتجربه باشد یا ناکام.

شرایط سنی مربیان لیگ برتر در فصل ۴۰۰-۹۹:
۱- پرسپولیس‌: یحیی گل‌محمدی / ۴۹ سال
۲- استقلال‌: مجید نامجومطلق / ۵۴ سال
۳- فولاد: جواد نکونام / ۴۰ سال
۴- تراکتور: علیرضا منصوریان / ۴۸ سال
۵- سپاهان‌: محرم نویدکیا / ۳۷ سال
۶- شهرخودرو: مهدی رحمتی / ۳۹ سال
۷- صنعت نفت: سیروس پورموسوی / ۴۹ سال
۸- نفت مسجدسلیمان: مجتبی حسینی / ۴۶ سال
۹- نساجی‌: محمود فکری / ۵۱ سال
۱۰- گل‌گهر: امیر قلعه‌نویی / ۵۶ سال
۱۱- ماشین‌سازی‌: وحید بیاتلو / ۳۲ سال
۱۲- ذوب‌آهن: رحمان رضایی / ۴۵ سال
۱۳- پیکان: عبدا... ویسی / ۴۹ سال
۱۴- سایپا: ابراهیم صادقی / ۴۱ سال
۱۵- مس رفسنجان: محمد ربیعی / ۳۹ سال
۱۶- آلومینیوم اراک‌: رسول خطیبی / ۴۱ سال

مجموع سن مربیان: ۷۱۶ سال
میانگین سن مربیان: ۴۴/۷۵

251 251

کد خبر 1436063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =