فیلمِ مستند آزاده عبداللهی برای قدردانی از فرشته‌های مظلوم

آزاده عبداللهی، کارگردان مستند «گوهر تندرستی»، می‌گوید در این فیلم تلاش کرده از نگاه کلیشه‌ای به بحران کرونا فاصله بگیرد و از یک زاویه دیگر موضوع را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «گوهر تندرستی»، نخستین مستند آزاده عبداللهی است که با موضوع کرونا تولید شده. او که در سقز زندگی می‌کند و اصالتا کُرد است، تولید این فیلم را در شرایط فعلی، کاری سخت می‌داند.

او درباره علت پرداختن به این موضوع می‌گوید: «با شروع کرونا ، سونامی وحشت همه جا را در بر گرفت و مشخص بود نگرانی‌ها بسیار زیاد است. در این دوره و تا به الان، گزارش‌ها و مستندهای بسیار زیادی تهیه و پخش شده است که توجه افکار عمومی را به بیمارستان‌ها و پرسنل درمانی جلب کرده است. به گزارش‌ها که دقت می‌کردم، متوجه شدم عموما از زحمات دکترها و پرستارها یاد می‌شود و بخشی از پرسنل درمان که اتفاقا از لحاظ شغلی در معرض خطر و ریسک بالاتری بودند، دیده نمی‌شدند. بهیارها و کارگران ساده، همان دسته هستند که مسئولیت خدمات بهداشتی و نظافتی بخش‌های قرنطینه را بر عهده دارند. همه  پرسنل درمانی ثابت کردند که فرشته‌هایی بی‌ادعا هستند ولی به نظر من بهیارها و کارگران ساده، مظلوم‌تر از دیگران بودند و کم‌تر از ایشان نامی برده می‌شد.»

عبداللهی ادامه می‌دهد: «همین موضوع باعث شد تا من در ابتدای نوروز به این فکر بیفتم یک مستند کوتاه از شغل این افراد بسازم تا هم میزان زحمات‌شان را نشان دهم و هم یک قدردانی خیلی کوچکی از آنها کرده باشم. به همین دلیل تلاش کردم به شکلی گسترده و در حد توانم شروع به مطالعه و تحقیق در مورد دنیای مستند بکنم و به این نتیجه رسیدم که میتوانم در چارچوب اطلاعات کمی که دارم، یک مستند ساده با مفهوم قدردانی از این فرشته‌ها بسازم.»

این کارگردان درباره زاویه نگاهش در این مستند می‌گوید: «بحران کرونا و این غول میکروسکوپی، شرایط جدیدی را بر انسان دیکته کرده است. من در مستند «گوهر تندرستی» تلاش می‌کنم از روایت‌های کلیشه‌ای و تکراری فاصله بگیرم و در فضای مستند، این بحران را به یک فرصت برای نقد زندگی صنعتی_شهری، بشر و آسیب‌هایی که این نوع زندگی بر محیط زیست وارد کرده است، بپردازم و تلاش کردم از زاویه‌ای جدید به کرونا بپردازیم.»

او درباره سختی‌های مسیر مستندسازی توضیح می‌دهد: «چیزی که یک مقدار جسارت مرا برای ساخت مستند «گوهر تندرستی» بیشتر کرد، این موضوع بود که بسیاری با این امر مخالفت می‌کردند و می‌گفتند «تو یک خانم هستی و این موضوع سخت است و نمی‌توانی آن را انجام دهی.» همین باعث شد تا من عزمم را جزم کنم و ثابت کنم که این افکار کلیشه‌ای درباره خانم‌ها حقیقت ندارد و خانم‌ها نیز از پس همه امور بر می‌آیند و من اولین مستندساز خانم در شهرمان شدم که بسیار باعث افتخار است. من در مسیر گرفتن مجوز، بسیار اذیت شدم و فیلمبرداری هم کار پیچیده‌ای بود که خدا را شکر، توانستم از آن چیزهایی که در ذهنم بود، راش بگیرم و مرحله تولید را با تمام سختی‌ها به پایان برسانم و در حال حاضر درحال تدوین هستیم.»

عبداللهی می‌گوید: «به‌طور کلی این پروژه از همان ابتدای دریافت مجوز تا به این لحظه که وارد مرحله تدوین شده است، پروژه‌ای بسیار سخت و نفس‌گیر بود و من خدا را شکر می‌کنم که با تلاش و کوشش فراوان، همه این سختی‌ها را پشت سر گذاشتیم و درحال حاضر با توجه به متریال و راش‌های موجود احساس می‌کنم من و گروه تولید، فراتر از انتظار عمل کرده‌ایم و خوشحالم که این چالش بزرگ را به خوبی پشت سر گذاشته‌ایم.»

کارگردان مستند «گوهر تندرستی» درباره حضور این فیلم در جشنواره سینما حقیقت می‌گوید: «مانند همه فیلمسازها، برای من هم اکران مستندی که ساخته‌ام، یک موقعیت فوق‌العاده به حساب می‌آید و تلاش می‌کنم آن را در جشنواره سینما حقیقت اکران کنم تا تمام مردم سرزمینم بتوانند به تماشای این اثر بنشینند.»

عبداللهی درباره تامین بودجه این مستند توضیح می‌دهد: «بودجه این مستند کاملا از بخش خصوصی تهیه شده و پدرم (عارف عبداللهی) تهیه‌کننده این کار است. در این پروژه سخت، خانواده من اصلی‌ترین مشوق و حامی من بودند. از مسوولان دانشگاه  علوم پزشکی کردستان هم تشکر می‌کنم که در شرایطی سخت و نفس‌گیر و در اوج بحران، در کمال تواضع درخواست من را بررسی کردند و آرزو می‌کنم در رویارویی با این بحران پیروز و تندرست باشند.»

۵۷۲۴۵

کد خبر 1436921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =