کاهش ۴۰درصدی خسارت آفت مگس زیتون در باغات قزوین

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: امسال خسارت آفت مگس زیتون به باغهای این استان نسبت به سال گذشته ۴۰درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یوسف درخشان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: با شروع برداشت زیتون از باغهای منطقه طارم سفلی، کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون نیز در مرحله کنسروی پایان یافت.
درخشان پیش بینی کرد: ۷۰درصد زیتون در باغ های منطقه طارم سفلی بصورت  کنسروی و ۳۰درصد نیز روغنی باشد.
او اضافه کرد: در باغهایی که به منظور زیتون روغنی نگهداری می شوند مبارزه و کنترل با آفت مگس زیتون باید ادامه یابد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت :  در مرحله کنسروی از باغهای صنعتی در سطح ۱۸۸۰هکتار بالغ بر ۵ هزار و ۶۰۰ تن زیتون برداشت می شود که در این باغها به خاطر رعایت اصول باغبانی ، پیشگیری و مبارزه به موقع ؛ خسارت آفت مگس زیتون صفر است.
او افزود: در همین راستا؛ در باغهای سنتی در سطح ۴هزار و ۳۰۰هکتار که بالغ بر ۱۱هزار تن زیتون در مرحله کنسروی برداشت می شود میزان خسارت از صفر تا ۷درصد متغیر است.
به گفته این مقام مسئول؛ در مجموع  به طور متوسط در باغات سنتی میزان خسارت ۱.۳درصد برآورد می شود.
درخشان یاد آور شد: تاکنون و تا پایان مرحله برداشت زیتون کنسروی ؛ سطح مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح  ۲۳۰۰هکتار است.
به گفته او؛  در سال ۹۸ کل سطح مبارزه در باغهای زیتون منطقه ۵هزار و ۲۰۰هکتار است که سال طغیان آفت و  شدت و وسعت آلودگی نیز بالا بوده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطر نشان کرد:  در مجموع سطح مبارزه با آفت مگس زیتون در باغهای منطقه نسبت به سال قبل ۲۹۰۰هکتار کمتر شده و میزان خسارت نیز از ۳درصد در سال۹۸ به ۱.۳درصد در سال جاری کاهش یافته است.

46

کد خبر 1437827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =