بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا سال آینده

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود با برنامه‌ریزی‌های انجام شده همه ردیف‌های پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی تا اواخر شهریور ۱۴۰۰ به بهره‌برداری کامل برسد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، «محمدمهدی توسلی‌پور» افزود: اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در حال حرکت از اقتصاد مبتنی بر نفت به سوی اقتصاد محور گاز محور است و با شتاب‌بخشی در بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی و تکمیل فازهای در حال توسعه آن، نقش گاز طبیعی بیش از پیش در مدیریت کلان اقتصادی کشور نمود پیدا می‌کند.

وی بیان‌داشت: در مسیر مشخصی که برای بهره‌گیری از ظرفیت بالقوه و بالفعل پیمانکاران، سازندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و کالاها در داخل کشور، مدیریت نقدینگی و هزینه‌کرد مناسب منابع مالی توسط وزارت نفت در سال ۹۲ ترسیم شد، بر مبنای برداشت حداکثری از میدان مشترک پارس جنوبی به‌ویژه در بلوک‌های مرزی، توسعه فاز ۱۴ به دلیل قرارگیری در شمالی‌ترین بلوک مخزنی، در اولویت آخر و پس از فازهای ۱۳ و ۲۲، ۲۳ و ۲۴ قرار گرفت.

توسلی‌پور، مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای تحقق اهداف طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی را توسعه کامل بخش فراساحلی عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت برداشت سهم ایران از میدان‌های مشترک و دستیابی به اهداف اصلی طرح که برداشت روزانه دو میلیارد فوت‌مکعب گاز غنی (معادل ۵۶ میلیون مترمکعب) از موقعیت چهار سکوی دریایی بود، مقرر شد تا در طرح توسعه فاز ۱۴ ابتدا بر روی بخش فراساحلی تمرکز جدی انجام شود.

وی ادامه‌داد: با تلاش شبانه‎روزی پیمانکاران و کارفرمای پروژه در بخش دریایی اجرای عملیات حفاری چاه‌های گازی، عملیات ساخت خطوط لوله دریایی، عملیات ساخت، نصب و راه‌اندازی چهار سکوی گازی در موقعیت مخزنی این فاز انجام شد، به طوری که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ نخستین سکوی دریایی، در آبان‌ماه همین سال دومین سکو، در دی‌ماه سال ۹۸ سومین عرشه گازی و در اسفندماه پارسال آخرین سکوی بهره‌برداری این طرح عملیاتی شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی خاطرنشان‌کرد: در کنار تکمیل چاه‌ها و راه‌اندازی دو رشته خط لوله انتقال گاز از دریا به پالایشگاه خشکی، در مجموع تاکنون ۲۲.۵ میلیارد مترمکعب گاز از موقعیت بلوک مخزنی این طرح استخراج و با استفاده از ظرفیت آزاد پالایشگاه‌های مستقر در منطقه پارس ۲ (پالایشگاه‌های فاز ۱۲ و ۱۹) شیرین‌سازی و به شبکه سراسری گاز تزریق شده است.

وی، پیشرفت کلی این طرح را ۸۸.۶۶ درصد اعلام کرد و افزود: سیاست وزارت نفت در هفت سال اخیر مبتنی بر توسعه فازهای باقی‌مانده پارس‌جنوبی و افزایش سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور بوده است.

توسلی‌پور اضافه‌کرد: با این حال به دلیل چالش‌هایی که از محل تشدید تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشور در سال‌های متمادی حادث شده، تا حدودی امکان دسترسی به برخی از اقلام حیاتی ساخت خارج از جمله کمپرسورها، سیستم‌های کنترل و ابزار دقیق، توربواکسپندرها و لوله‌های CRA را با موانعی مواجه کرده است.

وی همچنین عدم چابکی در ساختار دولتی پیمانکار طرح و طولانی شدن فرآیند تأمین کالا را از دیگر چالش‌های پیش روی توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد.

این مسوول تاکیدکرد: بی‌ثباتی مدیریتی در شرکت پیمانکار به عنوان راهبر کنسرسیوم و انتصاب ۹ مدیرعامل از سال ۸۹ تاکنون منجر به نقض تصمیمات مدیران قبلی و به تبع آن دوباره‌کاری‌های فراوان شده است.

وی گفت: با این حال وزارت نفت به دلیل اهداف تقویت پیمانکاران و افزایش سطح توان شرکت‌های داخلی، بدون در نظر گرفتن اختیار خلع ید، مصمم است تا این طرح را که از نیمه راه گذشته، با تجمیع توان ملی، تعامل، هم‌گرایی و هم‌افزایی در میان پیمانکاران کنونی به سرانجام برساند.

توسلی‌پور با اشاره به پیشرفت ۸۴ درصدی بخش پالایشگاهی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، سفارش‌گذاری همه کالاهای فاقد سفارش، تعیین تکلیف و سفارش‌گذاری مجدد برخی از کالاهای اصلی و استفاده از ظرفیت هر یک از اعضای کنسرسیوم برای عبور از هزارتوی موانع بلند تحریم در تأمین کالا را از جمله اقدامات انجام شده در ماه‌های گذشته برشمرد.

وی اظهارداشت: بر اساس سنگ‌نشانه‌های تعریف شده، تا پایان سال ۹۹ واحدهای یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی شامل آب، برق، بخار)، واحد ذخیره‌سازی میعانات گازی، واحد آبگیر مستقل، مشعل‌های پالایشگاه و غیره تکمیل و راه‌اندازی می‌شوند.

این مقام مسوول در شرکت نفت و گاز پارس پیش‌بینی‌کرد که هر چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان نیمه نخست سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

223231
کد خبر 1438470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =