اقدام قانونی اتحادیه اروپا علیه انگلیس

فارس نوشت: رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد لایحه جدیدی که در پارلمان انگلیس مطرح شده است، ناقض توافق برگزیت است و به همین دلیل بروکسل رویه‌ای قانونی را در این زمینه آغاز کرده است.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، «اورسولا فون در لین» رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد بروکسل در آغاز این روند اقدام قانونی از لندن درخواست کرده توضیحات خود را درباره این تخلف ارائه دهد.

این مقام اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفت: «از دوستان بریتانیایی خود دعوت کرده بودیم بخش‌های مشکل‌زای پیش‌نویس لایحه بازار داخلی خود را تا پایان ماه سپتامبر (دیروز) حذف کنند».

وی هشدار داد این قانون در ماهیت خود ناقض تعهداتی است که در توافق برگزیت درج شده بودند و اگر به همین شکل اجرایی شود، در تضاد کامل با پروتکل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی خواهد بود.

فون در لین در ادامه  گفت: «ضرب‌الأجل ما روز گذشته به اتمام رسید و این مفاد مشکل‌زا حذف نشدند. بنابراین امروز صبح کمیسیون [اروپا] تصمیم گرفت تذکری رسمی به دولت بریتانیا ارسال کند. این اولین گام در رویه برخورد با تخلفات است».

وی افزود در این نامه از دولت انگلیس درخواست شده است که ظرف یک ماه مسائل و مشکلات موجود را تحت بررسی قرار دهد.

انگلیس ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن۹۸) رسماً از اتحادیه اروپا خارج شد اما در دوره گذار که قرار است تا پایان امسال باشد، همچنان معیارهای اصلی عضویت در این اتحادیه را حفظ خواهد کرد. 

اکنون روابط انگلیس و اتحادیه اروپا به مدت یک سال حالت گذار را سپری می‌کند و دو طرف در این بازه زمانی فرصت دارند درخصوص نحوه روابط پسابرگزیت به توافق برسند.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس چندی پیش از قصد خود برای ارائه پیش‌نویس طرحی به پارلمان کشورش برای تغییر بخش‌هایی از توافق برگزیت خبر داد. بر اساس این طرح، انگلیس بخشی از توافق میان لندن و بروکسل بر سر ایرلند شمالی را حذف خواهد کرد. این لایحه روز سه شنبه در پارلمان به تصویب رسید.

جانسون همچنین گفته است به مذاکره‌کنندگان بر سر توافق تجاری پسابرگزیت که دور هشتم آن این هفته در لندن برگزار می‌شود، تا ۱۵ اکتبر مهلت می‌دهد تا مذاکرات خود را به نتیجه برسانند و در غیر این صورت بریتانیا این مذاکرات را به طور کامل ترک خواهد کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1438586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =