رئیس کل دادگستری همدان: دستگاه قضایی همدان رتبه برتر کشوری در برقراری صلح و سازش را از آن خود کرد

رئیس کل دادگستری همدان گفت: ۸۱ درصد پرونده های قضایی معوقه ۱۰ ماه گذشته در استان همدان مختومه شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ دکتر محمدرضا عدالتخواه با اعلام اینکه دستگاه قضایی به دنبال توسعه الکترونیکی دادرسی ها است، افزود: آمادگی خود برای ارائه و راه اندازی سیستم "ساآب" به سایر دادگستری های کشور را اعلام می کنیم.
 
وی در همایش سراسری شوراهای قضایی استان ها که به ریاست آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای عالی قضایی کشور از طریق‌ ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: سیستم ارزشیابی آرای بدوی محاکم دادگستری استان به عنوان طرحی ابتکاری با رویکرد کیفیت بخشی به احکام دادگاه ها راه اندازی شده است.

عدالتخواه، سیستم ارزشیابی آرای بدوی را طرحی هوشمندانه برای کیفیت بخشی به احکام دادگاه ها دانست و افزود: در این سیستم نرم افزاری (ساآب) احکام صادره قضات محاکم بدوی توسط قضات دادگاه های تجدیدنظر بر اساس گزینه های تعریف شده شکلی و ماهیتی ارزشیابی و امتیاز دهی می شوند.

رئیس کل دادگستری استان همدان خاطرنشان کرد:بدین ترتیب شرایطی فراهم می شود تا نقاط قوت و ضعف قضات دادگاه های بدوی و همچنین کیفیت و اتقان آراء آن ها مشخص و از توصیه های بهنگام و برخط قضات دادگاه های تجدیدنظر بهره مند شوند.

وی از آمادگی دستگاه قضایی همدان برای ارائه سیستم "ساآب" به سایر دادگستری های کشور خبر داد و اضافه کرد: رونمایی از این پروژه که بدون هیچ گونه هزینه کردی و توسط نیروهای درون سازمانی دستگاه قضایی همدان طراحی شده با حضور رئیس دیوان عالی کشور انجام شده است.

عدالتخواه تصریح کرد: این سیستم قابلیت تعمیم و اجراء در سطح تمام دادگسترهای استان های مختلف را دارد و دادگستری همدان آماده هر گونه همکاری در خصوص ارائه و راه اندازی این نرم افزار به دستگاه قضایی سایر استان ها است.

وی در ادامه به نحوه بررسی پرونده های قضایی که در رابطه با احکام قطعی صادر شده در آن ها از سوی افراد و اشخاص ذیصلاح اعلام خلاف بین قانون و شرع می شود پرداخت و  تشریح کرد: در راستای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری مکاتبات و درخواست هایی را که به طور عمده از هفت مرجع به دادگستری استان ارسال می شود مطابق فرم طراحی شده با ارجاع  رئیس کل دادگستری استان توسط یکی از معاونان قضایی یا قضات مجرب و مسلط دادگاه تجدیدنظر بررسی اولیه می شود و در صورت تشخیص استحقاق طرح در جلسه اصلی گزارش اجمالی و دقیق پرونده را در کمیسیونی با حضور حداقل ۱۲ معاون و قاضی مجرب دادگاه تجدیدنظر مطرح می کنند.
 
رئیس کل دادگستری استان همدان اظهار داشت: پس از آن در رابطه با پرونده مسئله خلاف بین شرع و قانون آن رای گیری و مطابق نظر اکثریت  تصمیم مناسب و متناسب اتخاذ و مراتب در فرم مربوطه درج می شود.

عدالتخواه افزود: بدین ترتیب در صورتی که رای صادره مشمول ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری باشد توسط قاضی طراح پرونده گزارش مبسوط تهیه و به مرجع ذی صلاح در پایتخت ارسال می شود.

وی اعلام کرد: در این زمینه در ۱۰ ماه گذشته بیش از یک هزار و ۵۰۵ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که تنها در ۹۱ مورد آن رای صادره خلاف بین شرع و قانون تشخیص و قوانین مربوطه نسبت به آن اتخاذ و اجرایی شد.

رئیس شورای قضایی استان در ادامه درخصوص پرونده های معوقه این دستگاه قضایی در همدان از مختومه شدن ۸۱ درصد پرونده های معوقه جریانی خبر داد و گفت: بیش از ۲۲ هزار پرونده معوقه جریانی و اجرایی در استان وجود داشت که با کاری جهادی این رقم به هشت هزار و ۶۷۰ پرونده رسید.

۸۸۰ زندانی همدانی در ۱۰ ماه گذشته مشمول عفو شدند

عدالتخواه همچنین در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندان ها نیز گفت: طرح شناسایی زندانیان و محکومان مالی یا محکومانی که استحقاق عفو دارند با جدیت اجرا شده و با فراهم ساختن شرایط آزادی این قبیل زندانیان در رابطه با سایر جرائم در ۱۰ ماهه گذشته ۸۸۰ زندانی مشمول عفو شدند و پرونده های قابل توجهی نیز در دست بررسی و پیگیری است.

وی افزود: در چند ماه گذشته بیش از ۹ فقره پرونده قتل در همدان منجر به صلح و سازش شده است.

48

کد خبر 1438620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =