اعلام وضعیت فوق‌العاده در قرقیزستان؛ ارتش کنترل خیابان‌ها را برعهده گرفت

ایسنا نوشت: با اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت قرقیزستان، نیروهای ارتش در بیشکک مستقر شدند.

به گزارش خبرگزاری تاس، دستور اعمال وضعیت فوق‌العاده در بیشکک از سوی سورونبای جینبکوف، رئیس جمهوری قرقیزستان در ساعت ۲۰ به وقت محلی روز جمعه آغاز شده است.

وی اعلام کرد: از ساعت ۲۰ به وقت محلی روز جمعه ۹ اکتبر تا ۲۱ اکتبر سال جاری میلادی این وضعیت فوق‌العاده وضع شده است.

معاون وزیر کشور قرقیزستان نیز به عنوان فرمانده در بیشکک منصوب شده است. رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح قرقیزستان نیز دستور داده تا سربازان برای تامین امنیت و نظم عمومی و جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه به بیشکک منتقل شوند.

در ضمن، رئیس جمهوری در بیانیه‌هایی مطبوعاتی خواستار اجتناب از تنش‌های بیشتر در وضعیت کنونی شده و به دفتر دادستانی کل قرقیزستان نیز دستور داده شد تا بر اقدامات حقوقی نظارت کرده و اقداماتی موقتی را نیز در نظر بگیرد.

رئیس جمهوی قرقیزستان در حالی به ارتش این کشور دستور داد تا به چندین روز درگیری و ناآرامی پایان دهد که حامیان گروه‌های سیاسی رقیب همچنان در خیابان‌های بیشکک درگیر هستند.

در جریان این درگیری‌ها یکی از سیاستمداران اپوزیسیون به نام "تیلک توکتوغازیف"، کاندیدای پست معاون نخست وزیر روز جمعه به ضرب گلوله زخمی شده و در حالت بیهوشی در بیمارستان به سر می‌برد.

یک روز پس از آنکه کرملین اعلام کرد که ضرورت دارد ناآرامی‌ها در قرقیزستان متوقف و جلوی آن گرفته شود، رئیس جمهوری قرقیزستان اعلام کرد:‌ امروز ما شاهد یک تهدید جدی برای همسایه خود هستیم.

پیشتر جینبکوف گفته بود که آماده است تا همزمان با انتصاب کابینه جدید، استعفا دهد؛ کابینه جدید امروز (شنبه) و با تشکیل جلسه پارلمان در محل سکونت رئیس جمهوری منصوب می‌شود.

مسکو اوضاع در قرقیزستان را که هم مرز با چین و میزبان پایگاه نیروی هوایی روسیه است، ناآرام و بهم ریخته توصیف کرده است.

ساعت‌های اولیه ششم اکتبر، نمایندگنی از احزاب سیاسی قرقیزستان که نتوانسته بودند در انتخابات اخیر این کشور کرسی‌هایی را کسب کنند، دست به اعتراض زده و به ساختمان‌های دولتی یورش بردند که نتیجه آن آزادی "آلمازبیک آتامبایف"، رئیس جمهوری سابق و چند تن دیگر از زندانیان سیاسی بود.

311311

کد خبر 1441767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =