کاشت درختی به نام و یاد عباس جوانمرد/ سنگلج ۵۵ ساله شد

به مناسبت ۵۵ سالگی تماشاخانه سنگلج، طی مراسمی، درختی به نام و یاد عباس جوانمرد در پارک شهر کاشته شد و مدیرعامل خانه تئاتر، از توسعه این تالار نمایشی با یاری شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج، امروز (شنبه ۱۹ مهر) به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به شکلی ساده و با حضور معدودی از هنرمندان در پارک شهر تهران (مقابل تماشاخانه سنگلج) برگزار شد.

در این مراسم که با حضور اسماعیل خلج، بهزاد فراهانی، قادر آشنا (مدیر کل اداره هنرهای نمایشی)، سعید شاه‌میر (معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۱۲)، مصطفی عرفانیان (شهردار ناحیه دو منطقه ۱۲) و تعدادی دیگر  از هنرمندان  برگزار شد، درختی به یاد و نام عباس جوانمرد، بنیانگذار گروه هنر ملی و  از بانیان و موسسین تماشاخانه سنگلج، کاشته شد.

بهزاد فراهانی که خود از اعضای گروه هنر ملی بوده است، در این مراسم، در مورد شخصیت هنری عباس جوانمرد و اهمیت جایگاهش در شکل‌گیری جریان تئاتر حرفه‌ای گفت: «عباس جوانمرد اولین کارگردان تئاتری است که توانست تئاتر را  به بیرون از مرزهای ایران ببرد و نمایش‌هایش را در فستیوال‌های معتبر جهانی به اجرا درآورد. آثار عباس جوانمرد به لحاظ تکنیک تئاتری، بسیار پخته و در درجه بالایی قرار داشت. او در تربیت بازیگران گروه بسیار موفق بود و  به مقوله بیان در بازیگری  بسیار اهمیت می‌داد، به‌طوری که تمام اعضای گروه هنر ملی در این مورد سرآمد زمانه خود بودند.»

شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر هم در سخنانی کوتاه، درباره پیگیری و تحقق طرح توسعه تماشاخانه سنگلج گفت: «امیدوارم هرچه سریع‌تر و با همکاری شهرداری تهران این امر میسر شود و ساختمان جنبی تماشاخانه، طبق دستور صریح شهردار وقت تهران به این مجموعه الحاق گردد و ما شاهد توسعه فضای فرهنگی سنگلج باشیم. این موقعیت و این مکان که به اسم سنگلج از گذشته تا به امروز شکل گرفته، یک فرصت مهم برای توسعه فضای معنوی و فرهنگی شهر است. از آنجا  که یکی از وظایف مهم شهرداری، توسعه فضاها و مکان‌های فرهنگی و همچنین  ایجاد یک موقعیت زنده فرهنگی  برای شهروندان است، تماشاخانه سنگلج ، بهترین مکان برای تحقق این تعبیر است.»

در ادامه مراسم، روح‌الله جعفری، پژوهشگر و مدرس تئاتر و نویسنده کتاب «گروه هنر ملی؛ از آغاز تا پایان»، پس از عرض تسلیت به مناسبت درگذشت استاد محمدرضا شجریان، درباره ویژگی‌های شخصیتی عباس جوانمرد گفت: «استاد همه وجودش، عشق به این سرزمین و فرهنگ و هنر آن بود. او اعتقاد راستین به فضیلت هنر داشت. او باور به آن داشت که هنر شعله جاودان عشق است و عشق از آن رو مقدس است که آتش آن هرگز خاموش نمی‌شود و این جمله استانیسلاوسکی را مکرر به کار می‌برد. استاد جوانمرد همیشه بیان می‌کرد که صحنه به من آموخته است که چگونه باید روحی بزرگ و وسیع داشته باشم»

در پایان مراسم، پریسا مقتدی، مدیر تماشاخانه سنگلج، متنی را خواند که در آن آمده بود: «تماشاخانه سنگلج؛ گنجینه‌ امن خاطرات پنج نسل از هنرمندان و تماشاگران تئاتر در آستانه ۵۵ سالگی است. خانه‌ای مصفا به عطر و یاد بزرگان این هنر والا که بانیان و صاحبان این خانه‌اند. چرا که  رونق خانه، از صفای میزبان است و میزبانان این خانه اگرچه در قید حیات نیستند اما روح بلندشان در فضای بی‌غبار این تماشاخانه تا همیشه زنده است و زندگی می‌کند. بزرگانی چون عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، داود رشیدی، جعفر والی و... که هریک در هنر و اخلاق و منش والا سرآمد نسل خود و الگوی نسل‌های آینده بودند. روح استاد عباس جوان‌مرد میهمان تازه‌ این ضیافت است.
چراغ تماشاخانه سنگلج امروز و بعد از ۵۵سال کماکان روشن است و  این درخت تنومند همچنان بارور و چه شور و شعفی از این بزرگتر؟
در این خانه، به انتظار آمدن روزهای بهتر باز است، به لطف آمدگان و رفتگانی که با هربار حضور در اینجا و نفس کشیدن در هوای آن، گرمابخش این خانه بوده‌اند.
به امید و آرزوی تداوم این ماندگاری
گنجینه امن خاطرات؛ تولد ۵۵سالگی‌ات مبارک»

فهیمه رحیم‌نیا، داود فتحعلی‌بیگی، مریم کاظمی، محمدرضا الوند، مهدی ربیعی، مهدی افشین‌نژاد (معاون تماشاخانه)، محسن حسن‌زاده ( مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، نسیم تاجی و...  از دیگر حاضران این مراسم بودند.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1441981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =