۰ نفر
۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۳
ما نایب‌الزیاره‌ایم؛ به مشهد سفر نکنید!

موج سوم کرونا با بی رحمی وکژتابی بیشتری کشور را در می نوردد .

میزان مبتلایان روزانه از مرز ۴ هزار نفر عبور کرده است و کشته شدگان در هر روزبه عدد قربانیان سقوط یک هواپیما نزدیک می شود. وضعیت تاسف بار کنونی حاصل بی‌توجهی به پروتکل های بهداشتی و کاهش حساسیت نسبت به اپیدمی کرونا و عادی شدن آن برای مردم است؛ سفر های بی رویه سیاحتی و زیارتی به ویژه در تعطیلات یکی دو ماه اخیر، برخی کم توجهی ها در مراسم عزاداری ایام محرم و صفرعلی‌رغم پایبندی اکثریت محافل سوگواری نسبت به پروتکل هابی توجهی به ماسک و فاصله گذاری اجتماعی دربسیاری از مراکز کسب و کار، پاساژ ها و بازارها و کاهش برخی محدودیت ها از عوامل اصلی وضعیت کنونی است. اگرچه طغیان کوئید- ۱۹ یک پدیده جهانی است و تقریباً همه کشورها با جهش فراگیری کرونا مواجه هستند.

 بر اساس سنت سالیان متمادی معمولاً هیئت‌های مذهبی در روزهای ده پایانی ماه صفر و ایام رحلت نبی اکرم اسلام صلی الله علیه و آله و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و امام رضا علیه السلام راهی مشهد مقدس می شوند تا روزهای پایانی عزاداری دو ماهه محرم و صفر را در جوار مرقد منور حضرت رضا علیه‌السلام ابراز ارادت کنندوامسال شوق این سفر برای عزاداران حسینی به دلیل عدم حضور در مراسم اربعین در کربلا مضاعف شده است.
 اما متاسفانه وضعیت قرمز در مشهد و افزایش بیماران کرونایی و تکمیل ظرفیت بیمارستانها توفیق میزبانی از این عزیزان را از مردم مشهد سلب می کند.به اعتقاد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد هرگونه تجمع به ویژه با توجه به فصل بیماری آنفولانزا می‌تواند اوضاع مشهد و حتی کشور را به سوی بحرانی شدن پیش ببرد.

نکته قابل توجه این که ممنوعیت سفر به مشهد در دهه پایانی ماه صفر مثل سایر موارد گذشته با خواهش و تمنا تحقق نمی یابد و اگر صرفاً قرار به توصیه باشد باز هم شاهدتجمع هیئت ها در مشهد خواهیم بود.
 انتظار می‌رود مسئولان ذیربط در این خصوص تصمیماتی عملیاتی اتخاذ کند و ممنوعیت سفر هیئت ها به مشهد از مبدا اعمال شود.به ویژه اینکه معمولاً این سفرها با اتوبوس یا قطار انجام می شود و می توان آن را به خوبی رصد کرد و با اعمال ممنوعیت از پایانه های مسافربری و ایستگاه های راه آهن شهر های مبدا به طور جدی از سفر به مشهد در این ایام جلوگیری کرد.
دراین زمینه نقش رسانه ملی و فضای مجازی نیز بسیار حائز اهمیت است. ایجاد پویش هایی نظیر ایام اربعین و ترویج زیارت از راه دور و تولید و پخش برنامه‌های مناسب برای برای ماندگاری عزاداران در شهرهای خویش و زیارت از منزل می تواند در تحقق این ممنوعیت بسیار موثر باشد.
 افتخارمردم مشهد همواره میزبانی زائران عزیز و هیئت های عزاداری بوده است و از اینکه امسال چنین توفیقی ندارند متاسف هستند، اما اولویت نخست در شرایط کنونی حفظ جان هموطنان عزیز است.
 مشهدی‌ها نایب الزیاره همه عزاداران حسینی و عاشقان امام مهربانی حضرت ثامن الائمه علیه السلام هستند و از همه هموطنان عزیز می خواهند برای حفظ سلامت خویش ودیگران از سفر به مشهد خودداری کرده و عشق و ارادت خود را از منزل به پیشگاه امام ثامن و ضامن ابراز نمایند که؛ بعد منزل نبود در سفر روحانی!

* منتشر شده در روزنامه قدس . ۲۰ مهر ۱۳۹۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1442495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =