حضور وکلای متعهد کمک به توسعه عدالت است/ ۲۵ درصد قضات یزد بانوان هستند

معاون مدیریت منابع انسانی دادگستری استان یزد در نشست آنلاین خانه مطبوعات یزد گفت: حضور وکیل مجرب و متعهد کمک به توسعه عدالت است و توسعه کمی وکالت و عدم نظارت مناسب هم آسیبی برای عدالت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ حسین دهقانی فیروزآبادی در جمع رسانه های استان گفت:کرسی های نقد و آزاد اندیشی درمورد  ارائه خدمات قضائی  با حضور صاحب نظران و نخبگان  دستگاه قضا ئی در استان برگزار گردیده که دراین زمینه سه شیوه حضور کارشناسان در فضای مجازی، شیوه نقد داخل مجموعه قضائی و شیوه نقد در فضای عمومی مطرح شده است.
وی با بیان اینکه اگر تعداد وکیل محدود باشد در افزایش دستمزد و محدود شدن استفاده مردم از وکیل تاثیر دارد، گفت: باید با رعایت شایسته سالاری تعداد وکیل افزایش یابد و انحصار این زمینه نداشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی افزود: حضور وکیل مجرب و متعهد کمک به توسعه عدالت است و توسعه وکالت کمی و عدم نظارت مناسب هم آسیبی برای عدالت خواهد بود.
معاون دادگستری استان یزد بیان کرد: گاهی رقابت های شغلی بین وکلا باعث توسعه دعاوی می شود و دعاوی که با کمترین هزینه می تواند حل شود عمق پیدا کرده و نتایج خوبی ندارد.
وی در باره نحوه پذیرش وکیل گفت: در حال حاضر دو آزمون برای استخدام وکیل برگزار می شود که یکی از آنها توسط کانون وکلا و دیگری توسط قوه قضاییه است چرا که قانون به علت وجود محدودیت پذیرش تعداد وکیل در آزمون کانون وکلا به قوه قضاییه هم اجازه برگزاری آزمون را داده است. 
این مقام مسئول گفت: قوه قضاییه نگاه نظارتی فردی بر وکلا دارد به این علت که ضعف وکلا به اشتباه بر عهده قوه قضاییه گذاشته می شود در حالی که باید در نظر بگیریم وکلا، کارشناسان و نهاد داوری هدف مشترک دارند ولی قوت و ضعف هایی وجود دارد که نباید به پای دستگاه قضایی نوشته شود.
وی در خصوص رضایتمندی ارباب رجوع در دادگستری یزد گفت: در تیرماه سالجاری دادگستری یزد رتبه اول رضایتمندی ارباب رجوع در بین دادگستری های کشور را کسب کرد و در مرداد ماه حائز رتبه دوم شدیم که این برتری در مقایسه با سایر دستگاه ها هم صادق است.
وی در خصوص تهیه بانک آرای قضایی گفت: در. برخی از کشور ها آرای قضایی گردآوری و در مواردی سر منشا قانونگذاری می شود لذا گردآوری آرای قضات دارای اهمیت است و ما نیز در حال تقویت بانک آرای قضایی هستیم و تاکنون بیش از هزار رای جمع آوری شده است.
دهقانی فیروز آبادی با اشاره به اینکه جشنواره آرای برتر قضات هر سال برگزار می شود، گفت: دو جلد کتاب از آرای برتر قضات در استان یزد چاپ خواهد شد چرا که انتشار آرای قضایی برتر هم برای جامعه و هم برای متخصصان بسیار مهم است.
وی در باره قضات زن در استان یزد گفت: بسیاری از قضات زن فاضل و دقیق هستند و حتی از سایر قضات هم برتری دارند و حتی برخی از قضات زن یزد جزو نخبگان حقوقی کشور هستند.
وی با بیان اینکه ۲۵ درصد از قضات یزد زن هستند، افزود: سن بیشتر قضات زن و مرد ۳۵ تا ۴۰ سال است و در حال برنامه ریزی برای جذب قضات جوانتر هم هستیم.

46

کد خبر 1443063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =