خدمات سلامت روان برای فقرا دست نیافتنی است

ایرنا نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیشتر افراد نیازمند خدمات سلامت روان در اقصی نقاط کشور از خدمات سلامت روان محروم هستند و امکان دریافت این گونه خدمات را ندارند.

علی اصغر اصغرنژاد، روان شناس بالینی بیان داشت: مسئولان باید درک صحیح، جامع و کامل از خدمات سلامت روان داشته باشند و شرایط لازم را برای استفاده همه نیازمندان فراهم کنند.

وی ادامه داد: افرادی که اقدام به برنامه ریزی و سیاستگذاری می کنند باید شرایطی را فراهم کنند تا حداقل نیازهای مردم در حوزه سلامت روان تامین شود.

این روان شناس بالینی بر لزوم تغییر نگرش، رفتار افراد و عادات برخی از مسئولان تاکید کرد و گفت: برنامه ریزی و فعالیت های آنان باید پیوست بهداشت روان داشته باشد تا با انجام فعالیت ها و کارها، مشکلات روحی و روانی برای مردم به وجود نیاید.

اصغرنژاد با بیان اینکه رفع مشکلات و موانع حوزه سلامت روان، نیازمند فعالیت های بین بخشی است، اظهار داشت: این کار سبب هم افزایی، جلوگیری از فعالیت های موازی و ارائه خدمات مناسب به مردم می شود.

حدود ۲۴ درصد ایرانی دچار نوعی اختلال روان هستند

وی با اشاره به اینکه حد نیازهای خدمات سلامت روان کشور باید مشخص شود، گفت: براساس برآورد پژوهشی وزارت بهداشت ۲۴ درصد جمعیت از نوعی اختلال روانپزشکی مثل اضطراب، افسردگی، وسواس و مشکلات خفیف در رنج بوده و نیازمند درمان های دارویی یا روان ‌درمانی هستند.  

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: درصد کمی از این افراد، دچار اختلال جدی تری هستند و به بستری یا مراقبت های ویژه نیاز دارند. 

وی با اشاره به اینکه ۳۵ تا ۵۰ درصد جمعیت کشور نیازمند مشاوره هستند، افزود: این مشاره در زمینه های مختلف است که از جمله آن می توان به ازدواج، شغل، تحصیل، خانوادگی و تربیتی اشاره کرد.

این روان شناس بالینی بر لزوم ارائه آموزش در حوزه های مختلف سلامت روان تاکید کرد و گفت: تمام ایرانیان نیازمند آموزش در حوزه سلامت روان از جمله استرس، اضطراب و افسردگی هستند.

با مسخره کردن دیگران، نمی‌توان شاهد ارتقای بهداشت روان بود

وی با انتقاد از برخی برنامه های تلویزیونی، گفت: با توهین و مسخره کردن دیگران و کم کردن شان و جایگاه مردم، نمی توان شاهد ارتقای بهداشت روانی در جامعه بود. برگزارکنندگان این گونه برنامه ها باید بدانند که برای آوردن خنداندن، نباید به مردم توهین کنند.  

اصغرنژاد، توهین و تحقیر را از مصرف سم یا هر ماده خطرناک دیگر، بدتر دانست و گفت: اینگونه رفتارها در ساختار روانی مردم تاثیر ناخوشایند می گذارد و می تواند مشکلاتی را برای دیگران ایجاد کند.

وی درباره فعالیت های انستیتو روانپزشکی ایران نیز گفت: تربیت یافتگان این انستیتو در تلاش هستند تا نیازهای واقعی جامعه را برطرف کنند و خدمات مناسب برپایه اصول علمی به مردم ارائه دهند.

این روان شناس بالینی افزود: این مجموعه در زمان پاندمی کرونا به طرق مختلف سعی کرد، اطلاع رسانی مناسب و به موقع در خصوص عوارض روانی کرونا انجام دهد و راهکارهای کاهش این عوارض را به مردم اعلام کند.

47231
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1443712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =