آینده روابط تهران و بغداد در بحبوحه تحولات سیاسی ـ امنیتی منطقه

کارشناس مسائل منطقه در گفتگویی به بررسی تحولات عراق و آینده روابط تهران و بغداد پرداخت

به گزارش خبرآنلاین، حسین علایی در گفتگویی در پاسخ به اینکه آیا در دوران الکاظمی سطح روابط ایران و عراق کاهش یافته است گفت: کشور عراق دراشغال امریکا است. هر نخست وزیری که روی کار می آید نخست وزیری است که زمانی که می خواهد از کشور خود با هواپیما پرواز کند تا امریکا اجازه ندهد نمی تواند حتی پرواز کند چون آسمان عراق در اختیار امریکا است و اینگونه نیست که یک هواپیما بتواند آنجا بدون توافق امریکا از جایی به جایی برود.بنابراین نخست وزیر عراق می داند که یک نخست وزیر قدرتمند نیست و باید رعایت آمریکا را بکند تا امریکایی ها او را بپذیرند و او بتواند برسر مسند خویش باشد، بنابراین طبیعی است که نخست وزیر به دنبال رفتن به امریکا و صحبت کردن با رئیس جمهور امریکا باشد. حتی در دوره قبل دیدید که رئیس جمهور امریکا به عراق آمد و اصلا با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق در بغداد دیدار و صحبت نکرد. بنابراین کارهایی که الان الکاظمی می کند برای این است که اعتماد ترامپ را جلب کند. اما هم کاظمی و هم دیگران باید توجه داشته باشند که عمر نخست وزیری در عراق طولانی نیست چون عراق  یک کشور چند پارچه ای است و دارای انسجام سیاسی و قومی نیست و اختلافات  سیاسی در آنجا خیلی زیاد است.عراق برای توسعه اقتصادی خودش و برای رفاه مردم خودش یک راه بیشتر ندارد و آن این است که خودش را از نظر ژئوپلیتیکی و از نظر اقتصادی با ایران پیوند بزند. اگر پیوندهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی عراق با ایران افزایش یابد،  امنیت و توسعه اقتصادی در آنجا پایدار می شود و این به نفع  امنیت ملی عراق در دراز مدت است.

وی افزود: سیاست ایران نیز بر این است که استراتژی وابستگی متقابل ایران و عراق را تعریف کند و آن را اجرایی کند. پس ما نیاز به این نداریم که در عراق نفوذ داشته باشیم، بلکه نیاز داریم تا ایران و عراق  از نظر ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی و از نظر ژئوپلیتیکی به هم پیوند بخورند.مثلا راه عراق به دریاهای آزاد خیلی محدود است و ایران می تواند 2 بندر بزرگ در خلیج فارس با سرمایه گذاری های بخش خصوصی  بسازد و این 2 بندر فقط به کالاهای عراقی خدمات بدهند، یعنی عراق هرچه کالا می خواهد از این بنادر صادر کند و هرچه کالا هم می خواهد از این بنادر وارد کند و از طریق راه آهن به کشورش ببرد. یعنی دو کشور تجارت خود را با هم چفت کنند و به هم پیوند بزنند.

این کارشناس در پایان گفت: اگر استراتژی وابستگی متقابل را ایران و عراق با هم عمل کنند هر دو کشور قوی می شوند و این می تواند مشکلات عراق را برای آینده دراز مدت حل کند. الان حدود 20 سال از اشغال عراق می گذرد و عراق نتوانسته است حتی مشکل برق خود را حل کند با اینکه یکی از پولدار ترین کشورهای منطقه است و بیشترین نفت را می فروشد، اما چون مسیری که دارند می روند بدون پیوند خوردن اقتصادشان با ایران است، مسائلشان را حل نمی کند و آنها باید بتوانند چنین کاری را بکنند. این راهبرد خیلی از مسائل و مشکلات مردم عراق را حل می کند. فرض کنید عراق با اردن و عربستان و .. هر کاری میخواهد انجام دهد، هیچکدام جای ایران را نمی گیرند؛ ایران و عراق از نظر جغرافیایی کنار هم هستند و جمعیت عراق و ایران در نزدیک مرزهای طرفین است و اینها اگر بتوانند با هم مبادلات تجاری بکنند، می توانند کالاهای بسیار ارزان و کم هزینه و ارزشمند را خرید و فروش کنند مثلا انتقال هندوانه و میوه و محصولات مختلف از دزفول به عراق فاصله اش کمتر است تا بخواهد از دزفول به تهران بیاید. تمام محصولاتی که در خوزستان به عمل می آید فاصله اش تا عراق خیلی نزدیک است. از نظر بنادر هم اگر عراقی ها بتوانند از بنادر ایران بیشتر استفاده کنند برای آنها خیلی نزدیک تر است تا بخواهند از بنادر سایر کشورها استفاده کنند.

مشروح این گفتگو را اینجا بخوانید.

311311

کد خبر 1445298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =