۱ نفر
۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

صلح مقاومتی

روح‌الله جمعه‌ای
صلح مقاومتی

تدبیر امام حسن مجتبی(ع) در پذیرش صلح تحمیلی، یکی از زیباترین جلوه های امامانه در تاریخ تشیع می باشد که مملو از حکمت و درایت در صیانت از جان مسلمین در قالب حق الناس و همچنین پاسداری از دین اسلام و شریعت نبوی است.

 تمام تدابیر و تصمیمات و اقدامات ائمه اطهار(علیهم السلام) اعم از پذیرش حکومت، قبول حکمیت،اقدام برای صلح، عدم سازش با حاکم ظالم، پذیرش ولایتعهدی، تقیه، غیبت و... همگی ناشی از حکمت الهی و غنی از معارف الهی می باشد که فقط یک هدف غایی را دنبال می کنند و آن هم احیا و حفظ و صیانت از دین جدشان،حضرت رسول اکرم(ص) می باشد و از همین جهت حضرت زینب کبری در مجلس یزیدیان می فرمایند: "ما رایت الاجمیلا".

هرچند در رویکردهای ظاهری ائمه اطهار تفاوت هایی مشاهده می شود اما در صراط مستقیم الهی قابل درک و فهم بوده و برخلاف ظاهر نشانی از اختلاف و تفاوت در رویکردها وجود ندارد. در واقع حکومت، حکمیت، صلح،مقاومت، نبرد، سازش، مذاکره و... ابزارهایی در اختیار آن بزرگواران بوده است که بنا به مصالح مسلمین و همچنین ضرورت بقای دین اسلام به اقتضای زمان و مکان مورد استفاده قرار می گرفت.

لذا ورود این حکمتهای الهی و تدابیر عالی ائمه بزرگوار به مناقشات و مجادلات بزرگترین جفا در حق عالم تشیع می باشد. امام حسن مجتبی(ع) با رویکرد صلح مقاومتی پایه ای از تدبیر و حکمت را پایه ریزی کرد که بر اساس آن منافع مسلمین و مصالح دین به طور مشخص و آشکاری در نظر آن امام همام قرار داشت و آن امام در قالب صلح مقاومتی بنایی را علیه نظام سلطه و طاغوت زمان پایه ریزی کرد که آثار آن حفظ شیعیان و نتیجه آن قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود.

آن امام کریم به خوبی وضعیت جامعه و برتری ظاهری دشمن در مواجهه با مسلمانان را دریافت و تاکتیک موثر را صلح مقاومتی تدبیر فرمودند که در این رویکرد ضمن پرهیز از کشته شدن اقلیت باقیمانده از خواص، زمینه برای تقویت بنیه دفاع دینی و رسوا شدن چهره پلید و منافقانه دشمن مهیا شد و چه بسا اگر صلح مقاومتی امام حسن مجتبی(ع) نبود، با بسط تهدید و تحدید خاندان نبوت و اهل بیت عصمت و طهارت و قتل عام مومنین نشانی از دین و مذهب تشیع باقی نمی ماند، اما از آنجاییکه بقای دین در قاموس الهی تضمین شده است لذا تصمیم آن امام عظیم الشان در صلح مقاومتی مانند سایر تصمیمات و سیاست های به ظاهر متنوع دیگر ائمه بزرگوار در راستای الهام رحمانی بوده و عین تدبیر و مصلحت و حکمت برای عزت مسلمین بوده است.

* منتشر شده در کانال تلگرامی نویسنده . ۲۹ مهر ۱۳۹۹

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1445902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
    0 0
    وقتی اکثریت مردم در رنج سختی هستندو زندگیشان مختل شده روزگار برای انها تلخ شده به جای انها تصمیمی گرفتن که خواست انها نیست ظلم در حق مردم هست