مربیان چشم و گوش بسته روی نیمکت تیم ملی والیبال ایران!

بعد از کش و قوس های فراوان در نهایت فدراسیون والیبال ایران دو گزینه نهایی سرمربی گری تیم ملی بزرگسالان را اعلام کرد که نام یک مربی روس و یک مربی آرژانتینی مطرح شده که به نظر می رسد کفه ترازو به سمت آلکنوی روس سنگین تر است و به احتمال فراوان او جانشین کولاکوویچ خواه شد.

مریم روحی: بعد از حدود هشت ماه از فسخ قرارداد فدراسیون والیبال ایران با ایگور کولاکوویچ، محمدرضا داورزنی سرانجام دو گزینه نهایی جانشینی این مربی مونته نگرویی را معرفی کرد. ولادیمیر آلکنو از روسیه و دانیل کاستلانی از آرژانتین مربیانی هستند که سرمربی آینده تیم ملی از میان آن ها انتخاب می شود هرچند که چند ماه پیش صحبت از مربیان ایرانی بود، نه خارجی!

در خصوص دیر مشخص شدن نام سرمربی تیم ملی نیز دبیر فدراسیون در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده که به خاطر سختی انتقال پول معرفی به تعویق افتاده که البته این به یک بهانه همیشگی برای مدیران ایرانی تبدیل شده؛ در حالی که فدراسیون از ابتدا می دانست قرار است با یک مربی خارجی با تمام سختی های موجود و تجریم های بانکی قراراداد ببندد.

چه کسی سرمربی تیم ملی می شود؟

قطعا مهم ترین اتفاق دوران مربی گری آلکنو مربوط به فینال المپیک 2012 است که همراه با روسیه توانست بازی باخته برابر برزیل را برگرداند و با تیم ملی کشورش طلای المپیک را برگردن بیندازد. او هم اکنون در تیم زنیت کازان روسیه فعالیت می کند و شخص رئیس فدراسیون ایران علاقه زیادی به حضور آلکنو در تیم ملی دارد. قطعا آلکنو نام سنگینی برای نیمکت ایران است اما به سختی می توان او را مربی به روزی در والیبال دنیا دانست هرچند که به مانند ولاسکو می توان او را مربی موفقی نامید.

درآن سو کاستالانی آرژانتینی در ایران کمتر شناخته شده است اما در تیم های ملی آرژانتین، فنلاند و لهستان کار کرده و قهرمانی آمریکای جنوبی و اروپا را هم در کارنامه دارد. کاستلانی هم اکنون در تیم آزتس اولشتین لهستان سرمربی گری می کند و بیشتر تجربیاتش در تیم های باشگاهی بوده است.

مربیان چشم وگوش بسته در ایران!

نکته جالب توجه در خصوص آلکنو و کاستلانی این است که هیچ یک از آن ها نمی توانند زودتر از اردیبهشت به ایران بیایند؛ یعنی سرمربی آینده تیم ملی قرار نیست لیگ والیبال را از نزدیک نگاه کند و بنا به گفته کمیته فنی، مربیان ایرانی اسامی و شرایط بازیکنان را به سرمربی تیم ملی اعلام خواهند کرد!

این می تواند عجیب ترین موضوع برای تیمی باشد که قرار است با سرمربی جدید در المپیک شرکت کند. یک مربی که هیچ شناختی از والیبال ایران و بازیکنان ندارد و قرار است با آن ها در میدان بزرگی مثل المپیک شرکت کند.

فدراسیون معتقد است لیگ ملت های والیبال برای شناخت سرمربی تیم ملی از بازیکنان کافی است اما مگر می شود با چنین برنامه ای با تیم هایی در المپیک بازی کرد که از همان چهارسال پیش برنامه هایشان را برای حضور در توکیو انجام داده اند؟ داورزنی حتی در صحبت های خود اعلام کرده که هیچ نگرانی بابت تیم ملی وجود ندارد و ملی پوشان از برنامه های خود عقب نیستند!

از طرف دیگر سرمربی تیم ملی مدت زمان کمی را در ایران حاضر است اما قطعا پول زیادی از فدراسیون ایران خواهد گرفت و هیچ ضمانتی وجود ندارد که او بتواند موفقیتی را در تیم ملی به دست آورد. به نظر می رسد قرارداد با مربی جدید برای لیگ ملت ها و المپیک باشد و براساس این حتی سرمربی منتخب نصف سال هم سرمربی تیم ملی نخواهد بود.

در والیبال دنیا که تیم ها برای موفقیت در المپیک یا رقابت های جهانی برنامه های بلند مدت و کارشناسی دارند تیم ملی ایران قرار است با سرمربی‌ای که هیچ شناختی از تیمش ندارد و با ترکیبی که کادر ایرانی تعیین می کنند به رقابت ها برود.

چرا کولاکوویچ آمد و چرا رفت؟

زمانی که قرار به فسخ قرارداد با کولاکوویچ شد فدراسیون اعلام کرد با توجه به تعویق المپیک و مشکلات اقتصادی بهتر است این همکاری به پایان برسد. در حالی که کولاکوویچ با تیم ملی سهمیه را گرفته بود و دوست داشت المپیک را تجربه کند اما فدراسیون اجازه این کار را نداد. همین مهم ترین موضوعی بود که باعث ناراحتی کولاکوویچ هم شد.

اما سوالی که باید از فدراسیون پرسید این است که اگر قرار بود دوباره سرمربی خارجی برای تیم ملی انتخاب شود چرا کولاکوویچ در ایران نماند؟ چرا که در آن زمان فدراسیون و کمیته فنی قویا اعلام کرد سرمربی تیم ملی ایرانی خواهد بود و نام هایی چون پیمان اکبری و بهروز عطایی به میان آمد. داورزنی و دیگر مسئولان فدراسیون بارها در مصاحبه های خود اعلام کردند که سرمربی ایرانی می تواند تیم را در المپیک هدایت کند و هیچ چیز کمتر از مربیان خارجی ندارد اما به یک باره داورزنی اعلام کرد ما به دنبال موفقیت در المپیک هستیم و باید نام بزرگ و با تجربه حضور در این بازی ها روی نیمکت بنشیند.

اگر مسائل فنی در فسخ قرارداد ایران و کولاکوویچ دخالت داشته پس چرا فدراسیون دلیل اصلی را در همان اعلام نکرد؟

پاسخ این سوال کاملا مشخص است و آن چیزی نیست جز اینکه اگر درباره مسائل فنی صحبت می شد آن زمان پیکان انتقادات به سوی داورزنی می رفت چرا که او ایگور را به ایران آورده بود.

زمانی که داورزنی ایگور کولاکوویچ را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد در مصاحبه ای از رسیدن به جمع چهار تیم برتر المپیک با این مربی سخن گفت اما در آخرین نشست خبری کولاکوویچ در ایران او اعلام کرد که با توجه به شرایط فنی تیم ملی والیبال، ایران شانسی برای رسیدن به نیمه نهایی بازی ها ندارد.

شاید بسیاری عقیده داشتند این اظهار نظر ایگور به خاطر برداشتن فشارها از روی تیمش بوده اما کمتر کارشناسی است که به سطح پایین والیبال ایران نسبت به تیم هایی چون برزیل، روسیه، لهستان، ایتالیا، فرانسه و ... باور نداشته باشد.

به هرشکل والیبال ایران در شرایط حساسی قرار دارد و انتخاب سرمربی تیم ملی بسیار دیر شده است. در هر صورت هم سرمربی دیر به ایران خواهد آمد و کار هماهنگی و شناخت بسیار به سختی جلو خواهد رفت. اگر فدراسیون و سرمربی تیم ملی نتوانند شرایط را به خوبی مدیریت کنند حتی صعود از گروه در المپیک هم می تواند برای تیم ملی نشدنی باشد و به جای اینکه تیم ملی نسبت به دوره قبل پیشرفت کند، پسرفت خواهد کرد و البته وعده داورزنی درخصوص حضور در نیمه نهایی المپیک عملی نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: سکوت خطیر درباره آل‌کثیر شکست؛ قدمی علیه پرسپولیس برنداشتم/عکس

253 251

کد خبر 1450296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  10 0
  فقط ولاسکو
 • علی IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  8 0
  ویلموتسی دیگرهم برای والیبال می آورندازبس که دلارزیادی داریم ونمیدانیم چگونه وکجا خرج کنیم!
 • محمود اعرابی. دبیر ورزش از کاشان IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  6 1
  سلام.بجای اینکه این همه پول خرج مربی نا اشنا کنید که هیچ فایده ای برای کشور ندارد چندین دوره کلاسهای اموزشی روز دنیا برای مربیان داخلی برگزار کنید یا اینکه زمینه حضور مربیان در کلاسها و لیگهای خارجی ایجاد کنید تا تجربه کسب کنند و در دراز مدت به درد تیم های داخلی و فوتبال ملی بخورند.