در آخرین روز رقابت‌ها آمریکا شاهد چه تحولاتی بود؟

در فاصله یک روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دو نامزد اصلی این رقابت بار دیگر به یکدیگر تاختند. ترامپ می گوید نتایج باید سه شنبه اعلام شود، بایدن هم می گوید نباید گذشت ترامپ این انتخابات را بدزدد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از شبکه خبری سی ان ان نظرسنجی جدید دی مونز رجیستر و شرکت افکارسنجی «سِلزر اند کامپانی» در ایالت آیووا نشان می دهد که ترامپ با اختلاف ۴۸ به ۴۱ در بین رای دهندگان احتمالی در این ایالت جلوتر است. متوسط نظرسنجی ها در آیووا پیشتازی بایدن با اختلاف ۲ درصدی را نشان می داد. بایدن نامزد محبوب در ایالت های چرخشی است که به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد و پیشتازی او بسیار بیشتر از آن چیزی است که درباره هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۱۶ مشاهده شد.

اما نظرسنجی شرکت سلزر یک استثنا را نشان می دهد. اگر این نتایج درست باشد، ترامپ در جایگاه بهتری نسبت به آن چیزی است که تصور می شود و ما با رقابت تنگاتنگ تری نسبت به آنچه که انتظار داریم مواجه خواهیم بود.

به گزارش استاتیستا، بایدن در ماه های اخیر بین 7تا 10 درصد نسبت به رقیبش ترامپ برتری داشته است. با آغاز ماه نوامبر متوسط این برتری رقم 7درصد را نشان می دهد. اگر ترامپ بتواند نظر رأی دهندگان را در ایالت های پنسیلوانیا،تگزاس و فلوریدا به خود جلب کند به لحاظ آماری برای او شانس وجو دارد تا به میزان لازم آرای الکترال را تصاحب و بتواند 4 سال دیگر در کاخ سفید حضور داشته باشد. نمودار زیر میزان فاصله ترامپ و بایدن را در بین رأی دهندگان نشان می دهد.

 پایگاه ریل کلیر پالتیکس نیز به بررسی وضعیت درصد محبوبیت دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه پرداخته که در جدول زیر آمده است:

در نمودار زیر نیز متوسط میزان محبوبیت هر نامزد طی ماه های اخیر نشان داده شده است. بایدن با 49% نسبت به ترامپ با 45% پیشتاز است. گفتنی است که این میانگین در ایالت های چرخشی و مهم محاسبه شده است.

آخرین خبرها از روز پایانی رقابت های انتخاباتی

"دونالد ترامپ"رئیس جمهور آمریکا ، بار دیگر طرفدارانش را به رای دادن حضوری در انتخابات ریاست جمهوری تشویق و تاکید کرد باید فرد پیروز در انتخابات سه شنبه شب اعلام شود. ترامپ افزود: اجازه نخواهم داد انتخابات را از من سرقت کنند، همانطور که قبلا درباره افراد دیگر این کار صورت گرفته است. جو بایدن شایستگی برای رهبری ندارد، همانطور که ۲۵ سال پیش هم چنین شایستگی را نداشت.

جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری روز یکشنبه به گزارشی که مدعی شده بود ترامپ در صورت پیشی گرفتن از بایدن در شب انتخابات اعلام پیروزی زودهنگام خواهد کرد، پاسخ داد و گفت: ترامپ قرار نیست این انتخابات را بدزدد.پایگاه اکسیوس نیز به نقل از سه منبع مطلع اعلام کرده بود، دونالد ترامپ به افراد نزدیک به خودش گفته است قصد دارد روز سه شنبه در صورتی که نشانه‌هایی از جلو افتادن خودش بر جو بایدن در انتخابات وجود داشته باشد، زودهنگام پیروزی خودش را اعلام کند. اظهارات ترامپ به خبرنگاران، اندکی بعد از فرود در کارولینای شمالی به منظور حضور در تجمع انتخاباتی مطرح شد. وی در حال پاسخ به سؤالی درباره گزارش آکسیوس مبنی بر آنکه در صورت پیشی گرفتن از جو بایدن در شب انتخابات، قصد اعلام پیروزی زودهنگام را دارد، بود که این موضوع را با گفتن "اشتباه است"، انکار کرد.

اکسیوس افزود: در صورتی که شمارش آرا در ایالت‌های بزرگ مانند پنسیلوانیا طولانی شود، ترامپ منتظر اعلام نتیجه رای گیری الکترال‌ها در ایالت‌های بزرگ نخواهد ماند. ترامپ در نشست‌های خصوصی اعلام کرده است قصد دارد سه شنبه در یک سخنرانی، پیروزی خودش را در انتخابات اعلام کند. افراد نزدیک به ترامپ معتقدند در صورتی که نتایج اولیه انتخابات، جلو افتادن ترامپ یا پیروزی او در یکی از پنج ایالت تعیین کننده را نشان دهد، او چنین کاری خواهد کرد.

به گزارش یو اس نیوز، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد علی‌رغم هشدار کارشناسان بهداشت و درمان درباره خطر برگزاری تجمعات بزرگ و افزایش احتمال ابتلا به کرونا، در شب انتخابات در اتاق شرقی کاخ سفید مراسمی با حضور 400 میهمان برکزار کند. پیشتر قرار بود این میهمانی در هتل بین‌المللی ترامپ که چند بلوک با کاخ سفید در خیابان پنسیلوانیا فاصله دارد، برگزار شود اما به گزارش «نیویورک تایمز» او ترجیح داده اوضاع را از داخل کاخ سفید تحت نظر بگیرد. اتاق شرقی کاخ سفید، بزرگترین اتاق این کاخ است. این میهمانی قرار است علیرغم هشدارهای کارشناسان درباره خطرات تجمعات بزرگ در میانه بحران مرگبار همه‌گیری کرونا در آمریکا برگزار شود.

در اخباری دیگر رئیس جمهور آمریکا افرادی را که باعث مزاحمت برای اتوبوس بایدن شده بودند، وطن پرست خواند. رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود در واکنش به بیانیه اف بی آی که گفته است درباره حادثه مزاحمت برای اتوبوس تبلیغاتی حامل جو بایدن تحقیق می‌کند، نوشت: به نظر من، این میهن پرستان هیچ کار اشتباهی نکردند.ترامپ همچنین افزود، اف بی آی و سیستم قضایی در آمریکا باید درباره تروریست‌ها، هرج و مرج طلبان و آشوبگران انتی فا که شهرهای تحت کنترل دموکرات را آتش می‌زنند و به مردم ما آسیب می‌رسانند، تحقیق کند! در همین حال، "جو بایدن"، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از ایجاد مزاحمت طرفداران دونالد ترامپ برای یکی از اتوبوس‌های ستاد انتخاباتی خود در بزرگراهی در تگزاس انتقاد کرد. بایدن در توئیتی همچنین نوشت:  دولت ترامپ می‌دانست که ویروس کرونا در ماه فوریه چقدر کشنده است. اما آن‌ها به شما و خانواده شما نگفتند. در عوض، آن‌ها به دوستانشان در وال استریت اطلاع دادند تا سرمایه گذاران بتوانند قبل از رسیدن به رکود اقتصادی سود خود را کسب کنند. آن‌ها حقیقت را پنهان کردند. این نابخشودنی است.

به گزارش ایندیپندنت، اختلاف میان کاخ سفید و فائوچی نیز در فاصله یک روز به پایان رقابت ها جنجالی شده است. کاخ سفید از اظهارات رئیس سازمان بیماریهای عفونی آمریکا در حمایت از جو بایدن شدیدا انتقاد کرد و آن را سیاسی کاری در آستانه انتخابات خواند. سخنگوی کاخ سفید مصاحبه اخیر فائوچی را غیرقابل خواند و آن را برخاسته از تمایلات سیاسی و همگام با مخالفان سیاسی رئیس جمهور این کشور خواند. فائوچی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته بود: ما بزودی آسیب بسیاری خواهیم دید و این وضعیت خوبی نیست. این مساله سبب شد تا رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هوادارنش در میامی بگوید که  فائوچی را اخراج خواهد کرد. طرفداران ترامپ که بیشتر آن‌ها ماسک نزده بودند، با صدای بلند شعار «فائوچی را اخراج کن» سر دادند.

مک کارتی: ترامپ پیروز است

به گزارش فاکس نیوز کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا، در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز پیش بینی کرد که این حزب، اکثریت مجلس نمایندگان را به دست خواهد آورد و اکثریت سنا را هم حفظ خواهد کرد و حزب جمهوریخواه همچنین در کاخ سفید باقی خواهد ماند. مک کارتی افزود: جمهوریخواهان چه در رای گیری زودهنگام و چه در رای گیری در روز سه شنبه به صورت گسترده مشارکت خواهند کرد، آن‌ها می‌خواهند رای خودشان را به صندوق بیندازند، همه باید به پای صندوق‌های رای بیایند و موضوع مهمتر فقط رای دادن به رئیس جمهور نیست، بلکه به نمایندگان دو مجلس نمایندگان و سنا هم هست.

کاهش مراکز رای گیری و تحت تاثیر قرار گرفتن آرای رنگین پوستان 

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، با اینکه صف رای دهندگان و تعداد آرایی که داده اند، حاکی از اشتیاق زیاد رای دهندگان است، مؤید مشکلات همیشگی مربوط به دسترسی به (مراکز) رای گیری نیز هست که به طور نامتناسبی رای دهندگان سیاهپوست و رنگین پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حدود ۲۱ هزار مرکز اخذ رای در آستانه انتخابات سه شنبه، سوم نوامبر بسته شده اند، که به خاطر مسائل مربوط به شیوع کرونا در مناطق، تدابیر برای کاهش هزینه‌ها و سرکوب رای دهندگان (از طریق قوانین ایالتی) است. بر اساس این گزارش، از ۴۵ ایالتی که از رای گیری پستی قبل از انتخابات ۲۰۲۰ استفاده نکردند، ۴۰ ایالت مراکز رای گیری خود را در روز انتخابات، در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش دادند. از آن ایالت ها، ۳۵ ایالت برگه‌های رای پستی را برای همه رای دهندگان واجد شرایط ارسال نمی‌کنند، و ۱۹ ایالت ارسال تقاضا برای دریافت برگه رای را الزامی می‌دانند. پنج ایالتی که رای گیری پستی همگانی را برای بیشتر ساکنان رد کردند، تعداد شعبه‌های رای گیری را کاهش دادند.این تغییرات نشان دهنده کاهش ۲۰ درصد شعبه‌های اخذ رای در سراسر کشور ظرف فقط چهار سال است.

تدابیر شدید امنیتی در اطراف کاخ سفید و خیابان های آمریکا

خبرنگار شبکه خبری ان بی سی به نقل از یک مقام ارشد انتظامی گفت از فردا(دوشنبه) کاخ سفید تحت تدابیر شدید امنیتی قرار می‌گیرد. جف بنت شامگاه یکشنبه در صحفه توئیتر خود از قرار گرفتن کاخ سفید در یک حصار بلند و عبور ناپذیر قرار می‌گیرد.این حصارها مجتمع‌های کاخ سفید، دفتر بیضی و میدان لافایت را دربر می‌گیرد.همچنین به گفته مقامات پلیس مترو، ۲۵۰ نفر از نیروهای گارد ملی نیز در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.وضعیت دو قطبی شدید ایجاد شده در جامعه آمریکا که گفتمان و عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی این کشور نقش زیادی در شکل‌گیری آن داشته است، نگرانی‌های زیادی را درباره وضعیت این کشور پس از انتخابات ایجاد کرده است.پیش از این و در پی موج اعتراض ضد نابرابری نژادی، بخشی از کاخ سفید با حصارهای فلزی، تحت محافظت قرار گرفت.

 بسیاری از بانک ها، مغازه داران و صاحبان فروشگاه ها از ترس آشوب روز انتخابات و یا بعد از آن، درحال حصار کشی مقابل فروشگاه‌ها و بانک ها هستند.  صدای چکش، مته و اره برقی؛ موسیقی متن پایتخت آمریکا طی چند روز گذشته تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست؛ صحنه کارگرانی که در حال نصب حفاظ در سطح شهر هستند؛ حکایت از احتمال بروز تنش ها و ناآرامی ها در روز انتخابات و روزهای پس از آن دارد.خبرگزاری فرانسه خبر داد گزارش های رسیده حاکی از آن است که بسیاری از محافل و انجمن ها، تجمعات و اعتراضاتی را پیش بینی و برنامه ریزی کرده اند.این رسانه فرانسوی تصریح کرد: طی چند روز گذشته، تعداد زیادی از مغازه داران مرکز شهر واشنگتن از ترس اعتراضاتی که در روز انتخابات یا بعد از آن اتفاق خواهد افتاد، تخته های چوبی بر ویترین های فروشگاه های خود برای محافظت آن نصب کرده اند؛ بسیاری از آن ها از نگهداری این حفاظ ها تا زمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ژانویه خبر دادند.

حمله حامیان ترامپ به معترضان در کارولینای شمالی 

نیروهای فدرال و اجرای قانون بامداد دوشنبه با حمله به معترضان به سیاست‌های بی عدالتی و نژاد پرستی ترامپ در کارولینای شمالی از گاز فلفل برای متفرق کردن آنان استفاده کردند. به گزارش شبکه سی ان ان، استفاده از گاز توسط نیروهای فدرال علیه معترضان موجب انتقاد فرماندار ایالت و گروه‌های مدنی شد.

اداره پلیس گراهام کارولینای شمالی در بیانیه‌ای مدعی شد برای بازکردن مسیری که توسط معترضان بسته شده بود، نیروهای فدرال گاز فلفل را بر روی زمین پخش کردند. سرکوب معترضان ترامپ در کارولینای شمالی در حالی انجام می شود که  مخالفان دولت به شدت نگران حقوق اولیه خود از جمله انجام اعتراضان مسالمت آمیز هستند. به دنبال سرکوب معترضان توسط نیروهای فدرال ترامپ، مقامات ایالتی و محلی در حال بررسی این مسئله هستند که آیا استفاده از زور با توجه به سیاست‌های پلیس مناسب بوده است.

تنها راه نجات آمریکا از نگاه فریدمن

 توماس فریدمن، روزنامه نگار و مقاله نویس نیویورک تایمز و نویسنده کتاب ”ممنون که دیر کردید! “ تاکید کرد شکست دادن ترامپ با آرای قاطع باعث نجات آمریکا از مسیری است که دارد طی می‌کند و اگر مردم آمریکا بتوانند ترامپ را شکست بدهند، بعید می‌دانم به این زودی‌ها کسی مانند او در آمریکا ظهور کند. وی که با سی سی ان و با اندرو کوپر مصاحبه می کرد گفت:  ما دیگر نمی‌توانیم جانشینی مشروع برای این رئیس جمهور بیابیم و وقتی چیزی شبیه به این شکسته شود، مردم هم باید توجه داشته باشند که اگر چنین چیزی شکسته شود، یعنی جانشینی که به صورت آزادانه و عادلانه بخواهد به جای ترامپ بیاید، دیگر بازگرداندن آن به آمریکا بسیار بسیار دشوار خواهد بود.  ال گور در سال دو هزار در برابر رأی مشروع دادگاه عالی کوتاه آمد و در واقع به نفع کشور کنار کشید، ولی ترامپ این کار را علیه کشور انجام می‌دهد تا در قدرت باقی بماند. به نظر من رأی دهندگان دموکرات هم اکنون نیز این حس را دارند که در تصمیم گیری درباره دو کرسی اخیر دادگاه عالی تقلب شده است. حال اگر ببینند که ترامپ می‌خواهد انتخابات را سرقت کند و درباره آرای مشروعی که به صندوق ریخته شده اند، اما و اگر بیاورد، به نظر من مردم در شمار بسیار زیاد به خیابان‌ها می‌ریزند و در نهایت کار به خشونت کشیده می‌شود. تنها کسی که می‌تواند ما را نجات دهد این است که اکثریت مردم آمریکا به جو بایدن رأی بدهند و اگر بخواهم شما را غول چراغ جادو بدانم و آرزویی بکنیم این است که بهترین چیز برای آمریکا این است که جو بایدن بتواند تگزاس را ببرد، زیرا اگر بایدن تگزاس را ببرد تبی را که در اردوگاه جمهوری خواهان غالب شده است از میان می‌برد، آن را به هم می‌ریزد و در واقع بایدن را می‌بینم که می‌خواهد دولت وحدت ملی درست کند که حتی شماری از جمهوری خواهان نیز در آن حضور دارند و ترامپی ها، خواه دونالد پدر باشد یا دونالد پسر یا هر کسی دیگر می‌توانند به فاکس نیوز برگردند و هر کاری که می‌خواهند در این شبکه بکنند، ولی امید واقعی من این است که تگزاسی‌ها این شکل از حزب جمهوری خواه را بترکانند و آن چیزی را که به شدت نیازمندش هستیم به ما بدهند که یک حزب به معنی واقعی محافظه کارست نه اینکه فرقه‌ای ترامپی باشد، زیرا اگر یک حزب محافظه کار سالم نداشته باشیم، حزب واقعی لیبرالی هم نخواهیم داشت.

فریدمن گفت: هرگز در عمرم چنین وضعیتی را به یاد ندارم. این را گفته ام، سرنوشت آمریکا با آرای شما تعیین می‌شود، خودتان را مسخره نکنید و اگر یک چیز باشد که درباره ترامپ آموخته باشیم، این است که وی هیچ خط قرمزی ندارد و هیچ نقطه توقفی برای او نمی‌توان متصور بود. این مردی است که همان ابتدای کار گفته است می‌تواند در خیابان پنجم به کسی شلیک کند و طرفدارانش همچنان در کنارش باشند، ولی نکته مهم درباره ترامپ این است که اگر بتوانیم او را شکست بدهیم، بعید می‌دانم که به این زودی‌ها شاهد ظهور کس دیگری مثل او باشیم.


بیشتر بخوانید:

نتایج انتخابات زودهنگام درباره بایدن و ترامپ چه می‌گوید؟
انتخابات و کرسی‌های سنا چگونه مسیر سیاسی آمریکا را تغییر می‌دهد؟
آتش زیر خاکستر خون به پا خواهد کرد؟!/۵سناریویی که ایالات متحده را بی‌ثبات می‌کند

310311

کد خبر 1450568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ali IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
    4 1
    مردم ایران هم 8 سال درگیر آدمی مانند احمدی نژاد بودند که متاسفانه باعث کشته شدن خیلی ها هم شد . مردم آمریکا زیاد تفاوتی در زندگیشان اتفاق نیفتاد ولی آدمهائی مانند احمدی نژاد باعث زندگی خیلی ها شدند و میشوند