شما نظر دادید: طب سنتی در درمان کرونا موفق بوده است

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید ۴ داروی گیاهی برای بهبود علایم کرونا در ایران خبر داده است.

به گفته جهانپور چهار فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی برای بهبود علایم کووید۱۹ از کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو مصوبه گرفتند. دو مورد آنها توانستند مجوز تولید موقت ۶ ماهه را اخذ کنند و دو داروی دیگر هنوز مجوز تولید نگرفته اند.

چند روز قبل خبرآنلاین در طی یک نظرسنجی از کاربران خود پرسید که تاثیر و نتیجه داروهای گیاهی را در درمان کووید۱۹ چطور ارزیابی می‌کنند؟

برخی از کاربران معتقد بودند که طب سنتی ممکن است در درمان برخی از بیماری‌های ساده کاربرد داشته باشد اما نمی‌توان از آن برای بیماری های پیچیده کمک گرفت. در مقابل این گروه اکثر طرفدار طب سنتی و گیاهی بودند و معتقد بودند که طب سنتی در درمان بیماری هایی مانند سرطان هم موفق بوده است و می‌توان علائم کرونا را با استفاده از داروهای گیاهی درمان کرد. این گروه تجربه‌های موفق خود در درمان کویید۱۹ با استفاده از طب سنتی را روایت کردند و معتقد بودند که استفاده از این داروها سبب شده که بیماری آنها سریع تر درمان شده و با عوارض و شدت کمتری همراه باشد.

کاربران در مخالفت با طب سنتی نوشته بودند: «طب سنتی مربوط به زمانی بود که دانش و ابزار برای تشخیص بیماری‌ها و درمان وجود نداشت با علم و دانش امروز به هیچ وجه توجیه استفاده ندارد.»، «طب سنتی در مورد یک سرماخوردگی معمولی شاید مفید باشد اما در مقابل کرونا حرفی برای گفتن ندارد. این ویروس که از راه تنفس منتقل می شود با توجه به یافته‌های پاتولوژیک شبیه ویروس هپاتیت رفتار می‌کند که از راه خون منقل می شود. فعلاً پیشگیری تنها راه است و نه هیچ داروی شیمیایی و نه هیچ داروی گیاهی روی این ویروس تاثیر ندارد.»

در مقابل کاربران زیادی از کاربرد داروهای گیاهی در درمان کرونا نوشته و این طب را بسیار موثر دانسته بودند. آنها نوشتند: «خیلی مخالفم که طب شیمیایی هیچ بیماری را درمان نمیکند. در بسیاری از درمان‌های شیمیایی تا آخر عمر باید دارو مصرف کرد که عوارض مختلفی به همراه دارد ولی طب سنتی بارها در درمان ناباروری که در طب نوین هزینه زیادی به همراه دارد، موفق عمل کرده است.»، «ما خانوادگی کرونا گرفتیم و شدید هم بود در حدی که پزشکان نگران شدند. ولی با طب سنتی در ۳، ۴ روز خوب شدیم و بسیار عالی جواب گرفتیم.»، «درحالیکه داشتم از سردرد کرونا می مردم،شروع کردم به مصرف دمنوش، داروی امام کاظم ،عسل و سیاهدانه و بادکش کتف،خداروشکر طول دوره بیماریم سه روز بیشتر نبود.»، « طب سنتی قطعا تاثیر گذار است. مادر من به کرونا مبتلا شد و ۱۷ روز دمنوش هل، آویشن، عناب، ناخنک، کتیرا، پولک، شرتیغال، ریشه شیرین بیان نوشید و هر روز صبح سیر، عسل، ابجوش و آبلیمو مصرف کرد و خوب شد.»

عده دیگری از کاربران هم معتقد بودند که تشخیص درمان کرونا و اثرگذاری داروها امری تخصصی است اگر روش درمان درست و علمی تهیه شود، می‌تواند اثر گذاری داشته باشد. برخی دیگر هم اثرگذاری این طب را مشروط به موضوعات دیگری دانسته بودند. کاربران نوشتند: «در این که خیلی از مردم بخاطر غذاهای غیرطبیعی و ناسالم ضعیف شده‌اند و سیستم ایمنی مردم به سختی با این بیماری مبارزه می‌کند، شکی نیست. طب سنتی به شرطی خیلی خوب جواب میدهد، که مردم امکان تهیه غذاهای سالم و طبیعی رو داشته باشند. در غیر اینصورت هیچ دارویی نمی‌تواند جلوی ضعف و ناتوانی و سیستم ایمنی ناکارآمد را بگیرد.»، « تجربه شخصی من در چند مورد که طب کلاسیک راه درمانی نداشت، بسیار خوب بود. اولویت اول من طب سنتی است. البته منظور از طب سنتی درمان توسط یک عطار نیست بلکه باید از متخصص طب سنتی کمک گرفت. در مورد دیسک کمر، سینوزیت، اسپاسم عضلانی چند ماهه، سنگ کلیه و ورم معده و ... بسیار موثر و کم هزینه بوده با نتیجه ای بسیار عالی عمل کرده است.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1455506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =