مازندران، پایگاه بالقوه تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر ایران

مهمترین منبع انرژی زمین گرمایی ایران، آتشفشان دماوند، در استان مازندران واقع است.

با مخزن ۴۰۰ کیلومتر مربعی گدازه در دماوند،  با سرمایه گذاری اولیه می توان  برق منطقه دره هراز را با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و در مرحله بعد برق منطقه مرکزی  استان مازندران , و بخس مهمی از استان تهران را از این منبع انرژی پاک تامین کرد.   حدود ۲۲ میلیون نفر  تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری قله دماوند که  مهمترین آتشفشان کشور است، زندگی می کنند  این موضوع می تواند به دماوند از نظر منبع تامین  انرژی بخشی مهمی از یک چهارم جمعیت ایران اهمیتی روز افزون دهد.
انرژی زمین گرمایی یکی از منابع مهم انرژی های تجدیدپذیز است . در ۲۰ کشور دنیا از انرژی زمین­ گرمایی الکتریسیته حدود ۱۲  گیگاوات برق  (حدود ۱ درصد مصرف کنونی در دنیا) تولید می شود. ظرفیت تولید در آینده بین ۳ تا ۱۸۰ برابر تولید کنونی برآورد شده است.

انواع نیروگاههای زمین گرمایی به اختصار در سه رده "بخار خشکDry Steam"،  "بخار سیال flash steam" و سیکل دوگانه Binary Cycle" تقسیم ­بندی می­ شوند. بر اساس مسائل تولید انرژی و نوسانات شدید قیمت نفت و همچنین انفجار در نیروگاه هسته­ ای فوکوشیما در زلزله و سونامی ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در ژاپن، توجه خاصی در دنیای کنونی به انرژی زمین­ گرمایی می­ شود. به نحوی که بیشتر کشورهای اروپایی سرمایه گذاریوسیعی برای مطالعه و بهره ­برداری از انرژی­های نو (به ویژه انرژی زمین­گرمایی) آغاز کردند.ضض  استفاده از این پتانسیل­ها با سرمایه­ گذاری ویژه می­ تواند به بهره­ مندی نسل­های بعدی از یک منبع انرژی مطمئن و پاک در کشورمان منجر شود. یادآوری می­ کنم که سرمایه­ گذاری­ های اولیه و زیرساختی در این زمینه­ ها معمولاً پر هزینه است، ولی وقتی به درستی پتانسیل مربوطه یافته  شود و تسلط به فناوری­های لازم بر اساس همین سرمایه­ گذاری­ ها  فراهم شود، فایده های حتی اقتصادی فراوانتر در آینده میان مدت بهتر درک می شود. 

انرژی زمین گرمایی، انرژی خورشید، انرژی باد و انرژی امواج دریا از منابع مهم انرژی های پاک و تجدید پذیر در دنیا هستند که تمامی این منابع در استان مازندران به صورت بالقوه دردسترس هستند. در مناطق ساحلی دریای  مازندران  انرژی باد و انرژی خورشید  منابع مهم  الکتریسیته از انرژی خورشید و باد هستند.

نیمی از شرکت های تولید کننده مبدل  انرژی موج دریا  به الکتریسیته  جهان در اروپا  فعالیت می کنند. میزان انرژی امواج دریا  که به  الکتریسیته تبدیل میشود برای کشورهای اسپانیا فرانسه ایتالیا و یونان از دریای مدیترانه حدود  ۳۰ گیگا وات برآورد می شود. اکنون و در سال ۲۰۲۰ در کشور های انحادیه اروپا تولید انرژی پاک و تجدید پذیر به حدود ۲۵ درصد از کل تولید انرژی نزدیک می شود. در این زمینه کشور آلمان پیشتاز است.    

 استان مازندران با حدود ۳.۲ میلیون نفرجمعیت  حدود ۴درصد  از کل جمعیت کشور  (۸۳ میلیون نفر) تقریبا همین سهم را از تولید ناخالص داخلی کشور دارد. این سهم البته  بسیار کمتر از توانایی های استان مازندران است.  این سهم می تواند تا حدود پنج برابر افزوده شود.

چنانچه روی منابع تامین انرژی های پاک و تجدید پذیر در مازندران سرمایه گذاری شود، هم منبع مهمی برای تولید انرژی ایران توسعه می یابد، و هم نمونه ای پیشرفته برای توسعه کل کشور در دسترس ایرانیان قرار گیرد.

 *استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، و عضو وابسته و رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم

 ۴۷۲۳۷

کد خبر 1456545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  3 1
  جناب دکتر در حیطه دانشت قلم بزن. این زمینه ربطی به رشته شما نداره. در بحث انرژی زمین گرمایی باید دید قابلیت کاردهی چقدر است و میزان انرژی نمی تواند تنها ملاک باشد. انرژی خورشیدی هم در اسمان ابرناک مازندران سرمایه گذاری صحیحی نیست. مدتی است زلزله نیامده و آقای دکتر تنوع طلب شده
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   2 0
   نظر شما درست است عده ای از روی شهرت طلبی بی جهت در مورد زمینه های غیر تخصصی و نامربوط به حیطه تخصصی خود نظر میدهند....ا..... اگر ایشان یک توضیح ساده در باره جریان الکتریکی و الکتریسیته بدهند معلوم میشود بقیه حرفهایش هم با آگاهی بوده..... لطفاً فقط یک توضیح ساده یک خطی ؟؟؟!!!