شما نظر دادید/ حق قانونی طلاق برای زنان و حذف مهریه؛ راهکار کاهش دعاوی

کاربران خبرآنلاین نسبت به راهکارهای کاهش دعاوی مهریه نظرات خود را عنوان کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چند روز پیش با بخش‌نامه اخیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه درباره نحوه رسیدگی به دادخواست‌های مطالبه مهریه روسای دادگستری سراسر کشور نظرخواهی در خبرآنلاین برگزار شد و از کاربران خواسته شد تا نظر خود را درباره نحوه کاهش دعاوی مهریه اعلام کنند.

در این رابطه کاربران نظرات متفاوتی داشتند، بخشی از آن‌ها را اینجا بخوانید:

حق قانون طلاق برای زنان

بخش زیادی از کاربران بر این باور بودند که دادن حق قانونی طلاق و از سویی حذف مهریه است. یکی از کاربران در این رابطه نوشته است: حذف مهریه و حذف قانون حق طلاق انحصاری مردان..با زور نمی شود روابط انسانی رامدیریت کرد ، این در تاریخ تجربه شده است.»

کاربر دیگری هم نوشته بود: «زنان حق طلاق و حق حضانت بگیرند. حالا اگر فرزندی نبود و طلاق هم داده شد در این صورت مهریه چرا باید زندگی مرد را نابود کند؟ آنهم در شرایط عدم ثبات قیمت سکه در بازار و درآمد کم مردان.»

نظرات مشابه این چنینی زیادی وجود داشت: «به نظر من بهتر است حق طلاق و حضانت به زوجه داده شود و مهریه حذف شود و میزان دارایی دو نفر قبل از ازدواج ثبت شود و هر مال و ثروتی بعد از ازدواج بدست آوردند به جز ارثیه بین دونفر تقسیم شود.»

تقسیم مساوی اموال

بخش دیگری از کاربران هم روش‌هایی پیشنهاد دادند که کاری در بسیاری از کشورها انجام می‌شود، در ایران اجرایی شود. 

برای مثال فردی نوشته است: «به نظر من روشی که دنیا اجرا می کند موثرتر است هر چیزی که بعد ازدواج بدست آمده با هم نصف کنند نه اینکه پسر بدبخت بعد ازدواج فقیرتر شده باشد و تا آخر عمر هم تاوان بدهد و بعضی ها با مهریه کاسبی راه بندازند.»

کاربر دیگری هم نظری تقریبا مشابه داشت: متناسب با سال های ازدواج، زوجین در مایملک خود شریک شوند. شرایط، کمیت و کیفیت آن را قانون مشخص کند.»

یکی دیگر از نظرات مخاطبان خبرآنلاین از این قرار بود: «قانونی ثبت شودکه اموال زن و مرد قبل از ازدواج ثبت شودو بعدش هر چی در آوردن در زمان جدایی به طور مساوی بین آنها تقسیم بشود. در ضمن کار فرهنگی هم انجام بشود که دیدگاه منفی که به طور سنتی در جامعه ما نسبت به زن مطلقه هست ولی نسبت به مرد نیست، برچیده بشود.»

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1457571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =