۶۴ نفر
۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۶
خطر بی‌تفاوتی مردم را جدی بگیریم!

چه مردم اعتراضات و دغدغه‌های خود را از طریق شورش عنوان کنند و به خیابان‌ها بریزند و چه بخاطر عدم تعهد و دلسوزی مسئولان در رسیدگی به مشکلات جامعه، مردم به ورطه‌ی بی‌تفاوتی متمایل شوند، هر دو این جریان‌ها به یک اندازه برای امنیت ملی و آینده‌ی کشور نگران کننده است.

انتخاباتی که در سال گذشته برای تشکیل مجلس جدید برگزار شد نسبت به انتخابات دوره‌ی قبلی مجلس، با افت شدید استقبال عمومی مواجه شد به طوری که یکی از ضعیف‌ترین انتخابات‌های کشور پس از انقلاب را شاهد بودیم و این رخداد نمونه‌ی بارزی از بی‌علاقه‌گی و بی‌اهمیت شدن سرنوشت کشور برای مردم است و اینجاست که العاقل بالاشاره نمود واقعی پیدا می‌کند.

 صرف‌نظر از دلایل این واکنش مهم اجتماعی، باید بدانیم امروز اگر همه‌ی عوامل بی‌تفاوتی و قهر مردم از حاکمیت، انتخابات و مشارکت سیاسی را مرتفع نکنیم کشور و نظام با توجه به انتخابات حداکثری در آمریکا، در وضعیت شکننده‌ای قرار خواهد گرفت. برای سیاسیون شناسایی موانع حضور و مشارکت و عدم جنب و جوش مردم کار چندان دشواری نیست بنابراین عاقلانه است مجموعه حاکمیت به موقع و پیش از آنکه فرصت‌ها تلف شود توصیه‌ها و نگرانی‌ها را جدی بگیرد.

در دوره‌ی نوجوانی وقتی اصول عقاید می خواندیم در اثبات دلایل معاد مثال می زدند، که اگر کودکی نابالغ به ما بگوید عقربی در لباس‌مان پنهان شده، سریع جابه‌جا می شویم و همه جا را می‌گردیم تا مبادا خطری جان شیرین ما را تهدید کند. مسئولان نیز باید از آگاهان و دلسوزان کشور حرف‌هایی را که در مسئولیت‌ها کمتر شنیده می‌شود، حداقل در حد هشدار کودکی نابالغ، بشنوند و نگذارند مردم به سمت بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت خود و کشورشان کشیده شوند، جامعه در وضعیت کنونی آبستن حوادث تلخی است و این بی‌تفاوتی‌ها و بی‌رغبتی‌ها از سوی مردم اشاراتی از وقوع مخاطرات جدی است که باید هر چه سریع‌تر و قبل از وقوعی سهمگین مورد توجه قرار گیرد.

نگذارید دشمنان ایران شادمان شوند، تک‌تک ایرانی‌ها سرمایه زوال‌ناپذیر این کشور هستند و حاکمیت باید گوش‌های خود را برای شنیدن دغدغه‌ها و نگرانی‌های به ظاهر خاموش و خفته، تیزتر کند. عمیق‌تر شدن فاصله طبقاتی، شکسته شدن و انقراض طبقه متوسط و ضعیف در جامعه، خطر اصطکاک میان نیروهای جوان بیکار و فاقد امید به آینده را با اقشار مرفه افزایش داده است. اگر دو قطبی اقتصادی هم به دو قطبی سیاسی و اجتماعی افزوده گردد، اوضاع دشوارتری در پیش‌رو خواهد بود.

نهادهای تصمیم‌گیر همچون دولت، مجلس، دستگاه قضایی، سپاه و بسیج همه امروز در کنار هم باید به صورت ریشه‌ای و عاجل چاره‌جویی کنند و کشور را از فرو رفتن در باتلاق فرسودگی و بی‌تفاوتی خارج کنند. ضمن اینکه توجه داشته باشیم ترامپ مار زخم‌خورده‌ای است که هنوز برای ترک کاخ سفید چند ماه فرصت دارد و ممکن است در ایام باقیمانده مشکلات جدیدی را با استفاده از هم‌مسلکان و هم‌فکران داخلی خود برای کشور به وجود آورد، اما باید توجه داشت که زیر نظر داشتن و دقت در شرایط بین‌المللی نباید به بهای غفلت از وضعیت نابسامان مردم در همه حوزه‌ها به ویژه مسائل معیشتی، اقتصادی و اجتماعی تمام شود و امیدواریم در صحنه‌ بین‌المللی اقدامات نسنجیده ترامپ عامل فروپاشی امپریالیسم در جهان و رهایی بشریت از ستمگری‌های این نظام سلطه‌گر باشد.

کد خبر 1458186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  52 1
  چه عجب! بعد از مدتها مقاله ای در خبرآنلاین خواندیم که کمی به حقیقت نزدیک است.
  • رضا US ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   8 1
   دمت گرم
  • FR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   1 0
   نهادهای تصمیم‌گیر همچون دولت، مجلس، دستگاه قضایی، سپاه و بسیج همه امروز در کنار هم باید به صورت ریشه‌ای و عاجل چاره‌جویی کنند!!! همین جمله کافی بود برای اینکه بفهمیم با کی طرف هستم!
 • ایرانی IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  44 3
  اصول گرایان که بر مجلس و قوه قضاییه و شورای نگهبان و صدا و سیما و...چنبره زده اند و برای رسیدن به پاستور هر روشی را برای حذف دیگران به کار می برند کشور را در تنگنای بدی گذاشته اند.ما هم نگرانیم.
 • محمدرضا کیانفر IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  16 2
  فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد گفت: برای مبارزه با گرانی باید وارد بازار سرمایه شویم. آقای دژپسند، علت گرانی ورشکستگی اقتصاد می‌باشد که در اثر انحصارطلبی جمهوری اسلامی ایجاد گردیده فقط با رد صلاحیت نشدن مخالفان انقلاب درمان می‌شود. اگر بیخ حنظل بود تر و خشک نشاید که بار آورد شاخ مشک. سرور گرامی، تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم: 1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق #آزادی_بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  5 39
  این بلایی بود که دوستان بی عرضه ی شما در دولت تخریب امید تلاش کرد بهش برسه و متاسفانه مردم را ب این جا رسوند البته این بی تفاوتی هم با تفسیر شما این طور تعریف شده
  • US ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   3 9
   دولت بی عرضه ی که ملت را خاک سیاه نشانده
  • US ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   0 0
   دقیقا مغزهای زنگ زده شما و‌امثال شما مردم رو به چنین جایی کشاند ، رئیس جمهور محبوب شما مردم رو به جایی رساند که ترجیحش این دولت باشد ، کر و کور هستید و‌ کماکان نمی خواهید بفهمید! این اوضاع حاصل رقابت جناحی اصولگرا و اصلاح طلب و افراطیون هست ! ربطی به این دولت نداره ! کماکان کر و کورید و نمی خواهید بشنوید .
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  10 33
  نهادهای تصمیم‌گیر همچون دولت، مجلس، دستگاه قضایی، سپاه و بسیج همه امروز در کنار هم باید... موقع انتخابات سپاه و بسیج دشمنن . حالا که دولت عین چیز گیر کرده تو گل ؛ نهاد تصمیمگیر شدن !! مردم حالیشونه جناب خبرآنلاین!!!
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   9 0
   نهاد تصميم گير يا همان جمع دوستان فرقه
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   10 0
   به خداوندی خدا اگه حالیت باشه
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 39
  افسادطلبها عملیات روانی رو شروع کردن !
  • US ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   2 6
   درود بر تو
 • دادخواه IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 1
  با يك موضوع جدي مواجه شديد كه نه رشوه ميگيره و نه باج ميگيره و نه با دروغ گول ميخوره فقط مديريت ميخواد كه انهم اولش سياست اين بود نون تو بحران كروناست پس بحران درست كنيم دلار پارو كنيم غافل از اينكه اين اتش دامن همه را خواهد گرفت
 • امیر IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  6 0
  تمامی مشگل این مملکت همین دو قطبی بودن یعنی چه اصلاح طلب. اصول گرا هر چند همه بفکر خودشونن و دنبال پست مقام کسی تا الان واسه خدمت کردن نیومد
  • US ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   7 0
   هرچه بدبختی ست از این اصولگرا و اصلاح طلب هاست
 • مهاجر IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  6 0
  مردم هیچ تفاوتی برای این سیستم ندارند.چه بی تفاوت باشند چه حساس به مسایل، هیچ تفاوتی در سیاست های کلان نخواهد کرد؟اگر اشتباه می کنم بفرمایید تا از اشتباه خارج بشم!!
 • بی نام IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  بی تفاوتی مردم یعنی قطع امید از سیاستمداران مشروع داخلی.و قطع امید از اثر گذاری کنشهای فردی و اجتماعی غیر حکومتی و‌دولتی داخلی
 • منتقد IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 1
  گند زديد و به راحتي نمي توانيد جمعش كنيد
  • US ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   1 1
   بالاتر از گند هر چه بگنند نکش می زنند
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 1
  حکومت بی لیاقت ها
 • RO ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  16 0
  ما در سال 76 و 80 و 92 و 96 صریح نظراتمان را در انتخابات گفتیم ولی هر روز بدتر از دیروز لذا بهتره چند سالی خفه خون بگیریم شاید فرجی بشه
  • US ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   0 0
   نکته جالب این کامنت که از طرف یک فروند ساندیس هست اینه که انتخابات که اصلاح طلب ها برنده شدن رو نام برده و از خراب‌تر شدن گفته و پیشنهاد به خفه خون گرفتن داده و انتخاب رئیس جمهور منتخب خودشون ۸۴و ۸۸ رو به حساب نیاورده در روند شروع ویرانی ایران که با کاغذ پاره خواندن و کار های پوپولیستی ما رو به اینجا کشوند ! شما ساندیس ها عادت به توهین به ملت دارید ، باشه چشم ، خفه خون میگیریم تا رئیس جمهور ایده آل شما را ببینیم حضرات اصولگرا ! شب دراز است . ما در انتخابات شرکت نمیکنیم و به قول شما خفه خون میگیریم تا نامزد شما برنده بشه ! این کوی و این میدان .
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  6 0
  کسی آمد درد مردم را گفت تا که مسولین راحت نشته نود درصد مردم رفتن زیر فقر سود جویی فساد سوداگری بی عدالتی کشور را فرا گرفته آتش زیر خاکستر بیداد می کند آیا در گفته مسولین نظر مردم روشن است نود نو درصد ناراضی مردم از مسولین مثل رفتدادم است بس راه بد تا کجا بس کنید
 • US ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  2 0
  عالی بود دمت گرم
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  0 0
  احسنت اينها فكر ميكنند تا ابد هستند و با شعار ميتوانند باقي بمانند