دلواپسان داخلی و خارجی چه منفعتی از ترور شهیدفخری زاده دارند؟

مرور اخبار هفته گذشته و حتی یک ماه اخیر در سطح منطقه علیه ایران، رد خون را تا حدودی افشاء می‌کند؟دلواپسان بین المللی برجام چه خوابی برای ایران دیده اند؟

به گزارش خبرآنلاین، در هفته گذشته سفری مهم توجه رسانه های خبری منطقه و جهان را به خود جلب کرد.در حدی که جنجال انتخاباتی آمریکا را به حاشیه راند.خبری کوتاه که هیگدام از طرفین دیدار چندان مایل به صحبت درباره آن نبودند. ماجرا از این قرار بود که نتانیاهو شبانه با جت اختصاصی خود به نئوم عربستان رفت و با بن سلمان و پمپئو در تاریخ سوم آذرماه دیدار و گفتگو کرد. رسانه های خبری هرکدام تعریف و تحلیلی از این دیدار را منتشر کردند. عمده آنها از رمزگشایی این دیدار شبانه نتیجه گرفته بودند که این سعودی روابط خود را با اسرائیل به سمت عادی سازی پیش برده و قصد علنی کردن آن را داد. روز گذشته ترور شهید فخری زاده که به سبک تروریست های منطقه انجام شد احتمالا پرده دیگری از این دیدار شبانه را افشا می کند.

مروری بر حوادث و اتفاقات گذشته نشان می دهد که این ترور از سوی اسرائیل و همراهی دولت ترامپ انجام شده است. برخی از کارشناسان و تحلیگران از شب گذشته تا کنون در اظهار نظرهای خود این نکته را هم یادآور شده اند که نوع ترور مشابه ترورهای گذشته اسرائیل نیست چراکه آنها رد ترور را همیشه پاک می کنند اما اینباره نیسان آبی رنگ روش ترور شهید فخری زاده را مشابه عملیات های انتحاری و تروریستی در منطقه نشان می دهد حتی برخی صحت از شلیک آر پی جی کرده اند.

برخی دیگر از کارشناسان معقتدند که عربستان نقشی نداشته است و این روش ترور نقشه اسرائیل است که انتقام ایران را متوجه عربستان کند و تفرقه و خشونت را منطقه افزایش دهد.

>>> بیشتر بخوانید:
ترور فرد شماره دو القاعده در تهران و حمله نظامی به ایران؛ آیا این فرضیه ای اغراق آمیز است؟

هفته پر حادثه منطقه و ایران

با مرور اخبار هفته گذشته شاید کمی به ریشه این ترور نزدیک شویم ؛مهمترین آن تهدید ترامپ علیه ایران تا 70 روز آینده! رئیس جمهور فعلی آمریکا پس از اینکه مشاورانش او را درباره حمله نظامی به ایران بر حذر داشتند احتمالا تصمیم دیگری را گرفته است انهم خرابکاری در ایران و منطقه، تیم ترامپ رسما ایران را تهدید کرد در روزهای باقیمانده به پایان دولت به ضربه خود را به ایرا خواهد زد. پس از این تهدید مطرح شدن ترور فرد شماره دو القاعده در ایران از سوی نیویورک تایمز مطرح شد. روزنامه ای که سابقه این نوع افشاگری با جزئیات آنهم درباره عملیات های اسرائیلی را نداشته است. این گزارش با درج اینکه المصری به سفارش آمریکا توسط اسرائیل ترور شده است پیامی به ایران بود با این مضمون که  این پروژه شروع شده و ادامه خواهد داشت و پشت این پروژه هم شخص ترامپ و پمپئو و کارگزارش اسرائیل است.همانطور که حسین علایی سردار اسبق نیروی دریایی ارتش کشورمان در یادداشتی برای خبرآنلاین نوشت: الان بیش از ده سال است که اسرائیل به طور مرتب در داخل ایران عملیات مختلف از جمله ترور انسان‌های دانشمند را انجام می دهد.روش ترور رئیس سازمان پژوهشی و نوآوری وزارت دفاع مشخص می سازد که ساختار عملیاتی اسرائیل در ایران بسیار مجهز و پیشرفته و متکی بر اطلاعات دقیق است.اسرائیل تا کنون برای مقابله با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران تمام ظرفیت های اطلاعاتی، امنیتی، سایبری، عملیاتی و دیپلماتیک خود را بکار گرفته است و باید احتمال داد که این برنامه ادامه خواهد یافت.

برخی دیگر از اخبار مهم در هفته های گذشته دیداری در عربستان که در بالا به آن اشاره شد و در پی آن پمپئو با دیکر وزرای خارجه کشورهای منطقه دیدار کرد. همچنین استقرار بمب افکن‌های B52 در منطقه  به همراه چندین جنگده و هواپیماهای جاسوسی و جنگ الکترونیک به منطقه و خروج فوری نظامیان از عراق و افغانستان رد ترور را واضح تر می کند.همچنین این اخبار، خبر از اتفاق مهمی در منطقه دارد که سبب می شود ایران مانند همیشه حساب شده در خصوص ترور دانشمند ایران واکنش نشان دهد.در کنار خبرها همچنین هشدار وزرات خارجه آلمان به ایرانی های مقیم آلمان برای نرفتن به ایران در روزهای آینده،حائز اهمیت بود و هزمان نشریه ایندیپندنت افشا کرد که  انگلیس به شکل محرمانه نیروهایی را برای حفاظت از چاه‌های نفتی در عربستان مستقر کرده است.استقرار نیروهای بریتانیایی در عربستان بدون اطلاع پارلمان این کشور صورت گرفته است.وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید نیروهایی که در عربستان سعودی مستقر شده‌اند شامل یگانی برای رصد پیشرفته پهپادها هستند.

>>> بیشتر بخوانید:
چرا پیروزی بایدن برای بن‌سلمان کابوس است؟

دلواپسان داخلی و خارجی و دولت ریاض چه منفعتی از ترور شهیدفخری زاده دارند؟

با مرور اخبار در هفته گذشته فضای مجازی نیز واکنش تندی به ترور دانشمند کشورمان نشان داد.کاربران فضای مجازی با انتقاد از عملکرد نیروهای امنیتی متفق القول هستند که کمی از بازی جناحی دست بکشید و به فکر امنیت و جان دانشمندان کشورمان باشید. اما برخی از مخالفان برجام این ترور شوم را دستاورد توافق هسته ای ایران می دانند که این مساله محلی از اعراب ندارد چراکه ترور دانشمندان هسته ای در دوران احمدی نژاد و آغاز تیه کیک زرد و افزایش غنی سازی و سانتریفیوژهای ایران شدت گرفت، در زمانی که قطعنامه های شورای امنیتی یکی پس از دیگری علیه ایران صادر شد و حتی کشورمان زیر فصل هفت منشور سازمان ملل که به معنای مجوز نظامی به کشورهای ثالث به ایران را می دهد قرار گرفت. پس از توافق اتمی این دست از ترورها در کشور پایان یافت. و پاسخ ان در مرور اخبار هفته گذشته است که بالاتر خواندیم!

آمدن بایدن دلواپسان بین المللی را نگران کرده است. رئیس جمهور آینده آمریکا وعده بازگشت به توافق هسته ای را داده است و دلواپسان داخلی نیز به خاطر انتخابات 1400 نیز از احیا برجام واهمه دارند. دلواپسان بین المللی در روزهای اخر دولت ترامپ قصد دارند که مانع از احیای توافق هسته ای شوند چراکه اسرائیل با همکاری عربستان و دلارهای نفتی سعودی تمام تلاش خود را کردند که دولت ترامپ از این توافق خارج شود حال با امدن دولت بایدن آنها سعی دارند که باردیگر مانع از ورود آمریکا به برجام شوند. به این علت که خروج ترامپ از برجام سبب شد که ایران از فروش نفت محروم شود و فشار حداکثری قدرت گرفتن عربستان واسرائیل را به همراه داشت. دلواپسان داخلی نیز از مذاکره مجدد با دولت بایدن با ایران حول پرونده توافق هسته ای نیز واهمه دارند به این علت که ممکن است برگ های انتخاباتی 1400 بار دیگر به سمت اعتدالگرایان و اصلاحطلبان برگردد. هر دو طرف داخلی و خارجی به اهمیت و خوبی این توافق واقف هستند اما نفع بر این است که برجام احیا نشود.به همین علت ترورهای دوره دولت هشتم و نهم بار دیگر احیا شده است و ممکن است تا روی کار امدن دولت جدید آمریکا شاهد این دست از خرابکاری ها و ترورها باشیم.

پمپئو به همراه عربستان و اسرائیل در تلاش هستند که ایران را مجاب به خروج از توافق هسته ای کنند انهم به شیوه ای که روز گذشته در آبسرد صدایش شنیده شد. روزنامه ایتالیایی کوریه دلاسورا درباره سفر نتانیاهو به عربستان نوشته است: از دیدگاه تهران، ملاقات بنیامین نتانیاهو ، محمد بن سلمان و مایک پمپئو یک تهدید است. زیرا این سه نفر نماینده سه دشمن قدرتمند ایران هستند و دونالد ترامپ نیز با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری خود ، از تحریم این کشور صرفنظر نکرده است. جو بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی، از خواست خود برای بازگشت به  توافق هسته ای ایران صحبت کرد.
دونالد ترامپ و همراهان وی با تصویب تحریم های جدید در تلاشند فشارها را بر ایران افزایش دهند. به همین دلیل سفر بنیامین نتانیاهو به عربستان سعودی ایرانی ها را نگران می کند. اگرچه دونالد ترامپ بازنده انتخابات ریاست جمهوری امریکا است ، اما بعید نست که با ایجاد تنش ، یا حتی رویارویی [نظامی] با ایران ، سعی در جلب افکار عمومی در کشورش باشد.هدف این حمله ترامپ جلوگیری از شروع فعالیتهای هسته ای ایران پس از روی کار آمدن جو بایدن و بازگشت امریکا به توافق هسته ای و نیز «نابودی اقتصاد ایران»است.

>>> بیشتر بخوانید:
اهرم فشار کشورهای عربی برای تغییر برجام

آیا ریاض در ترور دانشمند ایران نقش دارد؟

خبرگزاری ایرنا به نقل از هفته نامه نیوزویک در گزارشی نوشت: اندکی پس از اعلام وزارت دفاع ایران مبنی بر ترور یکی از پیشگامان صنعت دفاعی این کشور، شکست مذاکرات عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی خبرساز شد.

در حالیکه مقامات ارتش ایران دیروز جمعه و در پی ترور «محسن فخری زاده» شهید صنعت دفاعی کشور قسم خوردند که انتقام وی را بگیرند، خبرها حاکی از شکست مذاکرات رسمی‌سازی تعمیق روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی است. 

نیوزویک نوشت که سران تل آویو و ریاض در نشستی که تا اواخر هفته گذشته به طول انجامید، بر سر عادی‌سازی روابط دو کشور گفت و گو کردند و نتایج این نشست اندکی پس از اعلام وزارت دفاع ایران مبنی بر ترور دکتر فخری زاده شهید صنعت دفاعی ایران منتشر شد.

این رسانه غربی نوشت: برخی مقامات سیاسی و نظامی ایران اعلام کرده اند که اسرائیل مسئول ترور فخری زاده است.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشت:  «تروریست‌ها امروز یک دانشمند برجسته ایرانی را به قتل رساندند. این بزدلی با نشانه‌های جدی نقش اسرائیل نشان دهنده جنگ افروزی ناامیدانه جانیان است. ایران از جامعه بین المللی و به ویژه اتحادیه اروپا می‌خواهد که به استانداردهای دوگانه شرم آور خود پایان داده و این تروریسم دولتی را محکوم کند». 

دیگر مقامات ایرانی هم در پی ترور فخری زاده خواستار قصاص شدند. «حسین دهقان» مشاور رهبر عالی ایران در توئیتی نوشت:  «صهیونیست‌ها در آخرین روزهای زندگی سیاسی متحد قمارباز خود، به دنبال تشدید و افزایش فشار بر ایران برای به راه انداختن جنگی تمام عیار هستند. ما مانند صاعقه بر سر قاتلان این شهید مظلوم فرود خواهیم آمد و آن‌ها را از عمل خود پشیمان خواهیم کرد» . 

نیوزویک در این رابطه و برای توضیح با وزارت امور خارجه اسرائیل تماس گرفت اما تاکنون پاسخی دریافت نشده است. 

از سوی دیگر، گزارش‌ها نشان می‌دهد مقامات سعودی، اسرائیلی و آمریکایی، علیرغم انکار ریاض، نشست سه جانبه بر سر عادی‌سازی روابط را تائید کرده‌اند. مقامات این سه کشور گفته‌اند که احتمالا عربستان سعودی مذاکرات مذکور را پس از روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب به عنوان راهی برای ایجاد حسن نیت با دولت آینده از سر خواهد گرفت. دولت «دونالد ترامپ» تمایل بسیاری داشت که روابط آشفته را در خاورمیانه برطرف کند و به نظر می‌رسد با امضای «توافق آبراهام»  (بیانیه مشترک اسرائیل، امارات متحده عربی و ایالات متحده بود که در ۱۳ اوت ۲۰۲۰ منعقد شد) قصد داشت در این مسیر گام بردارد.  

این نشریه آمریکایی در پایان نوشت: اما به نظر می‌رسد نتایج نشست آخر هفته آن گونه که ترامپ می‌خواست پیش نرفته است. گفت وگوها برای بهبود روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی مبتنی بر بی‌اعتمادی مشترک به ایران است. اعتقاد بر این است که ترورهای پیشین دانشمندان هسته‌ای ایران هم کار اسرائیل بوده است.

درحالیکه گزارش‌ها حاکی از به تعویق افتادن مذاکرات عادی‌سازی روابط ریاض و تل آویو تا زمان آغاز به کار دولت بایدن است،  یک مقام آمریکایی گفت: «عربستان سعودی در تلاش است با به تاخیر انداختن این گفت و گوها، برای ایجاد حسن نیت با دولت بایدن و کنگره وجهه خود را اصلاح کند» . 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرور اخبار هفته گذشته نشان از نزدیک شدن عوامل اسرائیل به نقاط حساس و عناصر مهم کشور دارد. همانطور که در ماه های گذشته خرابکاری در نطنز نیز حاکی از نفوذ دلوپسان بین المللی برجام در ایران بود. چه کسانی نمی خواهند برجام و توافق هسته ای بار دیگر احیا شود؟ چه کسانی نمی خواهند ایران از زیر بار فشار تحریم های بین المللی رها شود؟ پاسخ اینها خون شهید فخری زاده و مقاومت مردم ایران است.تنها راه غلبه بر تحرکات و اتفاقات منطقه و جلوگیری از دولت ترامپ به همراه اسرائیل باید با کنار گذشتن دعوای جناحی در داخل، با صبری استراتژیک هوشمندانه عمل کرد . در غیر اینصورت تهران در بازی نتانیاهو، بن سلمان و پمپئو بازی خواهد کرد و باید منتظر یک آتش بازی تمام عیار در منطقه باشیم که ممکن است برای ایران بسیار زیان بار و گران تمام شود.آتشی که کل منطقه را فرا خواهد گرفت.

310 310

کد خبر 1460487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 53
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 19
 • احمد احمدی IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  اگه امروز پاسخ این ترور رو به آمریکا و عاملش تو منطقه رژیم صهیونیستی ندید،روزهای آینده باز شخصیت‌های دیگری رو ترور می‌کنند. این دام واقعی که حقیت داره، نزنی می‌زنند
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   27 2
   چی میگی هی داد و بیداد میکنی. اولا چرا دانشمند کشور اونم یه فرد خاص بایست بدون لباس ضد گلوله و در شرایط ناامن جایی بره. دوما داخلی ها در ترور سلیمانی و ایشان هم مقصرند بلاخره این برنامه ورود و خروج به مرز و سازمان و ماموریت توسط یکی داخلی لو رفته لذا جمع کن خودت را. مثل اینه یکی هیچ مدام تهدید کنه وبی از داخل خم خودفروخته زیاد هست به ترور هم حتم نمیشه. آقایان دلال خودرو هم تروریست خون ملت بودند و باقی دلال ها
  • معلم ناامید IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   9 1
   کاسبان تحریم ا اختلاف افکنی که خود غم نان و آب ندارند و.‌‌
 • GB ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  شما در زمان جنگ بودید صدام تا تهران اومده بود صبر صبر صبر ترسو های ضعیف
  • RO ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   21 70
   فرمانده کل قوا ، مقام معظم رهبری هستن ، حرف دهنت رو بفهم داری چی میگی ، اگر لازم ببینن دستورات لازم رو به دولت و ارتش و سپاه میدن و کسی هم نمیترسه ! جنگ هم بازی نیست بچه جان هر چیزی قاعده و قانونی داره و باید حساب شده عمل کرد و از جایی ضربه زد که دشمن انتظار نداره که از شدت ضربه تا مدتها گیج باشه .
  • NL ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   27 43
   شانس آوردیم مملکت رو دست شماها ندادن ، کل متخصصین نظامی میگن باید در زمان و مکان مناسب پاسخ داد تو میگی ترسو ؟ خوب همین اسرائیل چند روز قبل ترور فرمان آماده باش داده به ارتشش یعنی آماده هستیم ، باید صبر کرد و به زمانش ضربه زد ، اسم این ترس نیست !
  • GB ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   27 14
   دوست ناشناس دوم: درسته که بعد نظامی در اختیار رهبره اما بعد هسته ای و تغییرات در تعهدات ایران و و اعمال محدودیتهای هسته ای که دست روحانی (رییس جمهورو مقام ریاست شورای امنیت ملی) هست؟ روحانی هم که اواخر عمر دولتش هست نمیتونه هسته ای رو افزایش بده و با این روش بهترین پاسخ رو به کشورهای دیگه بده که اسراییل رو تحت فشار بذاره؟؟ این خودش باعث میشه حتی در دوره بایدن هم دست ایران پر تر باشه!!
 • jjb IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  76 33
  وقتی صهیونیست ها کسی رو در ایران ترور می کنند کاملاً با هماهنگی و چراغ سبز آمریکایی هاست. در ضمن ترور دانشمندان هسته ای در زمان همین دموکرات های عوضی انجام شده بود. جمهوری خواه و دموکرات هر دو به یک اندازه دشمن ایران هستن. فقط در تاکتیک ها تفاوت دارند. اون هم به صورت مقطعی.
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  اینا فقط برای مردم داخل شیرند اگه جرات دارید یه سرباز صفر آمریکایی رو بکشین
  • علی IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   0 0
   وقتی رژیم صهیونیستی فرمانده هان وتعداد زیادی از مدافعان حرم را هر هفته در سوریه شهید میکند و همینطور در داخل ترورها و خرابکاریهای زیادی میکند وصدایی از ما در نمیاد البته که گستاخ میشه
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   0 0
   بچه
  • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   0 0
   یه سرباز عادی چه گناهی داره؟ نتانیاهو رو بکشن
 • خواهان ازادی کامنت US ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  83 51
  صبر استراتژیکی که شما ازش اسم می بری پیام ضعف مخابره کرده و بازدارندگی کشور از جنگ رو به خطر میندازه اگر مثل قضیه توقف کشتی ها که پاسخ قاطع و بازدارنده داده شد پاسخ قاطع داده نشه چراغ سبز برای اغاز جنگه و یک سوال راجع به برجام چطوری با برجام دلار شد ۲۵ تومن بدون برجام و تحت تحریمهای بین الملل ۳ تومن بازی گروکشی معیشت مردم توسط بیگانه پرستها نیست پس چیه؟
  • RO ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   96 23
   دوست عزیز یک معادله ایی ذهن من رو مشغول کرده به خودش ممنون میشم شما با درایت و سطح سواد سیاسی و ژئوپولیتیکی خودتون پاسخگو باشید : چطور هست که یک عده خاص در ایران مخالف مذاکره و برقراری رابطه با ایران هستند و دقیقا اسرائیل و عربستان هم مخالف عادی سازی روابط ؟ یعنی این 2 گروه یک خواسته مشترک دارن ! دقیقا چه اتفاقی افتاده که هر 2 گروه دارن به هر دری میزنن که این اتفاق نیفته ؟ اسرائیل و عربستان با ترور یک عده هم با احساسی کردن شرایط که منجر به عدم تصمیم گیری منطقی میشه !
  • NL ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   3 80
   دوست محترم سردار دهقان و سردار رضایی و.. اشتباه فکر میکنن شما درست میگی ؟ باید صبر کرد و در مکان و زمان درست ضربه زد . اسم این ضعف نیست .
  • US ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   0 0
   عزیزی که میگی چطور هم داخلی ها مخاف برقراری ارتباطند هم اسراییل و عربستان،خیر هیچکس مخالف برقراری روابط با امریکا براساس انسانیت و منافع ملی نیست ولی ایا امریکا بدنبال اینگونه روابط است یا رابطه گاو شیرده؟ایران هزینه استقلال خویش را می پردازد که بسیار کمتر از هزینه وادادگی است ،نمونه اش اخراج رضا پهلوی بعد اشغال ایران
  • US ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   19 14
   هرفردی در دنیا خواهان ارتباط براساس منافع ملی است ولی انها رابطه ارباب و برده را میخواهند ،پذیرشش برمیگردد به غیرت دوستان
  • در پاسخ به۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   18 4
   برادر سلام/ این 2 گانگی ذهن شما از اساس غلطه چرا؟ مذاکره خوبه هیچ کس نمی گه بده اما برجام یک خطا و یک اشتباه محض بود. مشکلات بنیادین داشت. 1.در کنگره و سنا تصویب نشد اما در مجلس ما چرا. 2.وجود بند خطرناک اسنپ بک 3.روشن نبودن اینده اتمی ایران پس از محدودیتها 4.محدودیت در تحقیق و توسعه و عقب ماندن از علم در این حیطه 5.بازگذاشتن دست دموکراتها برای تصویب همان تحریمها اما با پوسته غیر اتمی دلواپسان داخلی هم دوگانگی دانرد پاسخ بدهید. تیم مذاکره کننده اوباما گفتند ما برنامه اتمی ایران را 10 سال به عقب بردیک کاری کردیم که جنگ و حمله نظامی نمی توانست اینکار را بکند(منظور نابودی و خروج 10 تن اورانیوم و برچیدن 75 درصد سانتریفیوژها و نابودی کلندریایی اراک). اسرائیل و سعودی از اساس با ایران مخالفن حتی اگر اتمی را بدهی باز مخالفن. اما سوال اینجاست حد مذاکرات کجاست اگر برجام 2 امضا شد. و باری دیگر برجام توسط دولت بعدی آمریکا نقض شد و تحریم پشت تحریم علیه کشورت وضع شد تو چه جوابی داری بدهی. در تصویب برجام تام کاتن سناتور جمهوری خواه آمریکا گفت هر توافق با دموکراتها عمر کوتاهی دارد اما ظریف جدی نگرفت.
 • بله IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  51 52
  همه ش کار دلواپسان داخلیه!! ننگ بر شما!! مطمئن باش اگر جوابی ندهید بمباران خواهیم شد!! این تحلیل های فلج کننده شما باعث پررو شدن اسرائیل می شود
 • محمد GB ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  58 12
  بابا اقتصاد از مذاکره در نمیاد. اقتصاد از طرح و برنامه و استراتژی در میاد. اقتصاد ایران چه در وقت تحریم و چه در وقت رفع تحریمها بی برنامه بوده. یه چند حرکتی هم که بوده مسکن مهر و پالایشگاه خلیج فارس و هدفمندی یارانه ها بود. به جای مذاکره برید برنامه بریزید. قبول دارم تحریم کار رو سخت میکنه. ولی تجربه این ۲۰ سال نشون داد عامل اصلی تحریم نیست بلکه نبود برنامه است.
 • BZ ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  33 44
  یک عده تصور میکنند جنگ یک بازی رایانه اییست و هیچ ایده ایی در مورد جنگ ندارند ، جنگ ابعاد مختلفی داره و همیشه به معنای درگیری مستقیم نیست و الان ما در یک جنگ اقتصادی و اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی با نیرو های اطلاعاتی دشمن هستیم و چون اسامی سربازان گمنام امام زمان و عملیات های آنها رسانه ایی نمی شود یک عده فکر میکنند نیروهای دفاعی کشور کاری انجام ندادن و فقط شعار جنگ جنگ سر می دهند حتی به نظرم باید به آمریکا نزدیک شد و بعد ضریه زد درست موقعی که گاردشون رو پایین آوردن نه موقعی که درست منتظر اولین و احساسی ترین نوع واکنش هستند ( جنگ نظامی ) ! از قدیم گفتن دوستت رو نزدیک اما دشمنت رو نزدیک تر به خودت نگهدار ! ما باید صبر استراتژیک داشته باشیم برای ضربه ایی سهمگین تر . این نظر من هست شاید اشتباه میکنم . زنده باد رهبری ، زنده باد ایران ، زنده باد یاد شهیدان
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  37 11
  دشمن انصاف ندارد، باید با زور آن را متوقف کرد. اگر ضعیف باشیم و پیام ضعف بدهیم کارمان تمام است. باید بازدارندگی داشته باشیم تا ایمن شویم. صبر برای ضربه مناسب معقول است ولی صبر تا ابد، چیزی جز ترس نیست که بدتر از مرگ است.
 • ن DE ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  54 9
  بیچاره ایران .بیچاره ملت ایران . از همه جا میخوره . خودی غیرخودی . چرا ایران به آرامش نمیرسه؟ این چه طلسمیه . عربستان اسراییل تندروهای داخلی آرامش ما رو نمیخوان
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  64 36
  صبر استراتیژبک وادادگی وتسلیم سیاست دولت روحانی
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  26 16
  به هرحال حادثه غم انگیزی بود
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  23 31
  به نظرم تحلیل درستی است و نتیجه ان که صبر استراتژیک است درست تر
  • صبر استراتژیک IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   18 1
   تو حادثه نطنز ترور شهید سلیمانی آتش سوزی های مکرر از کارخانه بستی میهن تا پتروشیمی و پالایشگاه ونیروگاه برق و انفجار ملارد و ترور های قبلی هم گفتید وقت مغتضی. اصولا دولت برنامه ای نداره جز مذاکره ای کاش همونم دوام داشت. الان اسرائیل نزدیک استانهای تبریز و اردبیل توی جمهوری آذربایجان پایگاه داره اما پایگاهای ایران تو سوریه را بمباران میکنه.
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  29 1
  جنگه دیگه جنگ که شاخ و دم نداره
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  18 9
  همه مقامات گفتند در وقت مقتضی
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  همفکران شما با ناکارآمدی شون مملکت رو به گند کشوندن و وضعیت به اینجا رسیده اونوقت شما میگی دلواپس داخلی و خارجی؟! نباید دلواپس بود وقتی وزیر اطلاعات کشور بدون یک روز تجربه کار اطلاعاتی سکان یکی از مهمترین وزارت خونه های مملکت رو بدست میگیره؟!!!
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  اینا به اونا برچسب میزنن اونا به اینا. جمش کنید این دستگاه برچسب زنی رو
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  احمقانه ترین فکر اینه که کسی فکر کنه که بایدن و اطرافیانش از موضوع بی اطلاع بودن یا از این ترور ناراحت هستن
 • US ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  بایدن اگر بیاید به گفته مشاورینش همان شروط ترامپ را برای ایران خواهد گذاشت یعنی حداقل بازدارندگی موشکی را هدف گرفته ،بی خود دلشاد نباشید
 • US ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  ثمره برجام و برجامیان غیر از نابودی اقتصاد چه بود؟دلار چند است؟تحت شدیدترین تحریمها بین المللی زدوره احمدینژاد دلار سه برابر شد ولی بعد برجام ۱۰برابر ،اشکال مدیران فاسد و نالایق اقتصادی دولتی است نه ترامپ یا غیره
 • US ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  این هم طلوع دولت دموکراتی دیگر است،مگر نبود در دوره اوبامای دموکرات که ۴دانشمندمان را شهید کردند،
 • US ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  19 12
  اگر اسرائیل تک تک ایرانی ها را هم ترور کند باز یه عده دل به وعده پوچ ارتباط با غرب بستند تا بازهم دولت متبوع و بی کفایت خودشان را راهی پاستور کنند ،نان از هرجا که رسد مقدس است حتی از خون جگر مردم
 • حیا ترکی IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  2 18
  خدا لعنت کنه ترامپ و پمپو رو
 • عباس IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  کاملا واضح و روشنه که گرا را کسانی داده اند که رابطه خیلی نزدیکی با مرحوم داشتن. و الا امکان نداره کسی که در لیست ترور هست و بارها بصورت علنی از سوی منابع مختلف تهدید شده اینگونه بی دفاع در کام دشمن بره. بنظرم بایستی در جمع اطرافیان ایشان یک تجسس درست وحسابی به عمل بیاد.
 • کمالی IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 10
  واقعیت رو بگو اولین ترور هسته ای از شورشهای سال ۸۸ به بعد شروع شد. واقعیت را بگید. اگر این آشوبها نبود الان وضع ایران بهتربود وضع اصلاح طلبها بهتربود وضع کشور بهتر بود اما یک کینه عمیق شکل گرفت یک بحران و یک اختلاف. بر سر یک لجاجت
 • محبوب IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 1
  آخه بشر این چیه نوشتی!! تا حالا پرسیدی چرا برجام رو امضاع کردیم و تضمینش چی بود؟؟؟ ترامپ به کنار،چرا دولت اوباما در مرحله برجام ایران رو تحریم کرد؟؟؟ آمریکا به کنار چرا اروپا تحریم کرده و داره میکنه،از همه بدتر داره به تحریم آمریکا عمل و بعد اعترض می کنه!! ما دقیقا دونبال کدوم تفاهم با کدوم دولت قانون مند هستیم!!! اقا درک اینا پیچیده هست قبول(برای غربزده) اما زدنت،باید بزنی وگرنه دفعه بعد بهت رحم نمی کنه
 • برجام 2و 3و 4 و .... IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  18 1
  امروز بهمن ماه 99! یا اردیبهشت 1404فرض کن جوبایدن تحریمها رو لغو کرد بعد ایران دوباره مواد اتمی خودش رو نابود کرد. بایدن گفت برجام 2. را قبول کن. برد موشک رو محدود کن تحریمها برداشته بشه. ایران چونه زد اون گفت برد زیر 300 تا نهایتا 700 ما گفتیم 2000 بعد دولت وسط ماجرا رو گرفت گفت 1000 تا خیرشو ببینی! بایدن گفت نیروهاتو از سوریه بیرون ببر منم از عراق و سوریه میرم بیرون(البته همچنان تو عربستان و کویت و قطر و امارات اردن و عمان و جیبوتی و قبرس و ترکیه باقی میمونم!) ایران قبول کرد. سپس 2024 اومد بایدن یک جمهوری خواه جنگ طلب رئیس جمهور آمریکا شد. از برجام 2 بیرون اومد تحریمها شدیدتر شدند. دیگه نه اتمی درست درمون داری نه موشک میان برد. راحت به اسرائیل میگه حمله نظامی کن منم پشتدم. با کمترین تبعات. کی پاسخگو هسش؟
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 0
  دانشمندان قبلی در زمان اوباما ترور شدند و تحریمها هم در آن زمان وضع شد و برجام هم توسط خود اوباما نقض شد . قابل توجه دلخوشان مذاکره و کاسبان برجام که دست به دامن بایدن شده اند .
 • رثا IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 2
  من این جمله را عرض کنم که توی این مملکت چرا دراوایل انقلاب مسئولین ترور میشدند الان دانشمندان جواب چون اون زمان انقلابی ها مسئول بودند الان انقلابیها دانشمند
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   2 12
   انزمان مهندسي شده بود براي اينكه يكدست كنند
 • محمد IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 11
  اولا سعی نکنید اصل نظام و رییس جمهور را از هم جدا بکنید صد درصد بدانید هر تصمیمی در کشور گرفته میشه یک طرفش بر می گرده به ستون اصلی نظام. اصلا در این کشور رییس جمهور کاره ای نیست. موقعی که می خواد پست را اشغال کنه میگه رییس جمهور خیلی قدرت داره و وقتی دوره اش تموم میشه اعتراف می کنه کاره ای نبوده. دوم چرا این سیستم اصلا بوجود آمده برای اینکه یکی باشه مشکلات را سر اون انداخت و اون شخص هم که هر ۸ سال عوض میشه و نفر جدیدی میاد که میشه مشکلات را گردن اون انداخت.
 • کمال IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  فقط ان درست میگویید که چه در داخل وچه خارج نانش ومنافعش از این حرفها یا اعمال نباشد.
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 9
  همچین میگه دلواپسان از احیای برجام نگران میشن نه اینکه بعد برجام دلار شد 1000 تومن؟ برجام چه گلی به سر مردم زد؟ همون اوباما برجام رو نقض کرد با تمیدید ISA و تحریم ها هم لغو نشد حتی در متن برجام هم کلمه تعلیق تحریم اومده نه لغو اون. برجام خسارت محض بود که ایران رو 10 سال به عقب برگدوند. مصاحبه آقای رئیس جمهور رو 6 ماه بعد از برجام تماشا کنید در همون زمان اوباما که شکایت میکنه از رفتار اونها. دانشمندان هسته ای قبلی هم که در دوره اوباما-بایدن ترور شدن. از 200-300 میلیارد دلار پول بلوکه ایران فقط بین 3 تا 9 میلیارد دلار بهمون رسید و عایدی داشتیم به اضافه دو تا عکس یادگاری با ایرباس ها. هم سال 94 هم سال 95 هم سال 96 تا قبل از خروج آمریکا دلار نرخ صعودی داشت. فقط فرقش این بود که دیگه هسته ای نداشتیم. بدون خوندن متن برجام هم نیاید بگید صنعت هسته ای نابود نشده. اقتصاد ایران رو شرطی نکنید. اگر 8 سال دیگه یک جمهوریخواه اومد سر کار چی؟ 8 سال خوب زندگی کنیم 8 سال بد؟ ما بازیچه دست آمریکاییم مگه؟ قیمت مرغ و گوشت و لبنیات هم تقصیر ترامپه؟ مدیریت دولت افتضاح و غیر متناسب با شرایط جنگ اقتصادی بوده.
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 9
  مسئله آمریکا با ایران بر سر موجودیت و عدم موجودیته. چه جوری این مسئله حل میشه آخه؟ آمریکا سال ها زحمت کشیده تا تونسته این تحریم ها رو علیه ما وضع کنه و اجماع جهانی ایجاد کنه بعد حالا مگه عقلشو از دست داده که سه سوت لغوشون کنه؟ مگر اینکه قبول کنیم گاو شیردهشون بشیم. اونوقت مثل زمان شاه اجازه میدن روزی 7 میلیون بشکه نفت صادر کنیم، 50 درصدش رو هم مجانی میبرن. 60-70 هزار تا جوون بیکارشون رو هم به عنوان مستشار با خانواده هاشون میفرستن ایران تا خرجشونو ما بدیم. از یه طرف از غرور ملی ایران و کوروش و داریوش حرف میزنید بعد از یه طرف میخواید ایران رو بله قربان گوی آمریکا کنید؟ بایدن به برجام بر میگرده ولی تعهداتشون رو اجرا نخواهند کرد.
 • عباس IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  2 1
  آقای 00.30 منم موافقم چرا یک دانشمند برجسته ای بدون سپر امنیتی و در شرایط ناامن سفر کنه،مگه مملکت ما هلیکوپتر نداشته؟؟؟؟؟ اصلا تروریست ها از کجا آمار رفت و آمد ایشون رو داشتند ؟؟؟؟ شک نکیند از داخل لو رفته پس با احترام کامل نسبت به ماموران امنیتی و اطلاعاتی متاسفانه در حق این شهید کوتاهی شده و باید علاوه بر عاملان و.....که به مجازات برسند خود ماموران امنیتی و اطلاعاتی نیز بازخواست بشوند، تا کنون چند نفر از دانشمندان ما رو همینطوری ترور کردن ؟؟ چرا درس نگرفتن؟؟؟ دوم اینکه این یک دام برای کشیدن پای کشور به یک معرکه هست مسئولان مملکت باید هوشیار باشن .. باید اعلام کنن انتقام هر ساعت و هر کجا و عجله ایی نداریم ..این بار روانیش خیلی بهتره چون عاملان رو در تب ترس انتقام فرو میبره، تا اینکه بخواهند اکنون در داخل تله اونها بیافتند. باید انتقام خونش رو بگیرند، مثلا از دانشمندان هسته ای و یا نظامی طرف مقابل......در سطح دانشمند کشورمون - در قضیه شهید سلیمانی هم عجله کردند، به جای موشک زدن می توانستند یکی از سران نظامی آمریکا در منطقه مثلا فرمانده سنتکام و......ترور کنن...جواب ترور ترور است.
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  منظورتون این بود ایران انتقام نگیره؟ تو همین توهمات بمونید....
 • DE ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 9
  اصلایکی از دلایل این ترور تحریک و تهییج ارزشی ها بود بدستور برج فرماندهی !
 • IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 0
  تمام تاریخ ایران نشان می دهد که ایران همیشه از داخل ضربه دیده است. الان هم بیشترین ضربه از داخل است چرا که تحریم ها، بی لیاقتی ها و ... همه معلولند.
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 0
  احمقانه است اگر فکر کنیم بایدن از این ترور بی اطلاع بوده و الان خوشحال نیست