نجفی: شهید فخری‌زاده بدست تروریست‌های رژیم صهیونیستی ترور شد

رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در چهل و هفتمین نشست شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی(OIC) اظهار داشت که شهید فخری‌زاده بدست تروریست‌های رژیم صهیونیستی ترور شد.

به گزارش خبرآنلاین، چهل و هفتمین نشست شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با شعار "متحد در مقابل تروریسم برای صلح و توسعه"، با حضور۵۱ هیأت نمایندگی از کشورهای عضو در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۹ در نیامی پایتخت کشور نیجر گشایش یافت. در جریان این نشست رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که در راس هیاتی در این نشست حضور دارد، با ایراد سخنرانی مواضع کشورمان را در خصوص مهمترین موضوعات منطقه ای و بین المللی و موارد مندرج در دستور کار نشست تبیین کرد.

نجفی در سخنان خود با قدردانی و حمایت از موضع واحد امت اسلامی در محکومیت توهین به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) که با اهانت نشریه فرانسوی موجب جریحه دار شدن احساسات مسلمانان جهان گردید اظهار داشت: :" مسلمانان قربانیان اصلی فرقه نفرت (وهابیون) هستند. نفرتی که قدرتهای استعماری آن را بنا نهادند و از سوی مزدوران آنها منتشر گردید. توهین به مسلمانان و مقدسات آنها می باید بعنوان جنایت های زشت افراط گرایان که با فرصت طلبی و سو استفاده از آزادی بیان آشکار نمودند مورد نظر قرار گیرد".

وی با تأکید بر موضوع فلسطین و حمایت از مردم آن در قبال جنایتهای رژیم صهیونیستی بعنوان بنیادی ترین مسئله جهان اسلام، جامعه بین الملل را متعهد به  تقویت تلاشها برای احقاق حقوق مسلم فلسطینیان شامل حق بازگشت آوارگان و تأسیس یک کشور مستقل در تمامی سرزمینهای فلسطین اشغالی به پایتختی قدس شریف توصیف نمود. 

نجفی با اظهار نگرانی جدی نسبت به تصمیم برخی کشورهای عضو به عادی سازی و برقراری روابط با رژیم صهیونیستی گفت: " هرگونه تعامل با رژیم جعلی و غیر قانونی صهیونیستی که حیات آن آکنده از۶۰ سال جنایت، کشتار، شکنجه و آواره گی هزاران فلسطینی است، خیانت به مسلمانان و ناقض اصول بنیادین سازمان همکاری اسلامی تلقی می شود و ضربه جدی بر وحدت و اتحاد کشورهای عضو سازمان و امت اسلامی وارد می سازد".

نماینده کشورمان با محکومیت اقدامات یکجانبه گرایی آمریکا شامل تروریسم اقتصادی علیه کشورهای در حال توسعه بعنوان ابزار سیاست خارجی این کشور که در شرایط دشوار حاضر بویژه در وضعیت شیوع بیماری کرونا که هرگونه دسترسی ملتها به نیازمندی های پزشکی را محدود نموده و امر مقابله با این بیماری همه گیر را با مضیقه مواجه کرده است اظهار داشت:

"ما بطور جدی نگران تداوم اینگونه اعمال و اقدامات غیر قانونی دولت آمریکا هستیم که در صدر آن نقض تعهدات این کشور در قبال برنامه جامع هسته ای قرار دارد. این اقدامات می تواند منجر به پیامدهای نا گوار برای صلح و امنیت بین المللی و توسعه در سطح جهان گردد. دنیا اکنون نظاره گر است که آیا رهبران جدید آمریکا روش مخرب، ضد قانونی و قلدرمأبانه رژیم در حال رفتن را کنار خواهند گذاشت و چند جانبه گرایی؛ همکاری و احترام به قانون را برخواهند گزید یا خیر..! فارغ از هرگونه تغییر در رویکرد دولت آمریکا، کشورهای اسلامی می باید بطور جمعی مصمم به حفظ وحدت خود بمنظور حل و فصل مشکلات باشند. وابستگی به بیگانگان امنیت را برای آن دسته از کشورهایی که سرنوشت خود را به تکیه بر آنان گره زده اند به ارمغان نخواهد آورد و موجب نا امیدی و سرگشتگی آنها خواهد شد. ما همگان را به در پیش گرفتن گفتگو بعنوان تنها راه سازنده و پر حاصل برای رفع اختلافات فرا می خوانیم ما با هم آینده ای بهتر برای منطقه خود رقم خواهیم زد. جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از بنیان گذاران سازمان همکاری اسلامی معتقد بر اصول این سازمان بوده و روابط دوستی و برادری میان کشورهای اسلامی را سرلوحه سیاست خارجی خود قرار داده است و همواره مبتکر و مدافع صلح و امنیت در خلیج فارس، یمن، سوریه، عراق، لبنان و در قبال دیگر موضوعات منطقه ای بوده است."

نجفی در پایان سخنان خود اظهار داشت:تعداد کمی از اعضای سازمان با آشکارسازی روابط سری خود با رژیم صهیونیستی به امت اسلامی خیانت کردند. دیروز هم یکی از دانشمندان ایرانی بوسیله تروریست‌های مزدور اسرائیل ترور شد که ممکن است با خیانت این کشورها مرتبط باشد.  ما قویا این اقدام بزدلانه تروریستی را محکوم میکنیم و یادآوری می کنیم که زمان بزن در رو تمام شده است.

اضافه می کند چهل و هفتمین نشست شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بمدت دو روز ادامه خواهد داشت و طی آن ریاست نشست بمدت یکسال به کشور نیجر واگذار خواهد گردید. در طی اجلاس وزرای امور خارجه، علاوه بر انجام بحث های عمومی و ایراد سخنرانی از سوی رؤسای هیأتها، پیش نویس قطعنامه های مندرج در دستور کار نشست مورد تصویب قرار خواهد گرفت همچنین. در این نشست موضوع انتخاب دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی که از اهمیت بالایی برخوردار است مورد بحث و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

311311

کد خبر 1460700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =