کشف عتیقه‌های طلای دوران هخامنشی با خط میخی

تسنیم نوشت: فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پلیس پیشگیری از کشف پنج قطعه عتیقه مربوط به دوره هخامنشی و سلوکی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

سردار امیر رحمت‌الهی با اعلام خبر کشف عتیقه‌های ۲۰۰ میلیاردی، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: در پی دریافت خبری مبنی بر اینکه غارتگران میراث فرهنگی قصد فروش تعدادی اشیاء تاریخی ـ فرهنگی در شهر کرمانشاه را دارند موضوع به صورت ویژه، در دستور قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پلیس پیشگیری افزود: مأموران یگان حفاظت کرمانشاه با همکاری پلیس امنیت اقتصادی پس از اطمینان از  وجود اموال تاریخی و فرهنگی در محل معامله و اخذ دستور از مقام قضائی در بازرسی از منزل مسکونی پنج قطعه عتیقه تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان و سلوکیان کشف کردند.

این مقام انتظامی درباره نوع عتیقه‌های کشف شده گفت: اشیاء عتیقه کشف شده، شامل دو عدد گوشواره طلا به وزن ۴۱ گرم، دو عدد پیکرک به نقش فرشته بالدار به وزن سه گرم  و دو عدد کتیبه به خط میخی از جنس طلا هستند.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام نظر اولیه کارشناسان میراث فرهنگی ارزش ریالی اشیاء عتیقه کشف شده بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است، ادامه داد: متهمان دستگیر شده پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی شدند.

رحمت‌الهی متذکر شد: ایران از جمله کشورهایی است که دارای تاریخی بس کهن و تمدنی ریشه‌دار است و از این رو آنچه از گذشته‌های دور برای ایرانیان به جا مانده در مقایسه با سایر کشورها قابل مقایسه نیست.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پلیس پیشگیری خاطرنشان کرد: هموطنان می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را در اسرع وقت با شماره تماس ۰۹۶۶۲ (پل ارتباطی مردم با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و یگان حفاظت) مطرح کرده و در حفظ میراث ماندگار ایران و تأمین امنیت جامعه سهیم باشند.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1465267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =