مردی که نیزار تالاب زریوار را آتش زده بود به زندان افتاد

ایرنا نوشت: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان از شناسایی یکی از عاملان آتش‌سوزی عمدی نیزارهای تالاب زریوار خبر داد و گفت: با شکایت این اداره و طی مراحل رسیدگی قضایی، این فرد به تحمل ۲ سال حبس محکوم شد.

ابراهیم همت‌بلند روز پنجشنبه اظهار داشت: بعد از وقوع چند فقره آتش‌سوزی در نیزارهای این تالاب در ماه‌های اخیر موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست مریوان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده و تحقیقات به عمل آمده یکی از عاملان اصلی ایجاد آتش‌سوزی در نیزارهای دریاچه زریبار شناسایی و پس از تکمیل تحقیقات، پرونده برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: با جدیت و قاطعیت مراجع قضایی شهرستان عامل ایجاد آتش‌سوزی‌ها که به انجام این کار اعتراف کرده بود، به تحمل ۲ سال حبس محکوم شد تا درس عبرتی برای متخلفانی باشد که درصدد تخریب و نابودی عرصه‌های طبیعی و زیست محیطی هستند.

وی تاکید کرد: آتش سوزی در نیزارهای تالاب بین المللی زریبار سالانه خسارت هنگفت و غیر قابل جبرانی به این تالاب و گونه های گیاهی و جانوری بی بدیل آن وارد می‌کند و زنگ خطری جدی برای این منطقه زیبای گردشگر پذیر به شمار می‌رود.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

47231

کد خبر 1467008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =