سرخط اخبار از اغتشاشات آمریکا؛زخمی شدن 60 نفر و تیراندازی به پلیس و اشغال دفتر پلوسی/سناتور جمهوریخواه:من سالم هستم و نمی‌توانم فاش کنم کجا هستم

جلسه بررسی آرای الکترال در پی هجوم معترضان به حال تعلیق در آمد و گزارشات حاکی از تیراندازی در داخل ساختمان کنگره حکایت دارد.

به گزارش خبرآنلاین، ماجرا از آنجا شروع شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با حضور در گردهمایی اعتراضی حامیانش در واشنگتن دی.سی گفت: ما هرگز به شکست اذعان نخواهیم کرد. ترامپ با قدردانی از یکی از وکلایش که شکایت‌های انتخاباتی او را در دادگاه‌ها پیگیری می‌کرد، گفت: واقعا مایه تاسف است که چنین بلایی بر سر قانون اساسی ما آمده است. امیدوارم مایک پنس کار درست را انجام دهد چون اگر مایک پنس کار درست را انجام دهد، ما انتخابات را برنده می‌شویم.

ترامپ گفت: ما هرگز تسلیم نخواهیم شد. ما هرگز به شکست اذعان نخواهیم کرد. صدها هزار تن از مردم امروز در اینجا جمع شده‌اند. ما جلوی این دزدی را خواهیم گرفت.

پس از سخنرانی ترامپ نوبت به برگزاری جلسه کنگره برای بررسی آرای الکترال رسید که در آن مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا درخواست دونالد ترامپ برای رد تایید آرای الکترال کالج نپذیرفت و گفت که نمی تواند این کار را انجام دهد. وی در بیانیه ای اعلام کرد که که قدرت رد آرای الکترال کالج را ندارد. 

دونالد ترامپ رئییس جمهوری آمریکا در توئیتی به معاون اول خود حمله کرد و نوشت : پنس شهامت لازم برای انجام دادن کارهایی که جهت محافظت از کشور و قانون اساسی بود را نداشت.

در حین برگزاری جلسه بود که هواداران ترامپ با موفقیت صف پلیس را در شرق ساختمان کنگره شکسته و به در آهنی رسیده‌اند و سپس به بالکن کنگره نیز راه یافتند. معترضین همچنین به دفتر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان یورش برده‌اند.

در پی این اغتشاشات نیروهای امنیتی مایک پنس را از ساختمان خارج کردند و سپس اعلام شد که جلسه بررسی آرای الکترال تعلیق شده است.

ترامپ در پی این اعتراضات، حامیان خود را به آرامش دعوت کرد و گفت: لطفا از پلیس کاپیتال هیل و نیروهای انتظامی ما حمایت کنید. آنها واقعاً در کنار کشور ما هستند. آرام‌تر باشید!

اما دعوت ترامپ کار ساز نبود و حامیان ترامپ بعد از درگیر شدن با نیروهای پلیس توانستد تا پله های ساختمان کنگره پیش روی کنند. در همین حال  یکی از معترضین وارد صحن شد و فریادزنان می گفت: ترامپ پیروز شده است. معترضان پرچم آمریکا را از بالای کنگره به پایین کشیدند. معترضین با داربست به طبقه دوم رفته و شیشه‌های دفتر مک کانل رهبر اکثریت سنا را کوبیدند.

بعد از ورود حامیان رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیروهای امنیتی به یک زن شلیک کرده و او را از پای درآوردند.

شهردار واشنگتن در پی این حوادث اعلام کرد: مقررات منع آمد و شد از ساعت ۶ بعدازظهر امروز تا ۶ صبح پنج شنبه در پایتخت آمریکا اجرا می شود. 

رئیس پارلمان اروپا در واکنش به اتفاقات آمریکا گفت: تصاویری که از کنگره آمریکا دیده می‌شود، به شدت نگران‌کننده است.

مایک پنس معاون ترامپ گفت: معترضانی که دست به خشونت زده باشند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. سناتور لیندسی گراهام نیز گفت که معترضان باید فورا ساختمان کنگره را ترک کنند.

 در همین حال گفته می شود که تیم ویژه اف بی آی نیز به ساختمان کنگره می‌رود.

بر اساس گزارشات60 زخمی در خشونت‌های کنگره راهی بیمارستان شدند. گارد ملی در راه است و از ساعتی دیگر مقررات منع آمد و شد در دی سی شروع خواهد شد.

رالف نورثام دموکرات، فرماندار ویرجینیا، به درخواست نانسی پلوسی پاسخ داده و گارد ملی را طبق قانون با مدیریت خود به سوی کنگره ارسال کرد.ظاهرا ترامپ اجازه استقرار گارد ملی را قبلا نداده بود و ممکن است این موضوع بعد از استقرار بایدن، باعث کشیده شدن ترامپ به دادگاه شود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشت:  یک بمب در مقر اصلی مجمع ملی جمهوری‌خواهان در واشنگتن دی‌سی کشف، و با موفقیت خنثی شد.

سرخط اخرین خبرها را بخوانید:

ان‌بی‌سی: پلیس به یک نفر در داخل ساختمان کنگره شلیک کرد
مایک پنس: اعتراض مسالمت‌آمیز حق هر شهروندی است اما این حمله به کنگره را تحمل نمی‌کنیم
مایک پنس: معترضان دخیل در خشونت در کنگره تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند
سخنگوی کاخ سفید: گارد ملی همراه با سایر نیروهای فدرال در حال اعزام به ساختمان کنگره هستند
وزیر خارجه آلمان درباره اتفاقات در کنگره آمریکا گفت: «‌دشمنان دموکراسی از دیدن این تصاویر غیرقابل تصور خشنود خواهند شد»
نخست‌وزیر کانادا: معتقدم نهادها در آمریکا قوی هستند و امیدوارم که همه‌چیز به زودی به حالت عادی برگردد
رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان گفت با ترامپ صحبت کرده و از او خواسته بیانیه‌ای برای آرام کردن معترضان بدهد و سپس ترامپ توییتی مبنی بر درخواست از حامیانش برای اعتراض مسالمت‌آمیز زده است
کوین مک‌کارتی رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان گفت از پلیس کنگره برای متفرق کردن معترضان حامی ترامپ حمایت می‌کند
سی‌ان‌ان: چندین مامور پلیس در درگیری با معترضان حامی ترامپ آسیب دیده‌اند
دبیرکل ناتو، اعتراض‌ها در واشینگتن‌ را شوکه‌کننده خواند و گفت باید به نتایج انتخابات احترام گذاشت

 معترضین با داربست به طبقه دوم رفته و شیشه‌های دفتر مک کانل رهبر اکثریت سنا را کوبیدند.

همچنین گفته می‌شود معترضین به دفتر نانسی پلوسی حمله برده‌اند.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی در دولت باراک اوبامادر توئیتر نوشت : اگر یک رئیس جمهور را به دلیل انجام کودتا، استیضاح و برکنار نکنید، دیگر فایده استیضاح چیست؟

خبرنگار ایندیپندنت نوشته آخرین بار ۱۵۹ سال پیش بود که گروهی با پرچم کنفدراسیون اینگونه به ساختمان کنگره یورش بردند.

‏ترکیه همه احزاب آمریکا را به اعتدال و برخورد منطقی برای عبور از بحران دعوت کرده است.

رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ معترضان را "وطن‌پرست" خواند

به همه وطن پرستانی که انتخاباتی متقلبانه را به چالش می‌کشند: رئیس جمهور از شما خواسته نظرتان را با آرامش مطرح کنید. ما حزب "نظم و قانون" هستیم. شما در سمت درست تاریخ و قانون ایستاده‌اید.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب که هم‌اکنون در ایالت دلاور  ساکن است، تصمیم گرفته در خصوص حوادثی که اکنون در ساختمان کنگره آمریکا در جریان است سخنرانی کند.

خبرنگاران در ویلمینگتون از تکاپوی مشاوران بایدن و تلاش برای آماده‌سازی سخنرانی خبر می‌دهند.

سی ان ان:آدام کینزینگر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان:این تصاویر تنها ممکن بود در بلاروس یا چنین جایی دیده شود.رفتار معترضان رقت انگیز است.تمام سران حزب جمهوری خواه از جمله ترامپ باید به از معترضان بخواهند ماجرا را خاتمه دهند.من سالم هستم و نمی‌توانم فاش کنم کجا هستم.

پلیس قادر به کنترل معترضان نیست و آنها آزادانه در ساختمان کنگره قدم می‌زنند و به هرکجا مایلند سرک می‌کشند.

311311

کد خبر 1473733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =