کاهش پرونده‌های اختلاس، ارتشا و تضییع حقوق بیت‌المال در قزوین

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: در سال جاری شاهد کاهش چشمگیر جرایم اختلاس، ارتشا و تضییع حقوق بیت‌المال بوده‌ایم که برخورد قاطع دستگاه قضایی با این تخلفات و آگاهی متخلفان از برخورد جدی و قاطع دستگاه قضا در کاهش جرایم موثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حجت الاسلام والمسلمین  نوراله قدرتی، رییس کل دادگستری استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: رسانه‌ها باید با رعایت قانون، تقوا، شرع مقدس، اخلاق و دیگر صفات الهی و انسانی به موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی پرداخته و بدین وسیله بتوانند اثرگذاری خود را در سطح کشور و دنیا نمایان کنند همچنین قوه قضاییه را پرچمدار عدالت خواهی دانست و ابراز امیدواری کرد که این قوه با تمام قوت بتواند در مسیر مبارزه با فساد و ظلم ثابت قدم باشد.

او با اشاره به اینکه پیامبران الهی و ائمه معصوم (ع) در طول عمر خود همواره در این مسیر گام برداشتند، افزود: البته در این راه سختی های زیادی وجود دارد چراکه حقیقت خواهی و عدالت خواهی یک اقدام ارزشمند و مطلوب است و برای رسیدن به آن باید سختی های زیادی را متحمل شد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین ظلم را به معنای خارج شدن از مدار قانون دانست و گفت: حتی در موضوعاتی هم که قانون مشکل دارد، باید تلاش کرد تا قوانین اصلاح شوند که این مهم یکی از راه‌های عدالت خواهی و حقیقت خواهی است و باید مورد توجه جدی اصحاب رسانه قرار گیرد.

قدرتی با اشاره به اینکه عدالت خواهان در طول تاریخ به چند دسته تقسیم می‌شوند، بیان کرد: گروه نخست عدالت خواهانی هستند که به صورت مطلق به دنبال اجرای عدالت هستند و به هر قیمتی برای اجرای آن حتی از قانون و اخلاق هم عبور می‌کنند که در نهایت اقدام آن‌ها به نوعی ضد عدالت محسوب می‌شود.

او افزود: گروه دوم کسانی هستند که خواهان عدالت بوده، در راه قانون هم حرکت می‌کنند، ولی از موضوعات و ارزش‌های اخلاقی عبور می‌کنند که این دسته هم با توجه به اینکه از دسته نخست ارزشمندتر هستند، ولی باز نمره قابل قبول را دریافت نمی‌کند.

مقام ارشد قضایی استان اظهار کرد: گروه سوم هم به دنبال عدالت بوده و قانون و اخلاق را هم رعایت می‌کنند که این گروه نیز برخی فاقد انگیزه الهی می باشند و که از این جهت قابل تقدیر است، اما برخی با  انگیزه الهی اقدام می کنند که مکتب انبیا در این جهت حرکت کرد و دستگاه قضایی با همین رویکرد مبارزه را آغاز کرده است، اثرگذاری و اقدام این گروه در سطح جامعه بسیار بیشتر و اقداماتشان مقبول درگاه الهی است، بنابر این باید انگیزه‌های الهی، قانون مداری و اخلاق در جریان عدالت خواهی و مبارزه با فساد به جد مورد توجه قرار گیرد تا ارزشمندتر، اثرگذار و ماندگار شود.

قدرتی با اشاره به این موضوع که در زمینه برخورد با چاه‌های غیرمجاز و جرائم و تخلفات در حوزه محیط زیست، حقوق عمومی و بیت المال به سمت تحقق عدالت پیش می‌رویم، گفت: در اوایل انقلاب و در سال 89 با تصویب ماده واحده مجلس وقت با تصویب قوانینی چوب حراج به سفره‌های آبهای زیرزمینی زده است و در گذشته هم برخوردهایی با چاه‌های غیر مجاز صورت می‌گرفت و خوشبختانه تحولاتی در زمینه برخورد با دارندگان چاه‌های غیرمجاز آب و تخلفات و جرائم محیط زیست ایجاد شده است.

او در خصوص دستورالعمل شناسایی اموال نامشروع مدیران افزود: طبق دستور رئیس قوه قضائیه، این دستورالعمل را به شورای قضایی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و تمامی مدیران اجرایی استان قزوین ابلاغ کردیم و در حال تبیین و اجرایی شدن آن می باشیم و روسای کل مکلف شدند که هر ماه گزارش اقدامات را به مرکز اعلام کنند.

قدرتی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: رسیدگی به موضوع اراضی هفت سنگان یکی از موضوعاتی است که دستگاه قضا با جدیت به دنبال آن است و برای آن قاضی ویژه تعیین کرده ولی باید با رعایت مقررات، اخلاق و صبر در این زمینه موضوعات را پیش برد و رای در خصوص این پرونده را نمی توان با سخنان خطبه ها و اصحاب رسانه صادر کرد.

مقام ارشد قضایی استان اضافه کرد: در موضوع هفت سنگان به دستگاه قضا استان قزوین اعتماد نشد و بنده  درخواست ارسال پرونده را به تهران نمودم که در نهایت پرونده به مرکز ارسال و قاضی ویژه تعیین  و رای بدوی آن هم صادر شده، باید منتظر صدور رای مرجع تجدیدنظر بود و از فضاسازی و اقدام خلاف قانون و اخلاق پرهیز نمود.

رئیس کل دادگستری با اشاره به پرونده های اختلاس، ارتشا و تضییع حقوق بیت المال در استان گفت: در سال جاری شاهد کاهش چشمگیر این جرایم بوده ایم که برخورد قاطع دستگاه قضایی با این تخلف و آگاهی متخلفان از برخورد جدی و قاطع دستگاه قضا موثر در کاهش جرایم ذکر شده بوده است.

48

کد خبر 1475980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =