شرایط احیای معماری اصیل یزدی فراهم است

فرماندار یزد در بازدید از نمایشگاه آثار مسابقه ملی طاق خشتانه گفت: با هم افزایی بین دستگاه ها و اجرایی کردن برنامه ها می توان سبک اصیل معماری سنتی یزد را احیا کرد چراکه شرایط احیای معماری اصیل یزدی فراهم است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ سیدمحمد رستگاری در بازدید از نمایشگاه ملی طاق خشتانه با بیان اینکه امروزه انتظاراتی از فرمانداری یزد به عنوان یک دستگاه نظارتی وجود دارد که به جا و منطقی است و با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.
وی با اشاره به تعامل خوب فرمانداری با مجموعه میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر در زمینه حفظ و مرمت سبک معماری اصیل و سنتی یزد اظهار داشت: مرمت و بازسازی سازه های سنتی بازار یزد و مجموعه امیرچقماق و تغییر ناهمگونی برخی سازه ها با بافت نشان از حرکت معماری شهر به سمت اصالت و ریشه خود دارد.
فرماندار یزد با بیان اینکه مطالبه قشر دانشجو احیای معماری اصیل و سنتی یزد است، افزود: سوالی که مطرح است این که چرا سازه های جدید تناسبی با معماری سنتی ما نداشته و برای توسعه شهر، سازه های ناهمگون مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که می توان بر اساس پتانسیل علمی دانشجویان طرح هایی به صورت ترکیبی، متفاوت، به روز و متناسب با معماری اصیل که بر پایه های علمی استوار بوده و در زمینه استحکام نیز حرف هایی برای گفتن داشته باشد ارائه داد و معماری سنتی شهر را حفظ کرد.
رستگاری با بیان اینکه این اقدام باید با هماهنگی بین جامعه دانشگاهی و اجرایی رخ دهد، ابراز داشت: اگر در این زمینه آئین نامه ای تدوین و مورد تائید نظام مهندسی قرار گیرد می توان سبک اصیل معماری یزد را ترویج داده و توسعه شهر را متناسب با آن رقم زد.
رستگاری با اشاره به ثبت بافت تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی و تغییر نگاه مردم به این بافت خاطرنشان کرد: در گذشته نگاه ها مبتنی بر آزادسازی، تعریض مسیر و تخریب بود اما امروزه نگاه مردم به حفظ معماری اصیل عوض شده و بر همین اساس بافت تاریخی دارای ارزش  شده و در حال مرمت است، بنابراین با هم افزایی بین دستگاه ها و اجرایی کردن آن می توان سبک اصیل معماری سنتی یزد را احیا کرده و دراین زمینه شرایط فراهم است.
وی در پایان برگزاری نمایشگاه آثار مسابقه ملی طاق خشتانه را پل ارتباطی خوبی بین بخش دانشگاهی و اجرایی معماری یزد برشمرد و گفت: امیدواریم این نمایشگاه بتواند مقدمه ای برای احیای فرهنگ اصیل معماری و ارزش های سنتی  آن باشد.

48

کد خبر 1479847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =