۱ نفر
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸

سیاست قاطع

محسن پاک آیین
سیاست قاطع

بیانات رهبری و بیان مواضعی که با عنوان سیاست قاطع از آن یاد می کنیم، ادامه فرمایشات ایشان طی چند هفته گذشته است.

چند هفته پیش بود که ایشان در سخنانی قاطعانه تاکید کردند ایران در صورتی به برجام باز خواهد گشت که تحریم ها لغو شود. در فاصله میان این دو سخنرانی البته غربی ها موضعگیری هایی داشتند که باید به درستی، آنها را لفاظی نامید.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در صحبتی اعلام کرد در دور جدید مذاکرات، عربستان هم باید به جمع مذاکره کنندگان بپیوندد. این در حالی است که این موضع به هیچ وجه مورد پذیرش ایران نیست. ماهیت عربستان سعودی، جنایتش در یمن و رفتار خصمانه ریاض با تهران برای ما کاملا مشخص است. از سویی دیگر، برخی مقامات دولت جدید آمریکا از جمله وزیر خارجه این کشور در مواضعی اعلام کرده اند ابتدا ایران باید به تعهداتش برگردد و بعد از آن موضوع بازگشت به برجام از سوی آمریکا بررسی می شود.

از سویی دیگر سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس هم با انتشار بیانیه ای خواستار بازگشت ایران به تعهدت برجامی شدند. گذشته از اینها نتانیاهو و دیگر مقامات رژیم صهیونیستی بعد از طرح موضوع بازگشت احتمالی آمریکا به برجام مدعی شدند در صورت وقوع این اتفاق به ایران حمله می کنند. طبعا با توجه به این اظهارات و موضعگیری ها، انتظار مردم ایران و همچنین برخی ناظران خارجی این بود که موضع قاطعی از سوی جمهوری اسلامی اتخاذ شود. سخنان دیروز رهبر انقلاب، دقیقا مصداق بارز همان سیاست قاطعی است که از سوی ایران بیان شد. ایشان در سخنان دیروز خود با اشاره به لفاظی های غربی ها و مقامات آمریکایی تعبیر مهمل گویی را به کار بردند. این بیانات، پاسخی محکم به اظهارات و لفاظی های مقامات غربی بود. رهبر انقلاب قاطعانه مطرح کردند تحریم ها باید لغو شود و این لغو تحریم ها باید مورد راستی آزمایی از سوی ایران قرار گیرد و پس از آن جمهوری اسلامی بار دیگر به تعهدات برجامی بازمی گردد.

آمریکایی ها بدون هیچ منطقی از برجام خارج شدند و اروپایی ها هم نسبت به تعهدات برجامی خود بی اعتنا بودند. در مقابل چنین رفتاری این حق برای ایران وجود داشت که در چارچوب برجام، تعهدات خود را نسبت به این توافق کاهش دهد. این روند کاهشی تا زمانی که مساله رفع تحریم ها به قوت خود باقی است، استمرار خواهد داشت. سیاست قاطع رهبری دقیقا مطابق با واقعیت های موجود دنیای سیاست است و از صراحت و شفافیت لازم برخوردار است. ادامه این روند هم کاملا بستگی به رویکردهای غرب و آمریکا دارد. کشورهای اروپایی و ایالات متحده باید دست از لفاظی ها و همچنین مهمل گویی بردارند و به طور صریح اعلام کنند به تعهدات خود پایبندند و تحریم ها را لغو خواهند کرد. تنها در این صورت است که می توان درباره برجام به یک نتیجه مشخص رسید.

* تحلیلگر مسائل بین الملل
* منتشر شده در روزنامه جام جم 20 بهمن 99

کد خبر 1484563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =