خطاب به کسانی که بی دلیل با سازمان حفاظت محیط زیست عناد می‌ورزند

این روزها شاهد آلودگی هوای کلانشهرها از جمله تهران هستیم، و دراین باره نظرات متعددی از سوی منتقدان، فعالان محیط زیست وصاحبنظران مطرح می­شود که اخیراً هم مصاحبه­ای از وحید نوروزی مدیرعامل سابق معاینه فنی شهرداری تهران در خبرگزاری فارس منتشر شده است که به باور او « رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به جای آنکه مدافع هوای تنفسی مردم باشند، مدافع بخش صنعت و آلاینده‌های هوا هستند. اگر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، خود را مدعی‌العموم در بخش هوای پاک نمی‌داند و شأن سازمان­اش را تا نوشتن گزارش‌های نظارتی پایین می‌آورد، طبیعی است که از وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دیگر نمی‌توان انتظار داشت....».

آن چه در این میان اهمیت دارد انتقاد برخی از افراد به اصطلاح حامی محیط زیست نسبت به ضعف اقدام­های سازمان حفاظت محیط زیست دربرابرعدم مسئولیت پذیری برخی از دستگاه­های ذینفع در رفع معضلات محیط زیست از جمله آلودگی هوا است. لازم به توضیح است، برخی از این منتقدان در سازمان حفاظت محیط زیست دارای سوابق خدمتی و یا دارای فعالیت­هایی بوده­اند و از کم و کیف ساز وکارهای این سازمان مطلع هستند،که باید پرسید آیا ضعف و ناتوانی فعلی این سازمان فقط مربوط به این دوره است و در دوره­های قبل شاهد عملکرد بهتری از سازمان حفاظت محیط زیست بوده­ایم؟ آیا مشکل آلودگی هوا صرفاً مربوط به این سال­های اخیر است و ما درسال­های گذشته شاهد وضعیت بهتر هوای کلانشهر­ها بوده­ایم؟ کدام معضل محیط زیستی در دوره­ای حل شده است که امروز سازمان حفاظت محیط زیست را متهم به ضعف و سهل انگاری در رفع آلودگی هوا و سایر معضلات زیست محیطی می­­کنید؟

منقدان، کارشناسان، اساتید و صاحبنظران به خوبی آگاه­اند که امروزه محیط زیست کشورمان با بحران های جدی از جمله، بحران آب، خشکی تالاب­ها و دریاچه ها، انقراض فزاینده گیاهان و جانوران، افزایش گازهای گلخانه­ای، تخلیه میلیون­ها لیتر پساب­های صنعتی، فاضلاب­های شهری، روستایی، بیمارستانی، کشاورزی به رودخانه­ها، تالاب­ها و دریاچه­ها و با دفع غیر اصولی میلیون­ها کیلو­گرم انواع زباله از زباله­های خطرناک عفونی و شیمیایی گرفته تا کودهای مصنوعی حشره­کش­ها، مواد پاک­کننده که همگی باعث تخریب محیط زیست و آلودگی­های گسترده و عمیق در منابع آب وخاک کشور شده ، روبرواست، به راستی سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به رفع معضلات فعلی محیط زیست کشور است که بیش از پیش بر میزان تخریب­ها افزوده می­شود؟!

اخیراً، خبری با این محتوا در رسانه­ی منتشر شده است، « پس از اینکه هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حفاظت محیط زیست را از استعلام در مرحله احداث و بهره برداری واحدهای صنعتی در شهرک­های صنعتی حذف و این اختیار را به وزارت صنعت، معدن وتجارت واگذارکرد».

 پس از انتشار خبر یاد شده عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه­ای به وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس هیات مقررات زدایی وتسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، تصمیم هیات مقررات زدایی را مغایربا اصل 138 قانون اساسی دانست. در خبر دیگری به پروژه­های فاقد مجوز در لایحه بودجه 1400 اشاره شده است که بدون دریافت مجوزهای محیط زیستی و با نام­هایی غیر از نام واقعی برخی نهادهای اجرایی تلاش کرده­اند تا برای آن­ها بودجه تعلق گیرد. به دنبال این اخبار، کدام منتقد یا فعال محیط زیستی واکنش نشان می­دهد و یا در رسانه­ی جریان­سازی می­شود؟ چرا همواره در تصمیم­گیری­های حاکمیتی انگشت اتهام به سمت سازمان حفاظت محیط زیست است، سازمانی که  اذعان دارید ضعیف و ناتوان است؟

به باور کارشناسان محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست در توسعه صنعت نقشی ندارد، اما در جایگاه یک دستگاه حاکمیتی – نظارتی نه فقط مخالف صنعت نیست  بلکه مدافع آن هم هست، چرا که  محیط زیست بستر تمامی فعالیت­های اقتصادی است و به عبارت دیگر هر نوع فعالیت اقتصادی هم باید از محیط زیست مجوز بگیرد، اما اینکه آیا فعالیت­های صنعتی متناسب با شرایط و توان اکولوژیکی منطقه است یا نه و آیا این محیط آمادگی پذیرش فعالیت­های صنعتی را دارد، موضوعی است که باید توسط کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست بررسی شود. اما در این میان یکی از ضعف­هایی که در فرآیند بررسی­های ارزیابی زیست محیطی به سازمان حفاظت محیط زیست وارد است، عدم حسن اجرای نظارت بر طرح­های ارزیابی شده است که به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست «برخورد با واحدهای آلاینده با نهاد قضایی است، و سازمان مذکور در امور پایش ضعیف است و برای رفع این نقص دانشگاه­های کشور را فراخوانده­ایم تا ازنظر علمی تقویت شویم و امیدواریم با بودجه صندوق محیط زیست معادل 150میلیارد تومان در هرسال بتوانیم واحدهای آلاینده را دقیق­تر شناسایی کنیم» و در بخشی از مصاحبه خود گفته­اند: «در خیلی از موارد تصمیم­گیری با حاکمیت است و از توان سازمان حفاظت محیط زیست خارج است».  

حال که همگی با جایگاه و مشکلات سازمان حفاظت محیط زیست واقف­ایم، بهتر است به جای انتقادهای مغرضانه و غیرواقعی با انتقادهای سازنده و با سیاست­های همگرایی و مشارکتی، حفاظت از محیط زیست را به دغدغه همگانی بدل کنیم.  

*کارشناس فعال رسانه ای محیط زیست

47231

کد خبر 1484826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =