بازگشت دریاچه ارومیه به تراز قبلی تا سال ۱۴۰۶

معاون اول رییس جمهور صبح امروز(سه شنبه) در مراسم پنجاهمین سال انعقاد معاهده رامسر و روز جهانی تالاب ها، گفت: باید عموم مردم و مسئولین کشور مسئله محیط زیست را بعنوان یک ضرورت دریابند و از همه ظرفیت های سیاسی، اجتماعی و رسانه ای برای جلوگیری از به مخاطره افتادن زندگی انسان ها در حال و آینده استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جهانگیری افزود: توسعه و حل مسائل اقتصادی کشور نظیر اشتغال موضوع مهمی است اما برای دستیابی به توسعه پایدار به معنای واقعی کلمه باید از محیط زیست کشور به خوبی صیانت کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به امضای معاهده رامسر در پنجاه سال پیش با حضور ۱۸ کشور، گفت: این معاهده از اولین کنوانسیون های زیست محیطی جهان بود که با شعار " پیوند ناگسستنی بین آب، تالاب و زندگی" امضا شد و حاضران درآن جلسه می خواستند این پیام را به عموم جهانیان منتقل کنند که باید به این شعار و هدف بزرگ در همه جا توجه شود. امروز اعضای این معاهده به ۱۷۱ کشور رسیده و تعداد زیادی از تالاب های جهان و ایران به ثبت رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه تخریب تالاب ها پیامدهای منفی فراوانی بر زیست انسانی و اقتصاد کشورها دارد، گفت: با حمایت از تالاب ها می توان مانع از گرد و غبار و سیلاب های مخربی شد که زندگی انسان ها را به مخاطره می اندازد.

جهانگیری با بیان اینکه تالاب ها سالانه صدها میلیارد دلار به اقتصاد دنیا کمک کرده و اشتغال فراوانی پیرامون آنها ایجاد می شود، گفت: تاثیر تالاب ها در تامین غذای انسان ها، کنترل سیلاب ها و نیز مباحث مربوط به اکوتوریسم و گردشگری طبیعت بی نظیر است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به خشک شدن تالاب های بین النهرین و آثار آن در عراق و سوریه و ایران در طول سالهای گذشته، گفت: ما با پدیده نگران کننده گرد و غبار مواجه شده ایم که در برهه ای زندگی را در برخی از شهرهای ایران برای شهروندان بسیار دشوار کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی داشته است، گفت: در روزهای نخست تشکیل دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین دغدغه های کشور، آینده دریاچه ارومیه بود. دریاچه ای که میلیون ها انسان در حاشیه آن زندگی می کنند و اقتصاد آنها وابسته به آن بود. یکی از نخستین مصوبه های دولت احیای دریاچه ارومیه بود که مسئولیت آن بر عهده آقای کلانتری قرار گرفت. ده ها طرح مختلف برای احیای این دریاچه از بازسازی و رفع موانع برای ریخته شدن رودخانه ها به دریاچه تا تعادل بخشی به مصرف آب کشاورزی و نیز احداث تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای اطراف و اختصاص پساب آن و یا احداث تونل های بزرگ با بیش از ۳۰ کیلومتر طول به منظور انتقال آب رودخانه های دیگر به این دریاچه بود.

جهانگیری افزود: هزینه و کار بسیاری انجام شد و به فضل الهی می توان گفت که می توان به آینده دریاچه ارومیه امیدوار شد، با توجه به طول برنامه احیای این دریاچه ، امیدواریم تا سال ۱۴۰۶ این دریاچه بتواند به تراز قبلی خود دست یابد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: مسئله دیگر مقابله با ریزگردها و بحث احیای تالاب ها بود. بیش از ۳۷۰ میلیون دلار در سه سال اخیر به این موضوع اختصاص یافته است. در شورای عالی آب برنامه احیای زاینده رود و احیای تالاب گاوخونی تصویب شد.

جهانگیری با اشاره به ساماندهی رودخانه کارون بعنوان مهمترین رودخانه کشور، گفت: کارون در معرض تهدیدهای فراوانی قرار داشت که مهمترین آن ریخته شدن فاضلاب واحدهای صنعتی و شهری بدون تصفیه به این رودخانه بود. در زمان کوتاهی احیای رودخانه و در ادامه تا احیای تالاب هورالعظیم و شادگان در دستور کار قرار گرفت، در سیلاب سال ۱۳۹۸ بیش از ۴ میلیارد متر مکعب آب در هور العظیم ذخیره شد که به شادابی و سرزندگی این تالاب کمک کرد و مردم امروز از آن بهره مند هستند.

وی  ادامه داد: طبق قانون، ستاد ملی مدیریت هماهنگی تالاب ها در دولت ایجاد شده و دو برنامه ۵ و ۷ ساله برای تالاب میان کاله و خلیج گرگان تصویب شده و همچنین برای تالاب انزلی که جزو مهمترین تالاب های کشور است، طرح جامع تهیه شده است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1485242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =