۰ نفر
۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
پیشنهاد تشکیل کارگروه سالمندی و توسعه پایدار اسکان بشر

افزایش شدید نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت چالشی است که کشور ما نیز مثل بسیاری از کشورهای جهان با آن مواجه خواهد شد.

به این منظور علاوه بر برنامه ریزی در جنبه های مختلف بهداشت، درمان و رفاه سالمندان باید به فکر تامین منابع لازم برای رویارویی با شرایط را نیز داشته باشیم. بر این اساس پیشنهاد تشکیل کارگروه سالمندی و توسعه پایدار را مطرح می کنم و امیدوارم  این امر با همکاری همه دستگاه های مسوول و صاحب نظران پیگیری و محقق شود.

ابتدا باید این باور به وجود آید که سالمندی یکی از مراحل رشد انسان است و برخلاف نگرش معمول پایان زندگی نیست، بلکه باید یک روند طبیعی است که انسان در آن یافته های زیادی برای ارائه به جامعه و دیگر اقشار جوامع و ملل دارد. از سوی دیگر ما باید به پاس خدماتی که این قشر در طول عمر خود داشته است، ساز و کارهای رفاه را برای آنها فراهم کنیم که به این منظور در کشورهای مختلف برنامه هایی تعریف شده است که می توان از این تجربه استفاده کرد.
باید سالمندانی سالم، شاد و فعال داشته باشیم. بنابراین علاوه بر حمایت نهادهای دولتی از سالمندان، سمن ها، نقش نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی نیز در این میدان بسیار مهم است.

ما اکنون شاهد تعداد زیادی از کهنسالان هستیم که پس از بازنشستگی مجبور به کار هستند تا معیشت خود را تامین کنند. اما همان اندازه که کار کودکان مردود است، کار کردن به اجبار در کهنسالی نیز مردود است و باید مورد توجه قرار گیرد. باید توجه کنیم که روش های حل این معضل، فراهم آوردن سازوکار اشتغال جوانان است تا آنان بار تکفل خانوار را برعهده گیرند و فشار را بر سایر اقشار کاهش دهند؛ بنابراین متولیان ساخت شهر در قبال این گروه سنی و اجتماعی مسئولیت مضاعف دارند چرا که اغلب سالمندان جوانان دیروز هستند، در شهر زندگی کرده‌اند و شهر را ساخته‌اند.

در سالمندی بخشی نقش‌ها از سالمند حذف شده و نقش هایی که باقی مانده به روشنی تعریف نشده است. این نظریه می گوید برای داشتن پیری موفق باید نقش‌های دیگری و جدیدی کشف و وسایل جدیدی به وجود آید و برای سالمندان امکانات و وسایل متنوعی تعریف و از تجارب دیگر کشورها نیز در این زمینه استفاده شود. از سویی حفظ روحیه در دوره سالمندی نکته بسیار مهمی است و تعامل روحیه میان سالمندان و سایر اقشار باید طراحی شود. ضمن اینکه حفظ و تقویت تعاملات اجتماعی بسیار مهم است و فضای شهری را می توان مکان ظهور تعاملات اجتماعی قلمداد کرد. بنابراین این فضا باید بسترهای مناسبی را برای تعاملات گروه‌های مختلف مخصوصاً کهنسالان فراهم کند.
فضای عمومی شرایطی برای کهنسالان فراهم می کند که علاوه بر رابطه های با واسطه باید بتوانند بی واسطه نیز در این فضا فعالیت کنند. شهر سالمند شهری دسترسی پذیر است که امکانات رضایت بخشی در فضای شهری در اختیار جامعه سالمند نیز قرار می دهد. از جنبه های دیگر شهر دوستدار سالمند احترام به کرامت انسانی سالمندان است که باید در چنین شهری محقق شود. امری که در قرآن کریم نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

* سخنرانی دکتر محمدمهدی مظاهری، دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران در وبینار هم‌ اندیشی سالمندان و توسعه پایدار
* گفتنی است در  هم‌ اندیشی سالمندان و توسعه پایدار با حضور محمدمهدی مظاهری، دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران و جمعی از صاحب نظران و مسوولان این حوزه برگزار شد. در این هم اندیشی همچنین حسام علامه، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، احمد دلبری، رییس انجمن سالمندی کشور، محمد رسولی، پژوهشگر و مولف، فضیله دادور و داریوش شهبازی از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور از زوایای گوناگون به مساله سالمندی و توسعه پایدار پرداختند.

کد خبر 1487632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =