رئیسی: ظرفیت واکسیناسیون ماهیانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دز را داریم

ایلنا نوشت: معاون بهداشت گفت: در زلزله‌ کرمانشاه بهورزی داشتیم که اعضای خانواده‌اش را از دست داده بود، اما بلافاصله بعد از خاکسپاری در حیطه خدمت حضور یافته بود و خدمت ارائه می‌داد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور بیان کرد: با پیش آمدن هر مشکلی به محض اینکه یادمان می‌آید که یک نظام شبکه منسجم داریم، با اعتماد به نفس بسیار بالا به حضور بهورزان‌مان به عنوان کسانی که در همه جای کشور حضور دارند، خیالمان راحت است که مانند یک ارتش آماده و قوی در حوزه سلامت وارد شده و مساله را جمع می‌کنند.

وی ادامه داد: خاطرم هست که در زمان زلزله کرمانشاه از طریق سامانه الکترونیکی اولین کاری که کردیم این بود که بهورزان استان کرمانشاه را حضور و غیاب کنیم و بهورزانی داشتیم که خانه‌هایشان خراب شده بود، اما دست از خدمت برنداشته بودند. 

رئیسی گفت: بهورزی داشتیم که اعضای خانواده‌اش را از دست داده بود، اما بلافاصله بعد از خاکسپاری در حیطه خدمت حضور یافته بود و خدمت ارائه می‌داد. فداکاری‌های زیادی را در این حوزه دیده‌ایم که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: جامعه نگرترین کارکنان در حوزه سلامت، بدون تردید بهورزان و مراقبین سلامت هستند و اصلی‌ترین ویژگی بهورزان ما بومی بودن‌شان است، یعنی از دل همان مردم و با همان فرهنگ و زبان بوده و همانجا زندگی می‌کنند.

رئیسی افزود: اگر طی این بیش از سه دهه هنوز انسجام شبکه به صورت قدرتمند حفظ شده، به دلیل همین ویژگی است و بیش از ۳۰ سال است که آن را تجربه می‌کنیم.

وی گفت: کلمه بهورز در هیچ کجای دنیا نیاز به ترجمه ندارد و دنیا بهورز را با همین کلمه می‌شناسد، بهورز فراتر از یک شغل، یک سیستم است و دومین ویژگی بهورز بحث توسعه‌محور بودن نظام بهورزی است.

رئیسی افزود: بهورزان ما نه تنها در حوزه‌های مستقیم بر سلامت بلکه در سایر حوزه‌ها هم نقش آفرینی می‌کنند و ویژگی سوم بهورزان ما در حوزه مهارت آموزی است، یکی از ویژگی‌های جمهوری اسلامی در نظام آموزش ما ادغام نظام آموزش پزشکی با ارائه خدمت است، اما با این وجود کسانی که در آموزشگاه‌های بهورزی ما آموزش می‌بینند، آموزش‌هایشان مبتنی بر نیاز جامعه است.

وی ادامه داد: از سال ۲۰۱۰ به بعد سازمان بهداشت جهانی بحث UHC را مطرح کرد که این موضوع را از قبل در قالب نظام پزشک خانواده در سطح روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر قسمت بزرگی از آن را انجام داده بودیم و نظام ارجاع و پزشک خانواده از مصادیق UHC است که در چندین استان پایلوت شده و گسترش می‌یابد.

رئیسی گفت: در عین حال پزشک خانواده شهری هم دارد، استقرار می‌یابد که این‌ها به هم وصل می‌شوند و این یکی از نمادهای UHC است. 

معاون وزیر افزود: یکی از اقداماتی که انجام شد، بحث نظام تحول شهری یا پزشک خانواده شهری به ویژه بحث حاشیه‌ها بود که ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین شهرها را تحت پوشش قرار دادیم و برایشان بهورز و مراقب سلامت تعین کردیم تا این پوشش کامل شود. 

وی ادامه داد: در زمینه مدیریت کووید ۱۹، اگر اکنون تفاوتی بین کشور ما و جاهای دیگر وجود دارد و موفق عمل کردیم، علتش این است که بجای تکیه بر درمان، بر حوزه بهداشت و پیشگیری تکیه کردیم و چهار گام غربالگری انجام شد.

رئیسی گفت: به عنوان گام پنجم هم بحث واکسیناسیون را داریم، شاید یکی از معضلات کنونی در دنیا، علاوه بر بحث تهیه واکسن، سرعت انجام واکسیناسیون است، اما ما در کشور یک ماشین بسیار قدرتمند انسانی به نام شبکه بهداشتی و درمانی داریم و اصلا نگران سرعت واکسیناسیون در کشور نیستیم.

وی افزود: به محض اینکه واکسن به دست ما می‌رسد، واکسیناسیون یکی از نمایش‌های قدرت ما خواهد بود و دنیا در آینده خواهد دید که ما ظرفیت انجام واکسیناسیون‌ حتی ماهانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز را خواهیم داشت و آن را انجام می‌دهیم.

معاون وزیر افزود: این قدرت را در ۲۵۰۰ مرکز روستایی و شهری و ۵۰۰ بیمارستانی که مجموعا ۳۰۰۰ مرکز است، پیش‌بینی کردیم و قدرت انجام این میزان واکسیناسیون را داریم و به جرات اعلام می‌کنم که تقریبا در هیچ روستای ۱۰۰۰ نفره‌ای در کشور نداریم که خانه بهداشت نداشته باشد.

وی در پایان گفت:عمر مراکز بهداشتی ما در حوزه بهداشت حدود ۲۶ سال بود که اکنون به زیر ۱۰ سال رسیده است و تجهیزاتمان هم کامل است.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1491028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =