به عوض پرداخت مستمری زنان با ازدواج، برای زنان و مردان ایجاد اشتغال کنید.

نمایندگان مجلس، بودجه سال 90 را که تصویب می کردند با الحاق بندی، تصویب کردند که مستمری زن بی سرپرستی که دوباره اقدام به ازدواج می کند قطع نشود. (لینک) ای کاش نمایندگان محترمی که پیشنهاد ادامه دریافت مستمری این زنان را تصویب کرده و از آن دفاع کرده اند توجیه عقلانی آن را بیتشر توضیح می دادند.

زنانی که ازدواج کرده و شوهر خود را از دست داده اند مشکل اصلی آن ها برآورد مایحتاج فرزندانشان است. طبق قوانین موجود، زنی که شوهرش فوت می کند و فرزند دارد دارایی های شوهر همه در اختیار پدربزرگ بچه ها قرار می گیرد در حالی که بچه ها پیش مادر هستند. اگر فراکسیون زنان مجلس بخواهد برای زنانی که شوهر از دست داده اند کاری کند بهتر این است به فکر حل این گونه مشکلات باشد که بسیاری از مشکلات مالی این زنان را رفع می کند.

بدیهی است که داشتن یا نداشتن فرزند و بی نیاز بودن یا نبودن فرزندان از لحاظ مالی، نقش تعیین کننده ای در ازدواج یا عدم ازدواج مادر و سلامت و سرنوشت این مادر و فرزندان دارد تا مستمری خود زن. پول های این فرزند را به پدربزرگ می دهند بعد برای مادر تصویب می کنند که حتی اگر ازدواج کرد مستمری دولتی اش قطع نشود؟ اگر این حالت، نشان از بی سرپرستی مشکلات زنان و در واقع بی سرپرستی "امور زنان" نیست پس نشان از چیست؟

خانمی بعد از فوت شوهر تصمیم به ازدواج بعدی می گیرد، پس شرایط او می شود همسر جدید و خانواده جدید و به دلیل تعهداتی که در مقابل همسر دارد خرج و مخارج زندگی هم با همسر جدید است. با فرض این که این خانم فرزند داشته باشد خرج و مخارج فرزندان است که مشکل و مسئله زن است چرا که همسر جدید زن وظیفه ای در قبال خرج و مخارج بچه های این زن از مرد دیگر ندارد.

طبق تعریف مرسوم، خانمی که ازدواج می کند شوهر او سرپرست خانوار حساب می شود و با فقدان شوهر است که می شود بی سرپرست، با ازدواج بعدی که دیگر بی سرپرست به حساب نمی آید. چه اصراری بر استفاده از کلمه بی سرپرست است حتی برای زنی که ازدواج می کند؟ تفاوت این زن با زنی که از شوهرش جدا شده یا خانمی که اصلا ازدواج نکرده در این ازدواجی که می کند چیست که او از بیت المال پول دریافت کند و خانم های دیگر دریافت نکنند؟

آیا این پول به جهت تشویق است به زنان که دوباره ازدواج کنند؟ آیا این پول تشویقی است برای مردان که با زنانی که همسرشان مرده ازدواج کنند؟ قابل توجه آقایان این که با زنی که شوهرش مرده ازدواج کنند نه با زنی که طلاق گرفته چرا که از این مرحمت دولتی بی بهره است. آیا این پول کمکی است تا مردان بی کار و بی پول و حتی شاید معتاد بیایند و شوهر (بخوانید سرپرست) این زنان شوند؟ توضیح عقلانی برای این پرداخت چیست؟ چرا این سهم فقط برای زنانی است که شوهرشان فوت کرده؟ مگر زنانی که طلاق گرفته اند سرپرست خانوار خود نیستند؟ تفاوت این زنان با دخترانی که اصلا ازدواج نکرده و خودشان زندگی خود را اداره می کنند و در واقع خودسرپرست هستند و از این حاتم بخشی مجلس به زنان برای ازدواج مجدد بی بهره اند چیست؟ چرا این خانم باید همچنان حقوق همسر اول را دریافت کند و بقیه زنان نه؟ واقعا چرا؟

نگارنده که نمی تواند دلیل و توجیه عقلانی بر پرداخت این مستمری در جدا کردن زن شوهر مرده با سایر زنان اعم از این که طلاق گرفته باشند یا اصلا از ابتدا ازدواج نکرده اند بیابد. از همین رو از کسانی که این طرح را داده اند و از آن دفاع کرده اند دلیل می خواهد هر چند از پاسخگویی به سوال ها، و پاسخگویی به مطالبات واقعی زنان خبری نیست.

اما نکاتی در ارتباط با این طرح می تواند مطرح باشد:

انتخابات مجلس و آمار کاری برای زنان:

- بیشتر از سه سال است از عمر این مجلس می گذرد. فراکسیون زنان مجلس، در این مدت نه در پی طرحی بوده اند که مشکلی اساسی از زنان رفع کند و نه طرحی که نفع آن به زنان برسد و نه در مخالفت با طرحی حرف زده اند که در مقابل زنان بوده است. مثال روشن آن همین لایحه حمایت خانواده است و حق و حقوق بسیاری که از زنان و بچه ها توسط همین لایحه با ترویج چندهمسری تضییع می شود. به نظر می رسد فراکسیون زنان مجلس با کارنامه مردودی که از بی عملی چهارساله خود به زنان نشان داده است در این چند ماهی که به انتخابات مانده به نوعی به دنبال بالابردن آمار خود باشد. برای آمار هم که باشد، این نمایندگان دوباره تصمیم به نماینده شدن دارند، پس محتاج رای هستند.

حرف های بی خطر:

- کارنامه فراکسیون زنان مجلس در این چهار سال نشان می دهد که این نمایندگان نه برای حق زنان ایستاده اند و نه برای احقاق حقوق زنان سینه سپرده کرده و نه مرارتی به جان خریده اند. زنان، از همه نمایندگان مجلس به خصوص از فراکسیون بانوان توقع داشته اند که به دنبال طرح ها و لوایحی باشند که به وسیله آن ها نقص ها و کمبودهای قانونی درباره زنان مرتفع شود و تبعیض هایی که به دلیل خلاء قانونی نسبت به زنان اعمال می شود از بین برود. با این بند قانونی فراکسیون زنان مجلس نشان داد که اگر هم بخواهد به دنبال طرحی برای زنان باشد به دنبال کاری بی خطر و بی دردسر خواهد بود که مصداق آن مثل است که پول از جیب میهمان و صاحب خانه ای که به راحتی حاتم طائی می شود. پولش از جیب بیت المال نام و افتخارش برای زنان مجلس، و در خبرها هم بیاید مصوبه ای به نفع زنان.

اشکال نگرشی:

- این مصوبه از اساس اشکال نگرشی نسبت به زنان را برملا می کند. نگرشی که زن را محتاج ناتوان می بیند و به عوض ایجاد اشتغال به فکر دادن مستمری مداوم است. زنان و مردان اشتغال می خواهند نه پول مفت. این نگرش نگرشی است که زنان را صغیر، ناتوان، صدقه بگیر می بیند. در حالی که زن در جمهوری اسلامی مانند مرد مفید، کارآمد، موثر، مستقل، توانمند، تصمیم گیر، مدیر و مدبر و از همه مهمتر سخت کوش است که با توانایی ها و تخصص هایی که دارد هم می تواند زندگی خود را اداره کند و هم نفعش به دیگران برسد که در درجه اول همان اعضا خانواده او هستند.

برای همه زنان کار کنند (17 میلیون خانوار و بیمه معطل مانده زنان خانوار):

- کاری که فراکسیون زنان مجلس به همکاری و همراهی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و شورای فرهنگی اجتماعی زنان باید بکند اصلاح قوانین موجود و رفع خلاء های قانونی برای احقاق حقوق زنان و رفع مشکلات از آنان است. عقل حکم می کند که مسولین به دنبال قوانینی باشند که نفع آن به همه زنان یا درصد بالایی از زنان می رسد. قوانین بسیاری موجود است که مشکلات عدیده ای را برای زنان ایجاد کرده اند. چرا این مسولین با این که به نام زنان سهم گرفته اند و فرصت ها و امکانات را در ا ختیار دارند برای این مشکلات زنان کاری نمی کنند؟

به عنوان مثال می توان با وجود 17 میلیون خانوار از بیمه زنان خانه دار نام برد. این طرح به این دلیل که در مجلس به تصویب نرسیده، با فقدان بودجه روبرو است و معطل مانده. فراکسیون زنان مجلس اگر می خواست برای زنان کاری کند باید کاری می کرد که سود آن به همه زنان برسد و مشکلات عده زیادی از زنان را حل می کرد. به علاوه این که در جهت امنیت خاطر کلیه زنان و دختران کاری کرده بود.

پول فرزندان در دست پدربزرگ و مستمری زنان از جیب دولت:

- مثال دیگر همان موردی است که در ابتدا ذکر آن رفت. زنانی که شوهر از دست داده اند و اموال شوهرشان که باید در خدمت فرزندانشان باشد همه در اختیار پدربزرگ قرار می گیرد و زن و بچه ها باید آن را از پدربزرگ طلب کنند. چرا این خانم های نماینده به دنبال تصویب قانونی نیستند که پول و امکاناتی که پدر برای فرزندانش باقی گذاشته برای رفع گذران زندگی بچه ها در اختیار زن که همان مادر فرزندان است قرار بگیرد؟

امروز با رشد و توانمندی های زنان و با نقش موثری که در خانواده دارند متاسفانه در نگاه قانونگذار همچنان صغیر دیده می شوند که نمی توان پول را در اختیار آنان قرار داد. اگر فراکسیون زنان مجلس می خواهد برای زنانی که شوهرانشان فوت کرده کاری کند باید به دنبال رفع این مشکل باشد که همه گیر است. در این صورت است که می توان گفت که مصوبه جدید این توجیه را دارد که زنی که شوهر و فرزند داشته و شوهرش فوت کرده، با این مصوبه با ازدواج مجدد زن، فرزندان پول خودشان که همان پول پدرشان است را در اختیار مادر دارند و زن از این بابت نگرانی ندارد چون خاطرش جمع است که فرزندانش تامین هستند.

نمایندگان مجلس و مسولین همه وظیفه دارند که طرح ها و برنامه ها و قوانینی را در دستورکار داشته باشند که مشکلات زنانی که سرپرستی فرزندان را در اختیار دارند بر طرف شود. زنان وقتی مشکلاتی بر سر راه فرزندان دارند از خود می گذرند ولی وقتی مشکلات بر سر راه فرزندانشان کم می شود آن وقت است که می توانند برای خود هم کاری کنند.

زنی که شوهرش مرده امتیاز می گیرد:

زنی که طلاق گرفته و دختری که ازدواج نکرده از این حمایت های دولتی بی نصیب است و در عوض زنی که با مرگ شوهر مستمری دریافت می کند با این مصوبه مورد عنایت ویژه قرار می گیرد. پیام مخفی این مصوبه به زنان خیلی هم مخفی نیست چرا که کلید دریافت پیام، در مرگ شوهر است.

زنان و مردان اشتغال می خواهند نه صدقه دولتی:

این مصوبه این اشکال موجود را برجسته می کند که مسولین به عوض این که به دنبال راه حل های اساسی باشند که با حفظ کرامت انسانی زنان، زمینه احقاق حقوق اولیه شهروندان را فراهم کنند راه صدقه دادن را پیدا کرده اند. زنان و دختران ایرانی صدقه نمی خواهند بلکه شغل می خواهند تا توانایی های خود را به کار گیرند و از حاصل دسترنج خود زندگی کنند. بعد بر اساس توانایی ها و کارامدی خود مستقل و سربلند تصمیم به ازدواج هم می گیرند.

زنان و مردان ایرانی سخت کوشی، توانایی و توانمندی، کارآمدی خود را ثابت کرده اند، آن ها اشتغال می خواهند نه صدقه دولتی. بهتر است کسانی که مناصبی را در اختیار گرفته اند تا برای رفع مشکلات زنان کار کنند، متوجه این حقیقت باشند؟

مطالب بیشتر در ارتباط با مسائل زنان را در پایگاه "ایران زنان" بخوانید.

کد خبر 149180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  6
  مخالفم پس تکلیف دختران بی سرپرست که خود سرپرستی خود وبیمارانشان را می کنند چه می شودعادتانه نیست3
 • ریحانه IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
  2
  میخواهم عضو سایت شوم
 • معصومه IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  4
  اقا یا خانم محترم حرفهای شما درست است ولی جای ما نیستید که بفهمید تورو خدا اینبار با تصویب این قانون من به نوایی رسیدم با حرفاتون خرابش نکنید من بخاطر از دست دادن مستمریم نمیتونستم ازدواج کنم اما الان که ازدواج کردم مستمریم رو هم دارم واستقلال مالی دارم و مشکلاتم رو حل میکنم زندگی بهتری دارم خداراهزاربار شکر
 • ليلا A1 ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۲
  6
  خانم لطفا همه جوانب رو در نظر بگيريد من ٢٤ سالم بود كه با يه بچه ٦ ماهه شوهرم رو از دست دادم الان پسرم ١١ سالشه و من دوباره تازه امسال بعد از سالها ازدواج كردم همسر الانم با دخل و خرج فرزندم هيچ كاري نداره اگر مستعمري نباشه با كدوم پول درس بخونه زندگيشو بگذرونم براش غذاي نسبتن خوب فرآهم كنم چرا اخه اين هارو ميًگين مگه شما توي اين جامعه و با اين گروني زندگي نميًكنين يا بايد طلاق بگيرم و دوباره مستمري بگيرم يا اينكه خرج پسرم. پدر مرحومش با بيمه تامين اجتماعي پرداخت كنه چون شوهر الانم اجازه كار كردن به من نمي ده چي كار كنيم شما مي گي از خونه اين يكي دزدي كنم بچه اون يكيرو بزرگ كنم توي اين گروني ؟؟؟. بچه هاي ما ادم نيستن ؟ زني كه طلاق گرفته و بچه داره باباي بچه زندست بچه هاي ما بابا ندارن كه
 • maryan IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۷
  2
  من کاری ندارم ولی منی که چند سال زحمت مادر خدا بیامورزم و و خواهرم کشیدم جای پدرم وشوهرش دادم ازدواج نکردم بهترین سالهای عمرم گدشت 35سالمه ازدواج کنم فقط از تنهایی ونمی تونم دست شوهرم و نگاه کنم چون مستقل بودم چند سال حقوق مستمری میگیرم با 1عالم قسط باید چی کار کنم اگه حقوقم قطع بشه
 • asal IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  4
  اخه زنی که همسرش فوت شده و همسر متوفای وی چندین سال حق بیمه پرداخت کرده چه ربطی به زنی داره که از شوهرش طلاق گرفته ؟ به نظر شما زنی که طلاق گرفته قوانین بیمه شاملش میشود؟؟
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
  1
  با حرفاتون مخالفم زنی که شوهرش فوت کرده خیلی مشکلات داره هیچ کس این چنین زنان رو درک نمیکنه با این اوضاع مالی بهتره که دست هر زنی تو جیب خودش باشه منم ۲۲ ساله بودم شوهرم رو از دست دادم میدونستم اگه ازدواج کنم دستم پیش شوهرم دراز بشه واسه همین ازدواج نکردم و ساله تنها زندگی کردم و بهترین لحظات عمرم در تنهایی گذشت همسرم مرحومم بیمه پرداخت کرده چرا از این بیمه نباید باز مانده های اونا استفاده کنن و ممکنه گاهی این ازدواجها به طلاق بکشه اونوقت تکلیف این زن چی میشه با برقراری مستمری میتونه دوباره کمک مالی داشته باشه و دستش جلوی کسی دراز نباشه
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
  3
  میدونین بعضی زنان بیوه بخاطر اینکه از تنهایی در بیان و یک سر پناهی داشته باشند با مردانی ازدواج میکنن که وضع مالی چندانی ندارن واسه همین چون زندگیشون سخت نگذره به این مستمری احتیاج دارن این قانون باعث میشه زنان با ازدواج رو بیاورند و جامعه و زنان رو از خیلی تهدیدات حفظ میکنه مثلا ازدواج موقت نکنن و به ازدواج دایم رو بیاورند از بی بند و باری های اجتماعی جلوگیری بشه تحکیم خانواده رو بیشتر میکنه اگه این زنان ازدواج بکنن و به طلاق بکشه این زن باید از کجا امرار معاش کنه باید بره سر خیابا گدایی کنه فکر اینجاها رو هم بکنین به جای این ایراد گرفتن ها خواهش میکنم یه ذره منطقی فکر کنید
 • بی نام A1 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
  2
  اونایی که قانون تصویب میکنندبیشتر از شمامیفهمنداگه این طور باشه هرزنی شوهر میکنه وسریع سرناسازگاری میزاره وطلاق وحقوق بگیره دیگه هیچ همین مهریه به لجرا گذاشتن هم بیخود است،ولس زنی که شوهرش فوت کرده هم مشکلات زیادی داره هم تقصیری نداره