رئیس واحد اندازه گیری و توزیع شرکت گاز آذربایجان‌غربی از افزایش مصرف گاز در استان طی سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، علی محمودی، با اعلام اینکه حجم دریافت گاز استان تا پایان بهمن‌ماه امسال ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب بوده است، گفت: این میزان در کل سال گذشته (دوازده ماه) ۶ میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب بوده است که با توجه به عدم در نظر گرفتن، مصرف اسفندماه، پیش بینی می‌شود میزان دریافت گاز استان در سال‌جاری حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر باشد.

 وی با بیان اینکه میزان دریافت اسفند سال ۹۸ حدود ۷۲۰ میلیون مترمکعب بود، افزود: اگر همین میزان گاز دریافتی را برای اسفند امسال نیز در نظر بگیریم و آن را به حجم دریافتی یازده ماهه امسال اضافه کنیم، قطعا کل گاز دریافت شده‌ی آذربایجان‌غربی در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ افزایش ۱۰ درصدی خواهد داشت که نشان از افزایش مصرف گاز استان دارد.

رئیس واحد اندازه گیری و توزیع شرکت گاز آذربایجان‌غربی با بیان اینکه روند مصرف گاز از سال ۷۷ به عنوان سال مبدا مصرف گاز در استان، به جز معدود سال‌هایی، همواره روند افزایشی داشته است، گفت: مجموع مصارف از سال ۷۷ تا ۸۹ روند افزایشی داشته، در سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ تقریبا ثابت بوده، سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ افزایش جهشی داشته و به اوج رسیده، سال ۹۶ به دلیل کاهش تحویل گاز به صنایع در آن سال کاسته شده و در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ نیز مجددا روند افزایشی به خود گرفته است.

وی، میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌های برق آذربایجان‌غربی در سال گذشته را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این در حالی است که فقط تا پایان دی‌ماه یعنی در ۱۰ ماه امسال، به میزان کل سال ۹۸ به نیروگاه‌ها گاز تحویل داده‌ایم و آمار بهمن و اسفند هنوز به آن افزوده نشده است.

رئیس واحد اندازه گیری و توزیع شرکت گاز آذربایجان‌غربی در پاسخ به اینکه افزایش گاز تحویلی به نیروگاه‌ها، چگونه اتفاق افتاد و علیرغم آن دلیل قطعی برق، کاهش گاز تحویلی عنوان می‌شد؟، گفت: تعهد ما به نیروگاه‌ها، تامین گاز آنها در ۸ ماه ابتدایی سال است و در ۴ ماه باقی مانده از سال هیچ تعهدی به این نیروگاه‌ها نداریم و آنها باید از سوخت جایگزین استفاده کنند اما برغم آن این روند تحویل گاز را در ۴ ماه پایانی سال نیز ادامه دادیم و پیش‌بینی می‌شود گاز تحویل شده به نیروگاه‌ها در سال‌جاری نسبت به سال ۹۸، از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی برخوردار باشد؛ لذا قطعی برق و افزایش مصرف سوخت این نیروگاه‌ها دلایل دیگری داشته است.

 ۲۶ هزار و ۸۷۷ مورد اشتراک‌پذیری جدید در شهرستان‌های آذربایجان‌غربی طی امسال

خلیل اکبری رئیس بهره‌برداری شهرستان‌های شرکت گاز آذربایجان‌غربی از ۲۶ هزار و ۸۷۷ مورد اشتراک‌پذیری جدید طی سال‌جاری در شهرستان‌های استان به جز شهرستان ارومیه خبر داد.

وی اضافه کرد: از اشتراک‌پذیری‌های صورت گرفته ۱۵ هزار و ۱۷۵ مورد شهری و ۱۱ هزار و ۷۰۲ مورد نیز روستایی بوده است.

وی همچنین با اشاره به ۱۱ هزار و ۷۲۵ انشعاب نصب شده شهری و روستایی در شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، اعلام کرد: از این انشعابات ۳۲۱۵ فقره شهری و ۸۵۱۰ فقره روستایی بوده است.

رئیس بهره‌برداری شهرستان‌های شرکت گاز آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه امسال ۸۱۵۸ متر از حفرات خالی شهری و روستایی توسط خود واحد بهره‌برداری شبکه‌گذاری شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این ۷۲۸ هزار و ۹۰۳ متر شبکه‌گذاری خط تغذیه و توزیع در سال‌جاری توسط واحدهای مهندسی و بهره‌برداری اجرا و تحویل شده است.

اکبری، همچنین گفت: امسال یک ایستگاه CGS، چهار ایستگاه TBS، شش ایستگاه  CNG و ۲۵ ایستگاه صنایع در در شهرستان‌های استان تحویل گرفته شده است.

48

کد خبر 1492150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =