سخنگوی دولت خبر داد؛ پیگیری عدم اعطای میزبانی‌ به ایران در CAS

تسنیم نوشت:سخنگوی دولت گفت: دولت با جدیت از طریق مجاری قانونی و دادگاه عالی ورزش (CAS) اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت در بخشی از نشست خبری امروز (سه‌شنبه) در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه اخیرا میزبانی ایران در مقدماتی جام جهانی گرفته شده و آیا این موضوع ارتباط با نپیوستن ایران به FATF دارد،‌گفت: تصمیمات غیرمنصفانه و ناعادلانه‌ای که در قبال ورزش کشور و فوتبال ملی و باشگاهی ایران در چند سال اخیر صورت گرفته، متاثر از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و آخرین تلاش‌های علاقمندان به ترامپ برای منزوی کردن کشورمان و تداوم فشار حداکثری به ایران است.  البته بدون تردید علاوه بر این اقدامات سیاسی، ترس از قدرت فوتبال ایران و جوانان با انگیزه آن هم وجود دارد.

وی اضافه کرد: تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا که به بهانه‌هایی همچون محدودیت در امور مالی، بانکی و لجستیکی نمایندگان ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را از میزبانی محروم کردند و میزبانی گروه‌هایی که نمایندگان کشورمان در آن حضور داشتند به کشورهایی از قبیل عربستان، هندوستان و امارات سپرده شد، همچنین میزبانی‌های تیم ملی ایران در دیدارهای برگشت مرحله اول مقدماتی جام جهانی در شرایط حساس رقابتی در گروه سوم آسیا به بحرین، رقیب جدی ایران در راه صعود واگذار شد، آخرین تصمیماتی است که با بی عدالتی ابلاغ شده و ضرر و زیان حقوق فوتبال ایران را موجب شده است. این تصمیم ظلمی آشکار در حق ملت ورزش دوست ایران اسلامی محسوب می شود.

ربیعی با بیان اینکه البته ما می‌فهمیم که تحریم و مشکل انتقال مسائل مالی را مسئولان کنفدراسیون بهانه‌سازی کرده‌اند و برای ما این بهانه جویی‌ها قابل قبول نیست، گفت:  متاسفانه این اولین بار نبود که فوتبال ایران اسیر این بی عدالتی‌های محض در نهاد حاکمیتی فوتبال در قاره آسیا شد.

وی گفت: در فصل گذشته نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا در نهایت بی منطقی تصمیم بر لغو میزبانی‌های نمایندگان ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا گرفت که با دستور و حمایت وزیر محترم ورزش و جوانان، تیمی متشکل مدیران باشگاه‌های ایرانی همراه با مدیران ورزش کشور به مقر کنفدراسیون رفتند و با اعتراض و اقدامات قانونی، میزبانی‌های نمایندگان ایران را پس گرفتند. کنفدراسیون فوتبال آسیا رای خود را تغییر داد و حق میزبانی نمایندگان ایران در بازی‌های برگشت دوره قبل لیگ قهرمانان آسیا پس گرفته شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ در خصوص اتفاقات اخیر که موجی از نارضایتی را در بین مردم ورزش دوست ایران نسبت به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا بدنبال داشته است، پس از انتشار شایعه عدم میزبانی ایران برای مسابقات برگشت انتخابی جام جهانی 2022 و رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، وزیر ورزش و جوانان، دکتر سلطانی‌فر، به درخواست فدراسیون فوتبال همه اقدامات حمایتی را انجام و به شدت دنبال خواهد کرد.

ربیعی با بیان اینکه در تاریخ 19 اسفند سال جاری (سه روز قبل از ابلاغ تصمیم AFC به ایران) دو نامه را به رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و رییس فیفا ارسال کرد و در این دو نامه ضمن اشاره برحق فدراسیون فوتبال ایران در میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 بر حمایت وزارت ورزش و جوانان از برگزاری این رویدادها در ایران تاکید کرد، اظهار داشت:‌ وزیر امور خارجه نیز نامه اعتراض آمیزی به رئیس فیفا نوشته و آقای صالحی امیری،‌رئیس کمیته ملی المپیک نیز نیز در یادداشتی به توماس باخ رئیس IOC  مراتب اعتراض ایران را بیان داشته است.

وی افزود: آنچه مسلم است دولت با قاطعیت نسبت به احقاق حق مسلم ملت عزیز و حمایت از فوتبال ایران تلاش می‌کند، از تمامی ظرفیت‌ها برای از بین بردن این شرایط نامناسب و جو ناعادلانه که نسبت به ایران و متعاقب آن فوتبال کشورمان بوجود آمده، بهره می‌گیرد و با جدیت از طریق مجاری قانونی و دادگاه عالی ورزش (CAS) اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

به گفته سخنگوی دولت، عده‌ای آنقدر به سوءاستفاده سیاسی عادت کرده‌اند و این امر به یک هدف و عادت دائمی برای آنها تبدیل شده این موضوع را حربه‌ای برای هجمه به دولت و سیاست خارجی قرار داده‌اند به جای فشار افکار عمومی به تصمیم گیران خارجی. در نامه‌ای که به آن اشاره شد دلایل را به وضوح ذکر کرده اند فارغ از اینکه کنفدراسیون تحریم را بهانه قرار داده اینها هم حاضر نیستند حتی یک کلمه در مورد آثار تحریم حرف بزنند.

251 251

کد خبر 1496343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =