چکناواریان پرسید؛ ارزش فردوسی و حافظ، کم‌تر از روزنامه است؟!

لوریس چکناواریان برای اثبات این که «تعداد مخاطبان یک اثر هنری نشان‌دهنده سلیقه مردم و نه، کیفیت آن اثر است»، از تعداد خوانندگان اشعار فردوسی و حافظ در مقایسه با خوانندگان روزنامه، مثال زد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر شناخته‌شده ارکستر، معتقد است تعداد مخاطبان یک اثر هنری در مقایسه با اثری دیگر، نه نشان‌دهنده کیفیت آن آثار، بلکه نمایان‌گر سلیقه مردم است. 

در گفت‌وگو با چکناواریان، از این موسیقی‌دان پرسیدیم، پیشی‌گرفتن گروه رستاک و ارکستر نوپای پارسوا از ارکستر سمفونیک تهران را در جذب مخاطبان سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر را چگونه ارزیابی می‌کند که او چنین پاسخ داد: «من از زاویه دیگری نگاه می‌کنم و به شکل کلی معتقدم جمعیت زیادی روزنامه می‌خوانند، مردم کم‌تری، مجله و تعداد انگشت‌شماری، آثار فردوسی و حافظ، با این وجود آیا می‌توان گفت ارزش فردوسی و حافظ کم‌تر از روزنامه است؟! از خودم مثال می‌زنم. مگر کارهای مرا چند نفر می‌شنوند؛ تعدادی اندک. هنر، چه موسیقی باشد، چه نقاشی، چه تئاتر و...، هر چه اندیشمندتر شود، دایره مخاطبش محدودتر می‌شود.»

این آهنگساز افزود: «به عقیده من، این آمار را نباید به رخ یکدیگر کشید. چرا که مبنایش نه سطح کیفی که سلیقه تماشاگر است. تماشاگری که بی آن‌که خود مقصر باشد، از دوران کودکی، نه ابتدا در خانه و نه بعدتر در مدرسه، در معرض آموزش موسیقی قرار نگرفته و گوش و هوش موسیقایی‌اش تربیت نشده است. پس فراموش نکنیم که این آمار نشان‌دهنده سلیقه مردم و نه کیفیت آثار است.» 

متن کامل این گفت‌وگو را در لوریس چکناواریان: بی‌امید، حتی اگر زنده باشید، انگار مُرده‌اید بخوانید.  

۵۷۲۵۹

کد خبر 1500600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =