زنگ هشدار شیوع کرونای انگلیسی در مازندران به‌صدا درآمد

با توجه به پایان سفرهای نوروزی و بی توجهی مسافران و مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مازندران به یکی از کانون‌های پرخطر شیوع ویروس منحوس کووید ۱۹ و کرونای انگلیسی مبدل شده است.

به گزارش خبرآنلایین از ساری : چند روز مانده به نوروز ۱۴۰۰ وزیر بهداشت با توصیه به مردم از آنان خواست در نوروز امسال به سفر نروند. ولی ظاهرا گوش مردم بدهکار نبوده و امسال جاده‌های شمالی ایران همانند سال‌های قبل با موج انبوهی از مسافران از استان‌های همجوار نظیر تهران، خراسان و اصفهان روبه‌رو بوده است. 

متاسفانه از نخستین روزهای نوروز ۱۴۰۰، جاده‌های مازندران به مکانی برای شیوع ویروس منحوس کرونا مبدل شده و ویروس جهش یافته انگلیسی نیز در این استان توانسته اتراق خوبی کند و مسافران و شهروندان بسیاری را به خود آلوده کند. متاسفانه بسیاری از مسافران با سفر به مازندران سوغات کرونایی کووید ۱۹ برای مازندرانی‌ها آورده و با خود کووید انگلیسی به شهرهای خود به سوغات بردند.

هم اکنون شیوع ویروس انگلیسی در همه شهرهای مازندران رسوخ یافته و به عدد ۳ رقمی بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است. از سویی ورودی بیماران کرونایی در مراکز بیمارستانی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل چندین برابر شده است.

با توجه به افزایش ۷۰ درصدی ورودی مسافران نوروزی به استان، بیم آن می رود که مازندران طی روزهای آینده با شیب شدیدتری در پیک چهارم شیوع ویروس منحوس کرونا قرار گیرد. از سویی ویروس انگلیسی که به مراتب دارای همه گیری بیشتری نسبت به سایر ویروس کووید ۱۹ بوده، هر روز بر تعداد مبتلایانیش در مراکز بهداشتی و درمانی استان می افزاید.

 نوشدارو پس از مرگ سهراب با اعمال قوانین سخت پیشگیرانه 

اگر مسئولان ستاد ملی کرونا نسبت به بازگشایی محورهای درون شهرهای شمالی ایران اقدام نکرده بودند، وضعیت بیماری زایی مازندران از حیث شیوع ویروس کرونا در وضعیت زرد و آبی باقی مانده بود. ولی متاسفانه در ایام نوروز و روزهای پایانی آن، یک شهر قائم‌شهر مازندران در وضعیت قرمز شیوع ویروس منحوس کرونا قرار گرفته و شهرهای ساری، رامسر، بهشهر، گلوگاه نیز در وضعیت نارنجی و شهرهای دیگر استان در وضعیت زرد قرار گرفته و چند شهر آبی استان نیز به دلیل آلوده شدن به ویروس منحوس انگلیسی نیز به سمت زرد و نارنجی در حال گرایش یافتن هستند.

به گفته احمد حسین زادگان، استاندار مازندران، اعمال قوانین سختگیرانه را از ادارات استان شروع کرده و با توجه به رنگ بندی شهرها، محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.

وی افزود: میزان انتقال و بیماری زایی کرونای انگلیسی به مراتب ۷۰ درصد بیشتر از ویروس کووید ۱۹ است و بنابراین مراسمات ختم و عروسی در شهرهای قرمز و نارنجی در استان ممنوع شده است.

سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز از ابتلای ۱۲۳ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی مراکز بیمارستانی زیرپوشش این دانشگاه در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶۴۲ سی مشکوک به کرونا از طریق تشخیص بالینی در مراکز بیمارستانی استان بستری هستند.

وی با بیان اینکه روند شیوع کرونای انگلیسی در مازندران خطرناک شده است، افزود: در صورت تداوم رعایت نکردن مسائل بهداشتی از سوی مردم باید در انتظار قرارگیری مازندران در پیک چهارم کرونا باشیم.

48 

کد خبر 1501385

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =