مشاوره تلفنی روانشناسی: راهی برای کمک به بهبود زندگی

امروزه مشاوره پزشکی تلفنی محبوبیت خاصی در بین عموم پیدا کرده است و خوشبختانه بیشتر مردم می‌توانند بدون ترس از قضاوت شدن از روانشناسان مشاوره بگیرند. از طرفی در سال‌های اخیر، مشکلات در زندگی مردم افزایش پیدا کرده است و همین مساله باعث ایجاد فشارهای روانی و استرس شده است. به همین دلیل اهمیت مشاوره با روانشناس پررنگ‌ترمی‌شود.

امروز قصد داریم درباره‌ی این روش جدید مراجعه به پزشک، یعنی درباره‌ی مشاوره پزشکی تلفنی با هم صحبت کنیم. این روش در عین جدید بودن، روش کارآمدی برای بسیاری از برطرف کردن بسیاری از مشکلات پزشکی بیماران است. به عنوان مثال می‌توانیم درباره مشاوره روانشناسی به صورت پزشکی به طور جدی فکر کنیم. از آن‌جایی که بخش اعظم مشاوره‌های روانشناسی در قالب گفتار انجام می‌شود، روانشناس و بیمار می‌توانند به صورت تلفنی با هم ارتباط برقرار کنند. اما بد نیست ابتدا درباره‌ی چیستی و چرایی مشاوره روانشناسی با هم صحبت کنیم.

مشاوره روانشناسی چه کمکی به زندگی افراد می‌کند؟

متاسفانه از گذشته‌های دور این باور غلط اجتماعی در بین مردم به وجود آمده است که روانشناس تنها می‌تواند به افراد مجنون و روانی کمک کند. همین موضوع باعث شده است تا افرادی که دچار مشکلات جدی در زندگی‌شان هستند، از مراجعه به روانشناس خودداری کنند. همین ترس از قضاوت شدن می‌تواند منجر به حاد شدن مشکلات آنها شود. اما واقعیت این است که روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه‌ای بررسی می‌کند و به آنها در کنترل و غلبه بر مشکلات شان کمک می کند. افرادی که متخصص مشاوره روانشناسی هستند، در زمینه‌های مختلفی می‌توانند افراد را راهنمایی کنند. از مهمترین مشاوره‌های روانشناسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره خانواده

همه می‌دانیم که سلامت روحی و فیزیکی خانواده پایه و اساس تمام زندگی‌ها است. دکتر روانشناس خانواده به بررسی موضوعات روابط زناشویی، ارتباط بین افراد خانواده، طلاق عاطفی، شکاک بودن نسبت به همسر و موضوعات این چنینی می‌پردازد. حل این مشکلات در بهبود زندگی کل اعضای خانواده تاثیر بسزایی دارد و زندگی بهتری را به آنها هدیه می‌دهد.

مشاوره تحصیلی

انتخاب مسیر زندگی، تقریبا کار دشواری است. نوجوانان و جوانان اغلب برای انتخاب راه درست برای آینده‌شان به کمک دیگران نیاز دارند. اما انتخاب راهنمای درست هم مسئله مهمی است و به همین دلیل، هر کسی صلاحیت مشاوره برای آینده و تحصیل افراد را ندارد. مشاور تحصیلی  در انتخاب رشته‌ی دبیرستان، دانشگاه، مصاحبه‌های تحصیلی، تغییر رشته تحصیلی در تمامی مقاطع، انصراف از دانشگاه، افت تحصیلی، ترک تحصیل، مشکلات یادگیری و کاهش استرس و اضطراب در تحصیل به جوانان و نوجوانان کمک و راهنمایی می‌کند.

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج بهترین گزینه برای انتخاب عاقلانه‌ی همسر آینده و تشکیل خانواده است.   مشاور روانشناسی ازدواج به مسائل پیش از ازدواج و انتخاب همسر مناسب و روابط بعد از ازدواج می‌پردازد و نقش مهمی را در زندگی جوانان و افراد در شرف ازدواج ایفا می‌کند.

مشاوره تلفنی روانشناسی: راهی برای کمک به بهبود زندگی

مشاوره کودک و نوجوان

برای تمام پدر و مادرها تربیت فرزندان صالح و سالم اهمیت دارد. در مشاوره روانشناسی کودکان، آموزش های لازم برای تربیت فرزندان به خانواده‌ها و به‌خصوص مادران داده می‌شود. کودکان و نوجوانان در سنین خاص دچار اختلالاتی می‌شوند و برای رفع آنها به مشاوره نیاز دارند.

 مزیت مشاوره تلفنی روانشناسی نسبت به مشاوره حضوری

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، متاسفانه هنوز هم در جامعه‌ی ما افرادی هستند که به اشتباه معتقدند روانشناسی فقط برای افراد روانی است. همین موضوع باعث ایجاد ترس از قضاوت شدن در افراد شده است و از مراجعه حضوری به روانشناس خودداری می‌کنند. اما با سرویس جدید مشاوره تلفنی روانشناسی که اخیرا ارائه شده است، افراد دیگر ترس از قضاوت شدن و خجالت کشیدن و مشکلاتی را که در مراجعه حضوری داشتند، تجربه نخواهند کرد. در عوض با خیال آسوده و در امن ترین حالت ممکن با روانشناس صحبت می‌کنند و از مشاوره‌ی او بهره‌مند می‌شوند. با این کار قدم بزرگی در بهبود وضعیت زندگی افراد برداشته می‌شود و مطمئنا این افراد در روابطشان با افراد دیگر هم تجربه‌ی بهتری را خواهند داشت.

گاهی پیش آمده است که افراد در حالت روحی بدی باشند و به راهنمایی و کمک دیگران نیاز داشته باشند. در این شرایط، تنها روانشناس است که با تجربه خود می‌تواند به کمک بیاید. اما اغلب شرایط مناسب و وقت کافی برای مراجعه حضوری در آن زمان وجود ندارد. در چنین شرایطی، مشاوره تلفنی روانشناسی بهترین گزینه برای ارتباط با روانشناس است.

از دیگر مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی می توانیم به کم بودن هزینه آن نسبت به مشاوره حضوری اشاره کنیم. مشاوره‌های حضوری اغلب ویزیت‌های گرانی دارند. از طرفی هزینه‌ی رفت‌وآمد هم به آن اضافه می‌شود. مشاوره‌ی تلفنی روانشناس نه تنها مقرون به صرفه است؛ بلکه دسترسی به روانشناس را برای همه افراد امکان‌پذیر کرده است. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت در هر زمان و مکانی که باشید می‌توانید با بهترین روانشناسان کشور وقت مشاوره تلفنی بگیرید و در مورد مشکلات خود با او مشورت کنید.

در آخر

ممکن است همه‌ی ما در برهه‌ای از زمان دچار مشکلاتی شویم که زندگی خود و اطرافیان‌مان را به خطر بیندازد. در این زمان کمک و راهنمایی خواستن از دیگران امری کاملا طبیعی است. روانشناس تنها فرد رازدار و قابل اعتمادی است که می توان با او در مورد مشکلات شخصی صحبت کرد. او تنها فرد باتجربه و با صلاحیتی است که می‌توان از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های او بهره‌مند شد. مشاوره تلفنی روانشناسی دسترسی به بهترین روانشناسان کشور را ممکن کرده‌اند.

۲۱۲۱

کد خبر 1502391