ایرنا نوشت:تارنمای فرانس انفو تی وی در گزارشی با اشاره به حادثه رخ داده در نطنز، رژیم صهیونیستی متحد اصلی واشنگتن در خاورمیانه را مظنون شماره یک خرابکاری تاسیسات اتمی ایران باهدف کارشکنی در روند مذاکرات هسته ای وین دانست.

به گزارش فرانس انفو تی وی، مقامات ایرانی ضمن مسئول دانستن رژیم صهیونیستی در حادثه اخیر تاسیسات هسته ای نطنز، اعلام کردند که انتقام در انتظار این رژیم است.

به نوشته این رسانه فرانسوی، همچنین مقامات ایرانی تاکید کردند که خسارات ایجاد شده در نطنز به سرعت قابل جبران است و سانتریفیوژهای آسیب دیده با دستگاه های مدرن تری جایگزین می شوند.

فرانس انفو تی وی به نقل از نیویورک تایمز خاطرنشان کرد که دست داشتن عوامل اسرائیلی در حادثه نطنز تایید شده است.

این رسانه فرانسوی تصریح کرد:  این نخستین بار نیست اسرائیل که به خرابکاری در این مرکز تحقیقات اتمی مهم دست می زند.

فرانس انفو تی وی در ادامه افزود: اما این حادثه در زمانی رخ داده که دولت بایدن قصد احیای مسیر دیپلماسی با تهران را داشته است.

این رسانه فرانسوی یادآور شد: وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه با همتای اسرائیلی خود که به شدت نگران احیای توافق هسته ای ایران (برجام) است، در تل آویو دیدار کرد.

فرانس انفو تی وی ادامه داد: بدیهی است که اسرائیل اکنون به واشنگتن برای دفاع از منافع حیاتی خود در برابر ایران، کمتر اعتماد دارد.

این رسانه فرانسوی با تاکید بر اینکه اسرائیل نگران از سرگیری و جهت گیری مذاکرات هسته ای وین است، در ادامه نوشت: در جریان نشست وین، افزون بر اعضای دائمی شورای امنیت، برلین و تهران نیز حضور دارد و اکثریت بالاتفاق خواستار احیای برجام بوده و روند مذاکرات را سازنده و مثبت توصیف کرده اند که این امر موجی از بیم و نگرانی را در میان مقامات اسرائیلی برانگیخته است.

نیویورک تایمز نیز در گزارشی درباره حادثه نظنز، به همزمانی این حادثه با مذاکرات برجامی در وین اشاره کرد و نوشت این موضوع شک و تردیدها را در مورد برخی توطئه ها برای تحت تاثیر قرار دادن سرنوشت دیپلماسی هسته ای مضاعف کرده است.

نیویورک تایمز نوشت: حادثه نظنز همزمان با آن رخ می دهد که تلاش های دیپلماتیک برای فعال سازی توافق برجام در جریان است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلام ایران امروز با اشاره به توطئه صهیونیست ها برای انتقام گرفتن از موفقیت ها در مسیر لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران، گفت: صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام موفقیت ها در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت.

ظریف گفت که مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی صراحتا گفته بودند که اجازه پیشرفت در رفع تحریم‌های ظالمانه را نخواهند داد و اکنون تصور می‌کنند به هدف خود می‌رسند. ولی صهیونیست‌ها پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت.

حمله روز یکشنبه در حالی رخ داده که قدرت های جهانی در حال مذاکره برای بازگرداندن ایران و آمریکا به توافق هسته ای ایران هستند. این حمله خرابکارانه، با هدف توقف و به عقب برگرداندن  این مذاکرات است که  باعث تشدید تنش ها در خاورمیانه خواهد شد.
به گزارش نیویورک تایمز، "آمریکا و اسرائیل سابقه طویلی در عملیات های سری برای مخدوش کردن برنامه هسته ای ایران دارند و مبداء آن به دولت جورج بوش پسر بر می گردد. "

311311

کد خبر 1504469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =