خود ارزیابی راهی برای توان‌افزایی سمن‌های محیط‌زیست 

سند خودارزیابی سمن‌های محیط‌زیستی گامی برای توانمندکردن و استاندارد سازی فعالیت آنان است. این برنامه با مشارکت سازمان حفاظت محیط‌زیست، ادارات کل و اعضای شبکه ملی سمن‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور در ۳۱ استان کشور دست اجراست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ،  شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، سند خود ارزیابی را یک راهنما برای موسسان و اعضای سمن‌ها عنوان کرد و افزود: با این سند، سمن‌ها می‌توانند ساختار، ارتباطات، برنامه ها و فعالیت های خود را برای حفاظت از محیط زیست سرزمین، استانداردسازی کنند. وی تصریح کرد: معرفی هر معیار خود ارزیابی، توسط اساتید با تجربه، که با سازوکار فعالیت سمن ها آشنا هستند، صورت خواهد گرفت.

احمدی اذعان کرد: سمن ها با مشارکت در این دوره توان افزایی ضمن آشنایی با معیارهای ارزیابی، می‌توانند چالش های خود را شناسایی نموده و توانمندی‌های سمن خود را ارتقاء دهند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: این طرح با تسهیل‌گری و پشتیبانی معاونت آموزش و پژوهش ودفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و حضور فعال شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع‌طبیعی کشور از اسفندماه سال ۹۹ آغاز شده است.

وی توضیح داد: طرح توان افزایی سمن‌ها، برای در برگیری سمن‌های محیط‌زیست و منابع‌طبیعی کلیه استان‌های کشور، چهار دبیرخانه در ادارات کل محیط‌زیست استان‌های معین کرمان، بوشهر، قزوین و مشهد تشکیل داده است. احمدی در ادامه گفت: در هر منطقه معین ۱۴ کارگاه مشتمل بر معرفی پروژه و کارگاه های توان افزایی برای خود ارزیابی برگزار می شود. سپس در هر استان همین کارگاه ها با همراهی نمایندگانی از سمن های استانی برگزارخواهد شد.

سند خود ارزیابی، در فرایندی مشارکتی با تلاش سمن‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور و تسهیلگری دفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، در زمان بیش از ۵ سال تدوین و بارها قبل از تأیید به نظر سنجی گذاشته شده است. تیم اجرایی این پروژه که از یک سمن هستند، از هر استان تعدادی سمن همکار را با همکاری دبیران استانی شبکه ملی و ادارات کل محیط زیست انتخاب و به صورت مشارکتی به اجرا گذارده اند.

46

کد خبر 1506010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =