۰ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۲:۰۱

ایرنا نوشت:

مساله حجاب در ایران هیچ گاه به حاشیه نرفته و هر ساله با آغاز فصل گرما به یکی از داغ ترین مباحث روز تبدیل می شود. این روزها با فرارسیدن فصل تابستان و تشدید وضعیت پوشش نامناسب برخی از افراد در تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران، حالت مشابهی را نیز در لبنان شاهد هستیم که شاید به نوعی مقایسه مساله پوشش در ایران و لبنان ، نتایج مثمرثمری را به دنبال داشته باشد چراکه برخلاف تصویر نادرستی که از مساله حجاب در ایران بر اثر پخش برخی فیلم ها ایجاد شده، حجاب در لبنان هم امری جالب و هم مساله ای قابل تامل است.

آمار رسمی درخصوص نسبت میان مسلمانان و مسیحیان وجود ندارد اما بر اساس آخرین برآوردها، 60 درصد از جمعیت لبنان مسلمانند که نوع پوشش مسلمانان و مسیحیت و حتی بین شیعیان و اهل سنت در نوع خود جالب توجه و دارای تفاوت های آشکاری است.

البته بخشی از جمعیت لبنان را هم پیروان آیین دروز تشکیل می دهند که این افراد هرچند حجاب اسلامی مخصوص مسلمانان را ندارند اما بر اساس آیین خود ، لباس هایی گشاد با رنگ تیره می پوشند و حجب و حیای خاصی دارند.

 پوشش مسیحیان

مسیحیان لبنان را اکثرا مارونیی تشکیل می دهند و در عین حال بخشی از آنان نیز ارتدوکس و تعدادی هم کاتولیک هستند.

تمامی این افراد قاعدتا قایل به حجاب به مفهوم اسلامی آن نیستند اما نکته جالب توجه آنکه به خاطر ریشه عربی و سالیان متمادی همزیستی با مسلمانان حتی برخی از مسیحیان سنتی لبنان دارای حجابی مشابه حجاب اسلامی هستند؛ اما بخش عمده مسیحیان این کشور، در نوع پوشش خود به علت رفت و آمدهای مکرربه غرب، تحت تاثیر آنان هستند.

بخش عمده پوشش زننده در لبنان را باید متعلق به توریست های مختلفی دانست که تعدادشان هم معمولا در این کشور بدیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی لبنان و جاذبه های گردشگری کم نیست.
در ایران هم اقلیت های مذهبی ، به احترام قوانین و هنجارهای اجتماعی مسلمانان و ایرانیان، معمولا از پوشش های مقبولی استفاده می کنند و سعی دارند حتی المقدور در مجامع عمومی هم که شده این هنجارها را رعایت کنند.

 پوشش مسلمانان

شیعیان لبنان غالبا حجاب را رعایت می کنند ولی بانوان سنی مذهب همگی قائل به حجاب اسلامی نیستند و دربرخی از خانواده ها می توان مشاهده کرد که مثلا مادر و دختری دارای حجاب اند ولی درهمان خانواده دختر دیگری حجاب اسلامی ندارد ولی برغم عدم پوشش موی سردر برخی از این افراد، غالب این افراد از پوشیدن لباس های زننده خودداری می کنند. نکته جالب آنکه تعدادی از افراد اهل سنت بر اساس فتاوی اخیر حجاب را تنها در زمان نماز خواندن واجب می دانند.

بانوان اهل سنت اکثرا روسری سفید می پوشند و افراد مذهبی تر آنان مانتوهای بلند با عنوان لباس شرعی به تن می کنند .

تیپ مدرن تر این افراد از بلوزهای بلند و شلوار استفاده می کنند اما جالب آنکه آرایش صورت در زنان ولو از قشر مدرن و تحصیل کرده حتی میان افراد با قید و بند کمتر مذهبی و یا مسیحیان ، در خارج از خانه به ندرت دیده می شود.

در ایران وضع حجاب اهل سنت بیشتر تابع رسومات و هنجارهای محلی است تا مسائل دینی و مثلا زنان در کردستان یا آذربایجان غربی یا در سیستان، بیشتر از پوشش محلی استفاده می کنند و درعین رعایت مسائل شرعی ، پایبندی و تبعیت خاصی از رسوم دارند.

پوشش شیعیان لبنان

بانوان شیعی لبنان به دلیل سکونت در جنوب و آب و هوای مرطوب و مناسب این منطقه ظاهر مناسب تری از بانوان پیرو سایرادیان ومذاهب لبنانی دارند و جالب آنکه به همان نسبت هم حجاب پوشیده تری نسبت به سایر بانوان لبنانی دارند.

وضع حجاب اکثر شیعیان لبنانی با محجبه های اهل سنت تفاوت چندانی ندارد با این فرق که شیعیان غالبا از رنگ های شادتر ومتنوع تری استفاده می کنند.

ا لبته اخیرا روند رو به رشدی برای پوشیدن چادر در لبنان آغاز شده به نحوی که به مناسبت میلاد حضرت زینب (س) در مراسمی 2000 بانوی شیعی داوطلب برسرکردن چادر که در لبنان از آن به عنوان "عبای لبنانی" یاد می کنند، شدند.

هرچند که پوشش چادر در لبنان ، الگویی کاملا ایرانی به شمار می رود اما این پوشش رو به گسترش که شباهت بسیاری به چادر ملی در ایران دارد، وقار و سنگینی خاصی به زنان لبنانی داده به نحوی که هر روز بر تعداد استفاده کنندگان از این پوشش بویژه در نسل جوان افزوده می شود.

اما بافت سنتی و حجاب اصلی شیعیان روسری های بسیار بلند با مانتوهای گشاد است که معمولا رنگ آنان با هم ست می شود. بلوزدامن پوشش دیگری است که در میان شیعیان تقریبا مرسوم است.

نکته جالب توجه آنکه در تمامی انواع حجاب های سنتی و مدرن لبنانی حتی افرادی که تنها بلوز و شلوار می پوشند، رعایت حجاب به نحوی است که حتی یک تار موی بانوان هم قابل مشاهده نسیت.

مسلمانان لبنان که سال های سال است در کنار نه تنها مسیحیان بلکه توریست های سواحل لبنان به زندگی پرداخته اند برغم برخی تاثیر پذیری ها، خوشبختانه توانسته اند بیشتر برقشرغیرهم نوع خود تاثیرگذار باشند تا تاثیرپذیر و اقلیت مسیحی یا افرادی که قائل به ججاب نیستند کاملا به افراد مجحبه احترام گذاشته وحتی هنجارهای آنها را در مناطق مشترک حتی المقدور رعایت می کنند؛ برخلاف اقلیت بدحجابی که در ایران خود را قشر مدرن و متجدد می خوانند ونه تنها به مبانی دینی بلکه به فرهنگ و هنجار نیاکان خود هم احترام نگذاشته و به نوعی سعی در خودنمایی درعرصه های عمومی دارند.؛ این افراد در ایران برخلاف لبنان هیچ احترامی برای قشر متدین و اکثریت محجبه کشور قائل نیستند.

نکته دیگر مساله غیرتعمدی عدم دقت بسیاری از بانوان ایرانی در رعایت حجابشان می باشد؛ امری که همانطور که گفته شد در لبنان مشاهده نمی شود و درصورت ادامه این وضعیت در ایران باید جدی تر بدان اندیشید.

گزارش از یاسر مرادی

/6262

 

 

کد خبر 150635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  1 1
  من از اون دسته افرادیم که اجازه نمی دم خانوادم با اون شرایط بقول نویسنده زننده از خونه خارج بشن ولی افراد در نوع لباس پوشیدن باید ازاد باشن همه پدر مادر و برادر دارن که دلشون بیشتر از گشت های ارشاد برای بچه هاشون میسوزه حالا اگه بزرگترهاشون کاری ندارن به کسی چه مربوطه که چی می پوشن
 • بدون نام IR ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  1 1
  لازم به ياد آوري است كه چادر سياه وكلا پوشش سياه رنگ باقي مانده از رسوم قبل از اسلام اعراب حوزه خليج فارس است وهمه ميدانند پوشش سياه در اسلام مكروه است .
 • بدون نام IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  1 1
  كيه ميگه كه تو لبنان بي حجاب وجود نداره يعني تمام شيعيان در لبنان باحجاب هستند ..حتما شوخي ميكنيد چون در لبنان حجاب اجباري نيست و اگر كسي بخواهد حجاب داشته باشد واقعا پوشش مناسبي دارد زيرا اجباري در كار نيست و شيعيان وسني هاي زيادي در لبنان بي حجاب هستند و همين طور در تمام كشورهاي اسلامي حجاب اختياري است نه اجباري براي همين اونايي كه حجاب دارند واقعا پوشش مناسب دارند اما در ايران چون حجاب اجباري است پوشش مناسب هم كم است
 • بدون نام IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  1 0
  اندوه لبنان ما را كشت
 • بدون نام IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  بحث حجاب اجباری را با بحث نوع پوشش یک کشور با جمعیت عرب خلط کرده است. برای اثبات چه؟ ایران تنها کشور دنیاست که قوانین گستره پوششی دارد.
 • بدون نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  یکی از پاشنه های آشیل نظام ما همین مسئله حجاب کنونی است که عاقبت بدی بر نظام اعتقادی ما خواهد زد.80درصد مانتوهها درواقع پوشش نیست فریاد است یعنی من نمیخواهم این پارچه دور من باشد خوب ارزش حجاب کجاست آنجاکه ما بگوییم درشرایطی نه زننده مانتو پوشها مانتو نپوشندآنوقت بعد در تمام رسانه ها به کسانی که پوشش خوب دارند ارج بدهیم کم کم پوشش اسلامی درست رشد میکند
 • گ IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۴
  1 0
  حجاب یه مساله اعتقادیه باید تو ایران آزاد باشه که مردم اینجوری عقده ای بازی درنیارن