۰ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۴:۵۳

ایسنا نوشت:

 

رییس انجمن علوم ایمنی ایران گفت: 25 درصد از تلفات و مرگ و میرهای غیرطبیعی در ایران ناشی از سوانح رانندگی و تصادفات است.

ناصر الهی در دومین همایش ملی علوم ایمنی ایران در اهواز اظهار کرد: در سال 80، شاخص ریسک تصادفات در ایران 39 کشته به ازای هر 100 هزار نفر و شاخص نرخ تصادفات، 42 کشته به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه بوده است.

ایران به لحاظ ریسک تصادفات جاده‌ای در مقام نخست جهان است و از نظر نرخ تصادفات، پس از کلمبیا، ونزوئلا و بنگلادش مقام چهارم را در اختیار دارد.

الهی تصریح کرد: در ایران به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 120 سانحه رانندگی اتفاق می‌افتد؛ در حالی که این رقم در فرانسه و ژاپن 12 تصادف است.

رییس انجمن علوم ایمنی ایران خاطرنشان کرد: بر اساس آمار رسمی سال 83، میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات در ایران به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه، 53 نفر است که این شاخص در ژاپن،‌سوئد و افریقا رقمی معادل 2/1 نفر است.

وی ادامه داد: بالا بودن شاخص شدت تصادفات نسبت به متوسط جهانی و افزایش سالانه 15 درصدی مجروحان و کشته‌شدگان جاده‌ای در طول دهه گذشته ضرورت توجه جدی به موضوع ایمنی راه در کشور را بیش از پیش نشان می‌دهد.

الهی گفت: ‌براساس آمار غیر رسمی سال 82، ایران رتبه نخست تلفات جاده‌ای را در اختیار دارد؛ با وجود اینکه به آمار غیررسمی نمی‌توان مطمئن بود، ولی با توجه به شرایطی که مشاهده می‌شود، به نظر می‌رسد این آمار دور از ذهن نیست.

رییس انجمن علوم ایمنی ایران افزود: ‌براساس آمار سال 74 تا 84، تعداد تلفات، کشته‌شدگان و مجروحان سوانح جاده‌ای در کشور سیر صعودی داشته است. در آمار سال 88 اعلام شد در هر ساعت 31 حادثه جاده‌ای در کشور رخ می‌دهد و میانگین کشته‌شده‌ها نیز 2،7 نفر است. بر اساس آمار سال 89، هزینه مستقیم ناشی تلفات ناشی از حوادث جاده‌ای به ازای هر نفر 2 میلیون تومان است و روشن است که هزینه‌های غیر مستقیم به مراتب چندین برابر بیشتر از هزینه‌های مستقیم است.

وی تصریح کرد: بی‌توجهی به مسایل ایمنی تنها هزینه‌های مادی را به کشور تحمیل نمی‌کند، بلکه وجود این حوادث و تلفات معضلاتی اجتماعی نیز در پی خواهد داشت.

الهی خاطرنشان کرد: زمانی که یک فرد در یک حادثه جاده‌ای از بین می‌رود،‌ این موضوع تنها موجب تحمیل هزینه مادی نمی‌شود، بلکه می‌تواند ‌سرپرست یک خانواده را از بین ببرد و به این ترتیب احتمال گرایش فرزندان آن خانواده به معضلات و ‌آسیب‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.

رییس انجمن علوم ایمنی ایران تاکید کرد: 75 درصد تصادفات جهان در جاده‌های کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد، این در حالیست که این کشورها تنها 32 درصد وسایل نقلیه موتوری جهان را در اختیار دارند.

وی اظهار کرد:‌ جاده‌های کشور از نظر ایمنی مناسب نیستند و این در حالیست که 95 درصد جابجایی کالا و مسافر در ایران از مسیرهای جاده‌ای انجام می‌شود.

الهی گفت: به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در کشورهای ترکیه و آذربایجان به ترتیب 60 و 71 نفر در حوادث جاده‌ای از بین می‌روند و این در حالی است که این تعداد در ایران حدود 390 نفر است.

  4545

کد خبر 150660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =