۱ نفر
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
خودشیفتگی تاریخی ایرانیان را بشناسید

در مقدمه «جامعه‌شناسی تفاخر؛ سنخ شناسی و ذات انگاری فرهنگی» که به تازگی منتشر شده، آمده است که این کتاب، واکاوی بیماری روز افزون تفاخر و خودنمایی در ایرانیان را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «جامعه‌شناسی تفاخر؛ سنخ‌شناسی و ذات‌انگاری فرهنگی» نوشته محسن سلیمانی‌فاخر در ٢٣٠ صفحه و  با قیمت ۶۰ هزار تومان در انتشارات آوای فرزانه منتشر و راهی بازار شد. 

در مقدمه این کتاب  آمده است: «جامعه‌شناسی در درون هر تمدنی اگر بخواهد روایی باشد باید با غور در تجربه تاریخی و البته نوشونده آن تمدن، بنای خویش را بنیان نهد. لذا با نگاه نظریه‌پردازانه جامعه‌شناسی، مصداق‌های جامعه ایرانی این بیماری روزافزون و اپیدمی جامعه یعنی «تفاخر و خودنمایی» مورد تحلیل و واکاوی قرار گرفته است.»

در بخشی دیگر از کتاب «جامعه‌شناسی تفاخر» می‌خوانیم: «اشتیاق غیرمتعارف به کسب منزلت، از مسائل فرهنگی ایران معاصر است. در هر جامعه‌ای کسب منزلت و شأن از جمله مهم‌ترین امتیازهای اجتماعی است که برانگیزاننده کنش فردی و جمعی است اما این وضعیت در ایران امروز و از رهگذر چندین تحول تاریخی، وضعیتی بیمارگونه یافته است که جلوه‌های آن را در ساحت‌های مختلف زندگی اجتماعی می‌توان بازشناخت.»

 «طرح مسئله و مسیر مداقه»، «تفاخر و مصرف‌گرایی»، «شوق منزلت»، «خودنمایی و هویت اجتماعی»، «خودستایی متقابل و مبادله‌ای» و «خودشیفتگی تاریخی ایرانیان» فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

۵۸۲۵۹

کد خبر 1506834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =