آخرت‌اندیشی از ویژگی‌های منحصر به فرد کلام شیخ اجل؛ سخن سعدی دعوت همگان به خدمت به خلق است

امام جمعه شیراز آخرت‌اندیشی سعدی را چهارمین ویژگی منحصر به فرد این شاعر فرهیخته برشمرد و گفت: سعدی دنیا را آنقدر نمی‌دید که غم دنیا را بخورد و اگر غمی هم داشت غم آخرت بود.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : اردیبهشت هر سال قبل از آمدنش با یک مراسم همراه است، مراسمی که برای فرهنگوران و دوستداران ادبیات فارسی مراسمی نیکو و شیرین است به شیرینی اشعار سعدی اما دو سال است به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا مراسم یادروز سعدی به صورت حضوری برگزار نمی‌شود. 

اما نکته جالب در برنامه امسال هر چند اعلام شده به صورت مجازی بوده اما خبری از همین حضور مجازی برای خبرنگاران نبود و مرکز سعدی‌شناسی چندین خبر یا بهتر بگوییم پیامی را که مسئولان ارشد استانی برای این روز صادر کرده‌اند، درقالب خبری به رسانه‌ها ارسال کرده و آن را مراسم مجازی بزرگداشت سعدی ذکر کرده‌اند که البته جای بسی نقد و انتقاد دارد.

چراکه اگر مراسمی به صورت مجازی باشد به لطف گسترش شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام یا حتی پخش زنده تلویزیونی بدون حضور مردم و خبرنگاران و با تعداد مهمانان اندک می‌شد زمینه انعکاس بهتری برای رسانه‌ها ترتیب داد که متاسفانه چنین نشد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در پیامی به مناسبت یادروز سعدی با اشاره به مانایی و شهرت سعدی در میان جهانیان اظهار داشت: محبوبیت این شاعر فرهیخته به دلیل ویژگی‌ها و راز و رمزی که در تفکرات و آثار وی نهفته است. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس نکونامی را یکی از ویژگی‌های سعدی عنوان کرد و گفت: سعدی به واسطه همین نکونامی در یاد و خاطره جهانیان زنده مانده است و هرچه از حال و احوال و تاریخ سعدی می‌خوانیم از نکونامی او بیشتر آگاه می‌شویم. 

آیت‌الله دژکام عاشق بودن سعدی را یکی دیگر از مهم‌ترین صفات برجسته این شاعر عنوان کرد و گفت: سعدی در ابراز محبت به مبدأ هستی و ابراز محبت به خوبان و نیکوسیرتان و ابراز محبت به انسان‌ها و هم نوعان غوغایی به راه انداخته است و قله همه خوبی‌ها و خیرات و نیکی‌ها را که پیامبر واهل بیت هستند، محور عشق خودش قرار داده است. 

امام جمعه شیراز زیباگویی و زیباشناسی شیخ اجل را یکی دیگر از راز و رمزهای مانایی او در تاریخ ایران و جهان برشمرد و گفت: زیبایی در لفظ سعدی را بیش از هفت قرن است که هیچ کس نتوانسته، تکرار کند و هر کس در این وادی قدمی زده است دست حسرت به دندان گزیده و بازگشته است.

آیت‌الله دژکام آخرت‌اندیشی سعدی را چهارمین ویژگی منحصر به فرد این شاعر فرهیخته برشمرد و گفت: سعدی دنیا را آنقدر نمی‌دید که غم دنیا را بخورد و اگر غمی هم داشت غم آخرت بود و از همین روست که در اوج مسائل و سختی‌هایی که در تاریخ آن روزگار گذشته است باز سعدی سرخوش است و سرمست به خاطر اینکه دل به آخرت بسته است و نگاهش به دنیا این است که سرای گذر و عبور و دل نبستن است.

 منش سعدی مدارا و امید است 

عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس با بیان اینکه سعدی تنها یک شاعر یا نویسنده نیست بلکه یک مصلح بزرگ اجتماعی است که جانمایه یک فرهنگ غنی و روح یک ملت بزرگ را در لباسی فاخر در آیینه ادبیات فارسی به جهانیان اهدا کرده است، گفت: این نگین بی‌بدیل درخشان آسمان ادب و فرهنگ در گلستان بی‌بدیلش آیینه‌دار واقعیات جامعه است و آنچه «هست» را از دوربینِ نگاهِ بینندگان می‌گذراند.

رحیمی در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به استمرار برگزاری یادروز سعدی گفت: امیدوارم آثار سعدی شیرازی چون گذشته در میان مردمان و در زندگی عملی آنان، جاری و ساری شود و در پرتو اندیشه‌های بلندِ آن ستاره روشنِ آسمانِ ادب و فرهنگ، شاهد دنیایی آرمانی و انسانی باشیم.

 سخن سعدی دعوت همگان به خدمت به خلق است 

کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی شناسی با برشمردن نقش شیخ اجل در تبیین کرامت‌های انسانی و حفظ ارزش‌های آن، آثار وی را حامل تعاریفی صحیح از زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها، دینداری و حکومتداری آنان در امنیت و صلح و عدالت اجتماعی دانست و گفت: عرفان و معرفت سعدی به مانند سیاست و حکومتداری و فرمانروایی او حوزه اجتماع را دربرمی‌گیرد. 

وی گفت: از این روست که در دیدگاه او عارف، کسی است که به‌ظاهر حقیقت دینی قانع نیست، بلکه در باطن حقایق دینی ژرف‌کاوی می‌کند و در اندیشه ارتباط با مردم و مرهم نهادن بر زخم‌های جامعه و مردم است.

مدیر مرکز سعدی شناسی همچنین با بیان این که انسان کامل در نگرش عرفان اسلامی، فردی برون گراست گفت: سعدی نیز ضمن برخورداری از کمال عقلی و سیر و سلوک معنوی و تهذیب نفس، در متن و عینیت جامعه حضور دارد و از این روست که پاکبازانه، همگان را در هر کسوت و موقعیتی دعوت به خدمت به خلق می‌کند.

46

کد خبر 1507278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =