اهمیت و کاربرد انواع ورق استیل در صنایع مختلف

مستحکم بودن فولاد در مقایسه با دیگر آلیاژهای فلزی و نیز دیگر خواص آن، باعث شده تا در بسیاری از صنایع شاهد مصرف بالای این ماده با ارزش باشیم. آلیاژهای فولادی خانواده بسیار بزرگی هستند که هر کدام از اعضای آن خواص منحصر به فردی را از خود نشان می‌دهد.

مقاومت به خوردگی بالا، استحکام مطلوب، تمیز کردن راحت، زیبایی و درخشندگی در کنار بقیه خواص مکانیکی مهم و باارزش استیل موجب شده تا امروزه بخش عمده‌ای از ساخت و سازهای حساس به کمک این آلیاژ انجام شود.

گرچه کمتر از یک قرن از عمر صنعت فولاد سازی در ایران می‌گذرد، اما در این مدت پیشرفت فوق العاده‌ای داشته است. تلاش‌ها و فعالیت در سال‌های اخیر به اندازه‌ای بوده که کشور در فولادسازی به مقام یازدهم دنیا دست پیدا کند. افزایش کیفیت و حجم تولیدات فولادی نه تنها ایران را از وابستگی به بازار سایر کشورها رها می‎‌کند، بلکه باعث خیز برداشتن برای دست گرفتن بازارهای جهانی به مرور زمان خواهد شد.

با این تفاسیر، متاسفانه تلاش‌ها در بخش تولید شمش استیل به اندازه‌ای نبوده که به تولید انبوه منجر شود. به همین خاطر برای تامین نیاز کشور به مقاطع استیلی در حال حاضر چاره‌ای جز واردات نیست. در ایران بازرگانی‌های مختلفی نسبت به تهیه و تامین استیل از برترین برندها متناسب با نیاز مشتری اقدام می‌کنند. بازرگانی فولاد آیرومارت نیز به عنوان تامین کننده فعال در این بخش با ارائه راهنمایی‌های پیش از خرید به دنبال کسب رضایت مشتریان است.

استیل، تافته جدا بافته بازار آهن ایران

همان گونه که پیش از این گفته شد، تمام مقطع‌های استیل موجود در ایران وارداتی هستند. به همین دلیل همانند سایر کالا وارداتی نرخ ارز برای این گروه از آلیاژهای استیل اهمیت می‌یابد. گرچه به طور کلی نرخ جهانی فولاد و مواد اولیه بر پایه نرخ روز ارز سنجیده می‌شود و در نهایت بر قیمت تمام آهن آلات تاثیر می‌گذارد، اما برای استیل این تاثیر ملموس‌تر خواهد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که نوسانات ارز با کمی وقفه بر روی قیمت استیل و سایر مقاطع ساخته شده با این آلیاژ تاثیر می‌گذارد. اما آنچه مسلم است تاثیر بدون شک این دو بازار بر رو هم است. معمولا قیمت مقاطع استیلی چون انواع ورق استیل در مقایسه با سایر آلیاژهای دیگر بیشتر می‌باشد. این مسئله در ویژگی‌هایی که این محصولات از خود بروز می‌دهند منجر شده تا کاربردهای خاص‌ترین داشته باشد.

با توجه به تغییر روزانه نرخ ارز و نیز شرایط بازار آهن برای استعلام روزانه استیل می‌توانید به سایت آیرومارت به آدرس اینترنتی www.iromart.com  مراجعه کنید. کارشناسان استیل این مجموعه به خوبی می‌توانند شما را در خرید استیل از بازار آهن راهنمایی کنند.

اهمیت و کاربرد انواع ورق استیل در صنایع مختلف

ورق پر مصرف‌ترین کالای بازار استیل

فولاد و یا استیل به صورت شمش تولید می‌شوند تا برای تولید مقاطع مختلف در اختیار واحدهایی چون ریخته گری و نورد قرار بگیرند. در واقع استیل به همان صورت شمش چندان کارایی بالایی ندارد و تبدیل آن به مقاطع مختلفی چون لوله، ورق و میلگرد باعث سهولت در بکارگیری این آلیاژ در صنایع مختلف می‌گردد. در این میان ورق به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارد دست تولید کننده را برای ساخت قطعات مختلف بیشتر باز می‌گذارد.

انواع ورق استیل براساس نوع کاربرد در دو گروه صنعتی و دکوراتیو قرار می‌گیرد. قیمت ورق استیل دکوراتیو و صنعتی بسته به نوع گرید استیل و نیز حالت سطح با هم فرق دارند. معمولا ورق استیل به سه حالت سطحی براق، مات و خش دار در بازار موجود است. انتخاب نوع سطح به نوع مصرف وابستگی دارد.

ورق استیل حتی در ساخت بقیه مقاطع استیل مثل لوله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله‌های درزدار استیل از جوشکاری ورق استیل مات یا براق تولید می‌شوند. در مقابل لوله استیل درزدار لوله‌های بدون درز قرار  دارند که خواص متفاوتی از خود نشان می‌دهند. این گروه از محصولات در صنایع غذایی و دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا استفاده از استیل اهمیت دارد؟

فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل نیز گروه بزرگی از آلیاژهای فولادی هستند که به دلیل مقاومت به خوردگی مطلوب‌تری که در مقایسه با بقیه دارند، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در صنعت را به خود اختصاص داده‌اند. آلیاژ فولادی که بر پایه کربن و آهن تشکیل شده است در مجاورت با شرایط مرطوب و یا موادی که قدرت خورندگی بالایی دارند، به مرور زمان از بین می‌رود. آسیبی که به واسطه قرار گرفتن در چنین شرایطی به وسیله یا قطعه ساخته شده با فولاد وارد می‌شود، همیشه جبران پذیر نیست.

وجود درصد بالایی از کروم و نیکل در ساختار استیل تنها به این آلیاژ خاصیت مقاومت به خوردگی نمی‌بخشد. اکسید کرومی که بر روی سطح مقاطع استیلی شکل می‌گیرد، موجب براقیت و درخشندگی سطح نیز خواهد شد. این ویژگی استیل در کنار سهولت در تمیز کردن برای صنایعی چون ساخت تجهیزات آشپزخانه، بسیار سودمند بوده است. تا جایی که امروزه شاهد بیشترین مصرف مقاطع استیلی در این بخش بوده‌ایم.

خرید استیل از آیرومارت

علاوه بر ورق مقاطع دیگری نیز با استفاده از آلیاژ استیل ساخته می‌شوند. در ادامه با لیست محصولات استیل که توسط آیرومارت ارائه می‌شود، بیشتر آشنا خواهید شد:

لوله

معمولا انواع لوله در انتقال سیالات مختلف کاربرد دارد. استفاده از لوله استیل در پالایشگاه‌ها، صنایع غذایی و صنایع داروسازی بسیار متداول است. بهداشت بالایی که این آلیاژ دارد و نیز مقاومت و استحکام بالا برای صنایع مذکور بسیار حائز اهمیت است. حتی زیبایی و درخشندگی استیل موجب شده تا گروهی از لوله‌های استنلس استیل در بخش دکوراتیو مصرف شوند. به طور کلی لوله‌های استیل آیرومارت در سه گروه زیر قرار می‌گیرند:

● لوله استیل صنعتی

● لوله استیل صنایع غذایی

● لوله استیل دکوراتیو

میلگرد

تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت در بخش‌های مختلف چون حفاری دائما در معرض خوردگی قرار می‌گیرند. از بین رفتن زودهنگام سازه و  تجهیزات در چنین شرایطی نتایج خوبی به دنبال ندارد. بنابراین منطقی‌ترین راه استفاده از مقاطع استیلی چون میلگرد استیل به جای سایر آلیاژهای معمولی فولاد است. میلگرد استیل نسوز یا همان گرید 310 در بخش‌های که دمای کاری فوق العاده بالا است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل

در بازار ایران مقاطع با شکل مقطع ثابت با نام پروفیل شناخته می‌شوند. این مقاطع معمولا در ساخت در و پنجره و نیز دکوراسیون کاربرد دارند. انواع پروفیل آیرومارت در گریدهای مختلف آلیاژی به دو صورت صنعتی و دکوراتیو به فروش می‌رسد.

نبشی و ناودانی

نبشی و پروفیل دو پروفیل معروفی هستند که علاوه بر نوع کاربرد تفاوت ظاهری نیز دارند. نبشی به شکل پروفیل L و ناودانی به شکل پروفیل U در بخش‌های مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. نبشی و ناودانی استیل در گرید آلیاژی 304، 316، 316Ti، 309، 310، 321، 410، 420 و 430 از آیرومارت قابل تهیه است.

استعلام قیمت برترین برندهای ورق استیل از آیرومارت

در سراسر جهان کارخانه‌های بسیاری به تولید انواع ورق و سایر مقاطع استیلی مشغول هستند. کیفیت و بسیاری دیگر از عوامل موجب شده تا برخی از این تولیدکنندگان بر سر زبان‌ها باشند. تولید کنندگان زیر در لیست برترین تولید کنندگان استیل جهان قرار می‌گیرند:

● ویراج هند

● کنیه ایتالیا

● پوسکو کره

● وای سی ایتاکس تایوان

برای آگاهی از تفاوت کیفیت ورق استیل برترین تولید کنندگان دنیا و نیز راهنمایی پیش از خرید آهن آلات می‌تواند با کارشناسان آیرومارت در تماس باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 45306-021 تماس بگیرید.

2121

کد خبر 1508121