هفته نامه "شما" ارگان حزب موتلفه اسلامی نوشت:

رئیس موسسه آموزشی امام خمینی خطاب به اعضای حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه «در انتخابات نهم ریاست ‌جمهوری همه شما بر حسب وظیفه و اخلاص مسائل را دنبال می‌کردید» افزود: بسیاری از محاسبات و معادلات هم اقتضائات خاصی داشتند که عملی نشدند، ولی به هر حال تقدیر الهی و برخی اقتضائات ظاهری به‌گونه‌ای شد که کسی روی کار آمد که کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد بیاید. یادم هست یکی از سیاستمداران کهنه‌کاری که سابقه بسیار طولانی در انقلاب دارد، در همین مؤسسه به من گفت: «این شخص اگر رأی بیاورد، بیش از 500 هزار تا نخواهد بود. فکر بیشتر از 500 هزار تا را نکن.» این حرف متعلق به کسی است که اگر بخواهیم در این کشور از5 نفر متخصص مسائل سیاسی نام ببریم، حتماً یکی ایشان است، ولی قضیه جور دیگری شد.

وی گفت:خود این مسئله یک بررسی جامعه‌شناختی دقیق و مفصل می‌خواهد که چرا این‌طور شد؟ بدون شک یکی از عوامل مؤثر شعارهایی بود که ایشان بعد از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب زنده کرد. حالا به‌حق یا ناحق، اعتقاد اصیل داشت یا نداشت، نمی‌خواهم در این باره قضاوت کنم، ولی عامل ظاهری این بود که این شعارها مطرح شدند و مردم دل به این شعارها بستند، چون از فراموش شدن این شعارها خیلی ضربه خورده بودند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه «افرادی هم کسان دیگری را پیش‌بینی می‌کردند و دلشان می‌خواست به اسلام خدمت شود، آنها هم مأجورند» ادامه داد: این جریان غیرمنتظره‌ای بود و چون فردی این‌گونه همه رقبا را عقب زد و این‌گونه رأی آورد، عده‌ای گمان کردند که قطعاً تافته جدا بافته‌ای است و دیگر خطائی و اشتباهی در او راه ندارد. این شیوه تفکر هم اشتباه است. برتری ایشان نسبت به بقیه رقبا نسبی بود؛ آن هم در بعضی از مسائل که البته مسائل حساسی بودند. بعد هم در عمل ثابت شد که این برتری خیلی چشمگیر است. تأییدات مقام معظم رهبری و تعبیراتی که ایشان در باره این دولت به کار بردند، در تاریخ می‌ماند. ایشان فرمودند از اول مشروطیت تا به حال چنین دولتی سر کار نیامده است و تعبیر بسیار بلندی است. بالاخره کارهای عظیمی انجام شدند که دوست و دشمن به آنها اعتراف دارند، ولی فراموش نکنیم که اینها هیچ‌کدام دلیل مطلق بودن یک فرد نمی‌شوند و ممکن است او هم اشتباه کند.

وی گفت: بعد که نقطه ضعف‌هایی در بعد فکری و ارزشی ظاهر شدند، قضاوت‌های مختلفی اظهار گردیدند. بعضی‌ها گفتند این فرد اصلاً از اول منحرف بود و اینها همه کلک و این شعارها را برای فریب مردم بود. کسان دیگری در نقطه مقابل گفتند همین الان هم دارد راست می‌گوید و اشتباه نمی‌کند. قضاوت‌های دیگری هم بینابین بود، ولی کم‌کم چیزهایی ظاهر شدند که اصلاً قابل توجیه نیستند و هیچ منطقی آنها را تأیید نمی‌کند. نه برهان عقلی تأیید می‌کند، نه دلیل شرعی و نه اقتصادی و نه کار سیاسی است.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: اینکه آدم جوری رفتار کند که نزدیک‌ترین دوستان و صمیمی‌ترین همکارانش هم آزرده و با او مخالف شوند و توی روی او بایستند، این رفتار برای یک سیاستمدار در هیچ منطقی پذیرفته نیست. سیاستمداران، دشمنان صریحشان را هم یک‌جوری نگه می‌دارند که روزگاری از آنها استفاده کنند. آن وقت انسان با صمیمی‌ترین دوستانش طوری برخورد کند که انگار دارد با دشمنانش برخورد می‌کند، آن هم با رفتارهای سبکی که در عزل بعضی از وزرا شد. آن وقت این سئوال مطرح شد که این رفتارها اصولاً چگونه با منش این شخص سازگارند؟ بهره هوشی این شخص به تصدیق دوست و دشمن از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شیفتگی‌ای که چنین حرکات نامعقولی از او سر بزند! یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از 90 درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابداً طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهائی نمی‌کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده باشد. این کارها هیچ توجیهی ندارند. یک وقت کسی اشتباهی می‌کند، آن وقت هرچه او اشتباه می‌کند، این فرد می‌آید و توجیه می‌کند! کسی که ده تا دوست دارد، 9 تا دوستش را می‌گذارد کنار و کارهای دهمی را توجیه می‌کند! آیا این یک کار عاقلانه است که انسان دائماً به آن 9 نفر اعتراض کند و حتی یک بار هم به آن دهمی اعتراض نکند؟ چطور همه اشتباه می‌کنند و کنار زده می‌شوند، اما این یکی می‌شود مطلق و هرچه می‌گوید درست است؟ این قضیه اصلاً توجیه ندارد، اما گفتن این حرف‌ها عوامانه است و کاری است که پیرزن‌ها می‌کنند. زن و شوهرها سر هر قضیه‌ای که دعوا می‌کنند، می‌گویند جادو شده[خنده حضار]. حرف عامیانه‌ای بود که بگوییم لابد او را جادو کرده‌اند. حرفی نبود که بشود همه جا زد، مضافاً بر اینکه ما خودمان هم اهل این کارها نبودیم. نه پدرمان جادوگر بود، نه خودمان این کاره بودیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بعد روی کارها و حرف‌های شخص جنجال‌آفرین حساس شدیم، دیدیم خیلی حرف‌های بوداری است و اصلاً حرف‌های ساده‌ای نیست. بنده روز به‌ روز احساس کردم که خطر بسیار عظیمی در این جریان، نهفته است و تلاش زیادی در این راه شده. عقلم نمی‌رسید که آیا هیپنوتیزم است، سحر است، ارتباط با مرتاضین است؟ بنده این جور چیزها را بلد نیستم، ولی می‌دانستم که در این قضیه، چیزی غیرطبیعی وجود دارد. دیدیم که این شخص مسئله‌دار، این آقا را مسخّر کرده و او توی مشتش هست. البته قرائن فراوانند و خود شما بیشتر از ما اطلاع دارید که حتی تأثیر نگاه و برخورد و آثار طلسمات و چیزهایی از این قبیل در کار است. البته اینها همه مسموعات هستند و بنده به چشم خودم ندیده‌ام.

1717

کد خبر 150858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 1
  نیازی نیست که تفاوت بین سلایق و تفکرات رو به پای طلسم و جادو و از اینجور مزخرفات بذاریم
 • نکته سنج IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  1 1
  مشکل بزرگ و مزمن ما این است که عادت نداریم " شخصیت " ها را خاکستری ببینیم!... یا آنها را کاملا دربست قبول می کنیم و یا کاملا رد میکنیم. باتمام احترامی که برای علما و آقای مصباح قائل هستم ایشان هم جزو افرادی بودند که احمدی نژاد را تا عرش بالا بردند و حالا زمانش فرارسیده که به فرش بکوبند!
 • ``````` IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  2 1
  آقای مصباح بین حق وباطل یک وجب فاصله است آن فاصله چشم وگوش است از شما بعید است بر اساس مسموعات بیایید اعلام نظر کنید
 • مرضیه IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم به نظر من حتف اقای مصباح کاملا درست است اقای مصباح به مسموعات توجه نکرده بلکه به قرائن توجه کرده چطرر ممکن است اقای رئیس جمهور چنان شیفته ان شخص شود که با همه اصول گرایان در بیافتد وحتی مقابل ولایت فقیه بایستد مگر در ان شخص چه چیزی وجود دارد که رئیس جمهور را شیفته خود کرده جز ان که بگوییم سحر شده با توجه به اینکه ارتباط ان شخص با بعضی از رمالان وجن گیرها توسط وزارت اطلاعات به تازگی دستگیرشده وتحت باز جوئی است
 • عباس سعيدي IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 1
  حضرت آيت الله جناب اقاي مصباح با سلام وتحيت وافر خدمت حضرتعالي جز اين است كه ما خودمان اقاي احمدي نژاد را را بيش از حد طبيعي بزرگ كرده ،بزرگ جلوه داده وبدون توجه عميق به عقبه او از او پشتيباني كرديم وحالا اصلاح طلبان وبرخي ديگر از بزرگان وابسته به آنان با دمشان گردو مي شكنند وخون دل خوردنش براي ما باقي مي ماند
 • بدون نام IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  باسلام عزیزان نه عرشی بود نه فرشی اگر به فرمول داده شده امام راحل کمی دقت شود " که ملاک حال افراد است " دیگر تفکرات را خاکستری، سیاه، سفید نمی بینید کسی که با چهار چوب و درقالب شعار خاصی به اوج می رسد ولی برای اهدافی که معرض است از حدودی که خود تعیین نموده عدول می کند آیا قضاوت دو عمل یکسان است اگر کمی تنکر کنید خواهید فهمید وظیفه یک انسان آزاده طرفداری صرف نیست دلسوز کسی است که سیاه سفید خاکستری را درجای خودش ببیند
 • ناخوش IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  مزرع سبز فلک دیدم وداس مه نو یادم از کشته خود امدو هنگام درو اقای مصباح با احترام:احمدی نژاد نهالی بود که شما کاشتید ابیاری کردید وگاهی تا حد پیامبر و ائمه بالا بردید (فرمایشات فاطمه رجبی ودیگران رادر مورد احمدی نژاد بیاد اورید)
 • عباس IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  درود بر احمدی نزاد یاور مستضعفان و پابرهنگان درود بر کسی که به مستضعفان امید زندگی داد، درود بر کسی که آرمانها و شعارهای فراموش شده انقلابی و آرمانهای خمینی کبیر را دوباره زنده کرده و زنده می کند دورد بر کسی که پرچمدار مبارزه با استعمار و زورگویان دنیاست.مطمعناً کسانی هستند که چشم دیدن محبوبیت ایشان را ندارند ولی بدانید که دعای مستمندان و تهی دستان همیشه همرا این مرد بزرگ است و همین باعث شده که هیچوقت شکست نخورد.
 • بدون نام IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  سخنراني آقاي مصباح درخصوص وجوب اطاعت از رئيس جمهور كه تنها يكي هنوز در خاطره است
 • بدون نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  مگر آقای مصباح نبودند که گفتند اطاعت از احمدی نژاد، اطاعت از خداوند است!حالا برای توجیه آن حمایت های افراطی به طلسم و جادو روی آورده اند! وقتی عالم ما چنین بیاندیشد، وای به حال مردم ما
 • بدون نام IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  نمي دانم چرا در كشور ما "دگر انديشي "قابل درك نيست ؟
 • حامد IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  مشکل بزرگ ما عدم وجود احزاب است.تا وقتی انتخاب رئیس جمهوری بر اساس یک شناخت دراز مدت و با برنامه نباشد .بزرگترین حامی تبدیل به بزرگترین منتقد می شود.
 • بدون نام IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  به احمدی نژاد اندازه چشمانم اعتماد دارم و می خواهم به او بگویم که دردت را ما هم می فهمیم
 • بدون نام IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  كاش چشمها و گوش ها زود تر باز مي شد
 • علي IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  آقايان تاديرنشده بياييدوازمردم عذرخواهي كنيد.بعدهم قوه قضائيه رامجبوركنيدتابه پرونده خائنين به ملت(ازهرطيفي)رسيدگي كند!انشاءالله!
 • آشنا IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  من با نظر نکته سنج موافقم
 • شهاب US ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  بنده یک فردی هستم در جامعه که هیچ کاره است. راستش دود از کله ام بلند شده است. تا چند وقت پیش دعا نویس ها را به جرم شیادی میگرفتند اما امروز ناگهان همه میگویند اینها واقعا این کاره اند و سحر و جادو حقیقت دارد.
 • جاسم IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  هر کسی در هر کاری خدا را در نظر داشته باشد دنیا بهشت خواهد شد
 • بدون نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
  0 0
  ازته دل دعامی کنیم برای سلامتی رهبرمعظم انقلاب وتمامی خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی مخصوصاًرییس جمهورعزیزومظلوممان جناب آقای دکتراحمدی نژاد
 • فدا یي شیرازی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۶
  1 0
  استاد عزیز هنوز در اشتباهید! هرچه مشایی می گوید حرف دل احمدی نژاد است که خودش نمی تواند بگوید. یعنی یه جور تقسیم وظایف: گفتن با مشایی حمایت از آقای احمدی نژاد. جناب عالی قبلا نیز آدرس اشتباه به مردم داده بودید .اشتباه را باید شجاعانه پذیرفت و اصلاح کرد نه توجیه. ضمنا، آفرین به تیزهوشی آقای(نکته سنج)
 • فدا یي شیرازی IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۶
  0 0
  استاد عزیز هنوز در اشتباهید! هرچه مشایی می گوید حرف دل احمدی نژاد است که خودش نمی تواند بگوید. یعنی یه جور تقسیم وظایف: گفتن با مشایی حمایت از آقای احمدی نژاد. جناب عالی قبلا نیز آدرس اشتباه به مردم داده بودید .اشتباه را باید شجاعانه پذیرفت و اصلاح کرد نه توجیه. ضمنا، آفرین به تیزهوشی آقای(نکته سنج)