ایرنا نوشت:

اسفندیار رحیم مشایی در گفت و گو با ایرنا تبعیت از ولی فقیه را از لوازم اعتقاد به غیبت امام عصر(عج) دانسته است.

** سوال: مدت زیادی است که عده ای تلاش می کنند در باره اعتقاد شما به ولایت فقیه تشکیک کنند و در این زمینه به شبهه افکنی و ابهام آفرینی روی آورده اند، لطفا در این زمینه نظر خود را به صراحت بیان کنید.

پاسخ: در شرایط فعلی، بنا به دلایلی قصد پاسخگویی به شبهات بی اساس و اکاذیب را ندارم، اما در این مورد باید تاکید کنم که ولایت فقیه، آرمان مهم انقلاب اسلامی و بزرگترین یادگار ماندگار امام (رض) است و اصولا انقلاب اسلامی بدون ولایت فقیه شکل نمی گرفت و نمی توانست با اقتدار به حیات بالنده خود ادامه دهد. چنانکه بارها گفته ایم ما زندگی در سایه ولایت فقیه را تمرین زندگی در حکومت جهانی امام زمان(عج) می دانیم و تبعیت از ولی فقیه از لوازم اعتقاد به غیبت امام عصر(عج) است. 

** سوال: اخیرا بعضی گویندگان در انتقاد غیرمستقیم از رئیس جمهور این شائبه را مطرح کردند که گویا آقای احمدی نژاد و شما عدالت گرایی را در برابر ولایت مداری می دانید. توضیح شما چیست؟

پاسخ: برداشت اینها اشتباه است. ولایت و عدالت دو رکن جدایی ناپذیر و به هم تنیده نظام اسلامی است و پرچمدار آن نیز مقام معظم رهبری هستند. ممکن است برخی افراد، قائل به تفکیک ولایت از عدالت باشند اما بنده آن را منطقی و حقیقی نمی دانم. من این تفکیک را هم ظلم به ولایت و هم ظلم به عدالت می دانم. ولایت و عدالت هر دو اساس تشیع است و اصولا هدف از اعمال ولایت، اقامه قسط و عدالت است. 

** سوال: از نخستین روزهایی که خبری مبنی بر خانه نشینی رئیس جمهور مطرح شد، برخی رسانه ها و عناصر سیاسی، انگاره حاکمیت دوگانه را مطرح کردند و رئیس جمهور را به عنوان عامل ایجاد شکاف در حاکمیت متهم ساختند. تا کنون پاسخ روشنی به این اتهام داده نشده است.

پاسخ: موضوع برای مردم روشن است و آنها متوجه اهداف پنهان در پس این انگاره سازی هستند. وقوع حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی، خواسته و آرزوی همیشگی بیگانگان بوده که البته عده ای در داخل ، برای رسیدن به مقاصد کوچک باندی و جناحی خود، آن را مطرح می کنند. از نظر مردم ایران، القاء حاکمیت دوگانه، یک حرکت ضد انقلابی است زیرا موجب فساد در ارکان نظام می شود. 

** سوال: علت تلاش بعضی عناصر سیاسی و رسانه ای برای دوگانه نمایی رهبری ورئیس جمهور چیست؟

پاسخ : آقای احمدی نژاد و همکارانش در دولت، همواره التزام عملی خود را به ولایت فقیه، اثبات کرده اند و در این مسیر از امتحانات متعدد و سخت، سرافراز بیرون آمده اند. با قاطعیت می گویم که هیچکس به اندازه آقای احمدی نژاد التزام نظری و عملی خود را به ولایت فقیه به اثبات نرسانده است، اما بعضی ها که موفقیت دولت را برنمی تابند و هرگز نتوانسته اند مدیریت برجسته رئیس جمهور را ببینند، سعی کرده اند به شیوه های مختلف زمینه تضعیف دولت را فراهم کنند. آنها برای کسب قدرت و منفعت، به اختلاف دامن می زنند و چه بخواهند و چه نخواهند عملا بر اساس سناریوی حاکمیت دوگانه بازی می کنند. 

** سوال: آیا فشارهای سیاسی و تبلیغاتی اخیر، بر انگیزه و روحیه و توان رییس جمهور و همکارانش تاثیر منفی گذاشت؟

پاسخ: هرگز این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد. بعضی ها با طراحی ناشیانه سناریوی اختلاف پنداشتند که می توانند با دروغ پردازی، برچسب زدن و فریب کاری، خدمتگزاران واقعی مردم را مایوس و سرکوب کنند، حال آنکه نه اکنون و نه هیچ وقت دیگری چنین نخواهد شد و رئیس جمهور معزز و دولت محترم در خط ولایت و رهبری و با انگیزه تمام برای خدمت به مردم و کشور استوار و محکم گامهای بلندتری را برخواهند داشت. اجازه بدهید این نکته را اضافه کنم که برخلاف خیال بافی ها و تحرکات گسترده ای که بعضی ها طی روزهای گذشته داشته اند، پیوند رئیس جمهور و رهبری هرگز مخدوش نشد زیرا استحکام این پیوند، متضمن منافع ملت است و این همان چیزی است که رهبری فرزانه و رئیس جمهور عزیز همواره به آن نظر داشته اند. من این طور برداشت کرده ام که برخلاف عده ای که فقط اهل شعار و ادعا هستند، نگاه و رابطه آقای احمدی نژاد نسبت به مقام معظم رهبری، ویژه است. اتفاقا درک روشن، دقیق و عالمانه رئیس جمهور از جایگاه و شان و منزلت ولایت فقیه و خلوص او در دفاع از رهبری و ولی فقیه بسیار ذیقیمت است. برای اینجانب و همه اعضای دولت و قاطبه خدمتگزاران، همین درک و فهم و همین خلوص و شجاعت در دفاع از حریم ولایت و رهبری افتخار است. 

** سوال: ارزیابی شما از علت ورود پرحجم خواص به این صحنه و بیان عبارات تند علیه رئیس جمهور چیست؟

پاسخ: این موضوع در آینده قابل بحث است و واقعیات زیادی باید گفته شود. در هر حال بعضی خواص به علت برداشت غلط از سکوت چند روزه رئیس جمهور، به صورتی شتابزده واکنش نشان دادند و منویات درونی خویش را بروز دادند. آنها انتظارات و درک نادرستی از مسایل دارند و به دلیل واکنش های شتابزده، دستشان پیش ملت رو شده و در آینده ، واقعیاتی از علت این هجمه ها علیه رئیس جمهور روشن خواهد شد. 

** سوال: اهداف پنهان و ناگفته این هجمه ها را در چه چیزی می دانید؟

پاسخ: هدف اصلی دشمنان ما از آغاز انقلاب اسلامی، القاء نا کارآمدی حکومت دینی بود، بنابراین اثبات کارآمدی جمهوری اسلامی ایران که تحت مدیریت ولی فقیه است، بهترین روش علمی برای دفاع از دینِ، انقلاب و رهبری است، زیرا دفاع از نظامی که کارآمدی نداشته باشد، سخت و به نظر خیلی ها غیرمنطقی است. اگر مطالعه کنیم می بینیم محور اصلی تبلیغات دشمنان این ملت و مخالفان انقلاب و کشور، همیشه آن بوده که نظام را ناکارآمد نشان دهندبه همین علت آقای احمدی نژاد از آن جهت خار چشم دشمنان شده که توانسته است به روشنی به دنیا نشان دهد مفهوم بازگشت به آرمانهای امام و ارزشهای انقلاب ، ساخت و پیشرفت همه جانبه کشور است. یعنی پیشرفت روز افزون کشور و افزایش امید در ملت بزرگ ایران ، نشانه بارز کارامدی نظام است. کسی تردید ندارد که این هوشمندانه ترین شیوه دفاع از کیان رهبری و حریم ولایت است. این همان عهدی است که آقای احمدی نژاد با شهیدان و امام شهیدان بسته است. عهدی که هرگز گسسته نخواهد شد. ما هم بر همین عهدیم. در این راه نه بازگشتی است و نه ترسی از حمله دشمن و نه ملالی از شماتت و تهمت و افترای ناجوانمردان. ما همواره بر عهد و پیمان خود با ولایت باقی خواهیم بود. 

 /2727

کد خبر 150541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  سعيدحداديان گفته بوداين آقاخيلي حرف ميزندوخيلي هم زودتكذيب ميكند
 • بدون نام IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  برو بینیم بابا! حالا می خوای بگی ما که هوادار مقام رهبری هستیم ضدولایت فقیه می باشیم. می خوای مثل جریان پس از انتخابات دوباره همه مصیبت هایی که از جانب خودتان به نظام وارد می شود را به سوی ما که طرفداران نظام هستی برگردانی؟ بشین یک ذره فکر کن و حرف جدید پیدا کن. ما این راهی که جلوی پایمان می گذاری را یکبار رفته ایم و نادان هم نیستیم که از یک سوراخ دوبار گزیده شویم.
 • بدون نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  آقای مشایی! با شما دیگر تعارفی نداریم. حرفهای شما صرفاادعاست و شما تلاش می کنی از هر فرصتی برای عوان فریبی بهره ببری. بدان که این شیوه لو رفته
 • yavar IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  فکر میکنم اول باید معنای اعتقاد به ولایت فقیه توضیح داده بشه بعد افراد بگن ما به ولایت فقیه اعتقاد داریم یا نداریم و به نظر من اون معنایی که ما از ولایت فقیه مفهمیم با اون معنایی که برخی دیگه میفهمن متفاوت باشه
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  یقینا این حرفا مال مشایی نیست. مصاحبه رو براش نوشته ان
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  محتوای مصاحبه داد میزنه که فرمایشیه
 • حسین IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  بنده خدا مشائی چند تا حرف زده همه ریختن رو سرش، انگار منتظر بودن. اونوقت خاتمی این همه خراب کاری بین المللی میکرد هیچکدوم از این رسانه های محترم ککشون نمیگزید. بی رگه بیرگ بودن
 • بدون نام DE ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  در واقع تمام موفقیتهای رئیس جمهور به خاطر وجود شخص مدبر و باهوشی چون مشائی است.
 • بی نام IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  خدا به خیر کند عاقبت این ملت و دولت را که دست اقای مشایی افتاده چه خوابی برای مملکت دیده اند خدا عالم است اما دلمان خوش است که خدا جای حق نشسته است
 • بدون نام US ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  درود بر مشايی درود بر احمدی نژاد حق و حقيقت هميشه پيروز است
 • م IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  اين گفته شماست(آقای احمدی نژاد و همکارانش در دولت، همواره التزام عملی خود را به ولایت فقیه، اثبات کرده اند ......) ولي همين كه رهبري و مردم دوست ندارند كه تو در جريانات سياسي جولان بدهي و هر روز حرفهايي براي متشنج كرن فضا و اعتقادات مردم بزني ولي تو دست بردار نيستي و دولت هم از تو حمايت مي كند ،گفته بالا را نفي مي كند. راستي مردم به احمدي نژاد راي دادند نه مشايي!
 • بی نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  اینها عرصه را برای خودشان تنگ دیدن حالا با این حرفها یک قدم عقب کشیدن دیدن وجه دولت پیش مردم داره ازبین میره ولی تو این مدت با عملکردشون دیگه دستشون پیش مردم رو شد و واقعا کارهایی که انجام دادن برای خدمت به مردم نبوده بلکه برای به قدرت رسیدن بودکه به قدرت هم رسیدن . خدایا رهبر عزیز را تا فرج آقا امام زمان عج نگه دار
 • بدون نام IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  ده روز قهر را هم در راستای ولایت پذیری می دانند?
 • بدون نام IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  موجب انبساط خاطر گرديديد، متشكرم!
 • بدون نام IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  آقای مشایی !اگه خانه نشینی احمدی نژادوبتونی توجیه کنی اون وقت ما قضاوت می کنیم شماراست میگی یاخواص
 • بدون نام MY ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  مشایی مشایی رئیس جمهور مایی. مغز متفکر هیات دولت همین مرد است
 • بدون نام IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  مامردم حالیمونه
 • خلیج فارس IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  آقای احمدی نژاد و مشایی شما الحق از دلسوزان و ولایت مداران عصر هستید بعضی ها که نمک خوردن ونمکدان شکستند یه خاطر یک سری عقده ها وکینه های آتش زیر خاکستر خواهان ضربه زدن به اصل ولایت و دولت عدالت محور و ولایت مدار هستند خداوند لعنتشان کند و ولایت فقیه و دولت شما را در پناه خودش جهت حمایت از حقوق مستضعفان این کشور حفظ فرمایید
 • اصغر IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  واقعیت این حرفا نه از خبرآنلاین و نه از نظراتش و نه از صحبتهای مشایی و نه احمدی نژاد و نه هیچ کدوم از مجلسیها و نه هیچ کدوم از خواص مشخص میشه . فقط و فقط ملاک بنده سخنان خود امام خامنه ای است و بس.
 • بدون نام IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  اينكه انقدر گير به اين بنده خدا ميدن برام جاي سئوال هست درسته ايرادايي داره ولي نه در اين حد گير
 • عباس IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  آقای مشایی شما و رئیس جمهور محبوب در قلب میلیونها ایرانی به خصوص افراد مستمند و پابرهنه هستید. و مطمئن باشید روزی میلیونها بار این مردم دعایتان می کنند و دعای خیر ایشان به همراهتان است پس به این هجمه ها توجهی نکنید و در زیر سایه ولایت جهت ساختن یک ایران پرقدرت تلاش کنید. درود بر مشایی درود بر احمدی نژاد و ننگ بر بر افراد جاهلی که می خواهند جهت منافع خود فضا رو طوری نشان دهند که بین ولایت فقیه و دولت شکافی است. مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • علی IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  به امید خدا دیر یا زود ( که امیدوارم زود باشد ) ارتباط این جریان معروف به انحرافی با صهیونیست ها رو خواهد شد و آنهایی که ناآگاهانه سنگ اینا رو به سینه می زدند پشیمان خواهند شد.
 • بدون نام IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  0 0
  این مصاحبه سفارشی است. ولی جدا از این باید بگم که من تازه دارم به احمدی نژاد و مشایی اعتقاد پیدا میکنم. معتقدم که تا حالا اشتباه میکردم. دور بعد احمدی نژاد هرکسی رو تایید کنه بهش رای میدم
 • احمدی GB ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۱
  0 0
  اگر واقعا ملاک شما نظر رهبری بود که همان روزی که رهبر بعد از اون صحبت مشایی در رابطه با اسرائیل دستور دادن به احمدی نژاد آقای مشایی را بزار کنار گوش به حرف ایشان می دادید و می رفتید و...پس کم دروغ بگید حقا که حب الدنیا رئس کل خطاهاست