ایسنا نوشت:

رییس جمهور با اشاره به ماده 53 برنامه پنجم «پیشرفت و عدالت» مبنی بر تکلیف دولت به کاهش تعداد وزراتخانه‌ها گفت: ماده 53 برنامه برای رعایت قانون اساسی تنظیم شده و دولت انتظار دارد قانونگذار بیش از همه پایبند قوانین باشد از این رو طرح برخی تقاضاهای غیرقانونی از دولت درست نیست؛ چرا که اجرای قانون بر عهده قوه مجریه است.

محمود احمدی نژاد در جلسه هیات دولت با بیان این‌که دولت نهم و دهم قانونمندترین دولت های تاریخ کشور هستند و از لحاظ تکلیف قانونی و اعتقادی احترام زیادی برای قانون قائل هستند، تصریح کرد: متاسفانه عده‌ای با طرح برخی مطالب در تلاش هستند که به زعم خود دولت را به اقدام خلاف قانون متهم کنند که نمونه آن موضوع اختلاف حساب یک میلیارد دلار بود که در نهایت مشخص شد اشتباه از سوی ناظرین بوده است.

وی با تاکید بر این‌که همه دستگاه‌های اجرایی کشور بسیج شده اند تا قانون به شکل دقیق و درست اجرا شود، گفت: ماده 53 قانون برنامه پنجم، دولت را مکلف کرده چند وزارتخانه را به تشخیص خود ادغام کرده و اگر وزارتخانه جدیدی تاسیس شد، شرح وظایف آن را به مجلس ارائه دهد.

رییس جمهور با بیان این‌که قانون اساسی تعداد وزارتخانه ها و شرح وظایف آنها را به طور کامل و قانونی مشخص کرده است، اظهار داشت: قانون دولت را مکلف کرده که تعداد وزارتخانه‌ها را به 17 وزارتخانه کاهش داده و براساس آن شرح وظایف وزارتخانه‌های جدید را به مجلس شورای اسلامی ارسال کند و دولت در حال حاضر مشغول این کار است و متهم کردن دولت در این شرایط کار درستی نیست.

رییس جمهور گفت: در گذشته ادغام وزارتخانه‌ها سابقه داشته و وزارت معادن با فلزات و صنایع سنگین در هم ادغام شد و هیچ مشکلی هم وجود نداشت. مگر می شود 8 ماه وقت وزارتخانه ها را برای ادغام معطل کرد و سپس چند ماه دیگر نیز این پروسه در مجلس ادامه پیدا کند، این بدان معناست که یک سال هیچ کاری از سوی وزارتخانه ها در کشور انجام نشود.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که قانون تکلیف همه را روشن کرده است، گفت: متاسفانه عده‌ای چنین معتقدند که آنها باید چگونگی اجرای قانون را مشخص کنند که خود این سخن نقض قانون و تخریب آن است، این‌که هنوز 3 ماه از ابلاغ قانون برنامه پنجم به دولت نگذشته علیه آن سخن به میان آید درست نیست، زیرا اگر تکلیف مشخص نباشد دولت نمی‌تواند بدرستی کشور را اداره کند.

رییس جمهور با اشاره به این‌که دولت مشغول اجرای قانون است و رییس جمهور اختیار دارد وزرا را جابجا کند و خود سرپرست شود، گفت: رییس محترم مجلس ظاهرا فکر می کنند عین قانون هستند که این تصور درستی نیست و باید توجه داشت که نباید فضای کشور را بی جهت آلوده و مشوش کرد.

احمدی‌نژاد افزود: فضاسازی‌هایی که علیه دولت صورت می گیرد صحیح نیست، زیرا در کشور مرجع رسیدگی به تخلفات قانونی وجود دارد و نمی‌شود رییس مجلس بخواهد شخصا به تخلفات رسیدگی کند، این وظیفه برعهده دیوان عدالت اداری کشور است و اگر اختلافی نیز بین قوا بروز کرد رهبر معظم انقلاب این مساله را حل می کنند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که دولت از همان ماده قانونی که مجلس محترم تصویب کرده است، دفاع حقوقی می کند، گفت: قانونگذار قانون را نوشته است و بهتر است، امروز یک بار دیگر آن قانون را بخواند. منطق مدیریتی هم اقتضاء می کند که این قانون به همین شکل که نوشته شده، اجرا شود و دولت به طور کامل از آن دفاع می کند.

رییس جمهور با اظهار امیدواری از این‌که رییس مجلس و قانونگذاران پایبند به قانون باشند و اجازه ندهند که هر روز اتفاق جدیدی بیفتد، گفت: در فضای ثبات است که می توان کشور را در مسیر پیشرفت و عدالت قرار داد.

احمدی نژاد در ادامه به قانون برنامه سوم و چهارم و اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در اجرای این دو قانون آنقدر اصلاحیه به آنها اضافه شد که شکل آن به طور کلی تغییر کرد و متاسفانه در مورد اصل 44 قانون اساسی نیز این تغییرات باعث شد که قانون اصل 44 دیگر شبیه اصل خود قانون نباشد.

رییس جمهور تاکید کرد: دولت انتظار دارد که قانون درست نوشته و محکم نیز اجرا شود. دولت با کسی مشاجره بی مبنا و بی‌حاصل ندارد، زیرا دستگاه اجرایی باجدیت دنیال این است که بار سنگین مسوولیت خود را به مقصد برساند.

احمدی نژاد افزود: برخی ها تصور می کنند که آنها صاحب کار هستند و دولت کارگر آنان است، ولی بهتر است مجلس محترم وظایف خود را انجام دهد و اجازه دهند قوه مجریه نیز وظیفه اش را براساس قانون انجام دهد تا بار سنگین ساختن و اداره کشور به مقصد برسد.

رییس جمهور با تاکید بر این‌که چند نماینده نمی توانند به نمایندگی از سایر اعضای محترم مجلس سخن بگویند، گفت: اجرای قانون برنامه پنجم شروع شده و با بهترین روش در حال اجرا است. دولت قانون را محترم می‌شمارد و تلاش خواهد کرد که به شکل دقیقی اجرایی شود.

احمدی نژاد در ادامه با بیان این‌که اگر چه این حق نمایندگان است که طرح ارائه دهند، اما این کار هم از مبنا و اصولی بر خوردار است، گفت: نقشه ای به نام برنامه پنجم پیشرفت و عدالت در اختیار است که باید براساس آن عمل کنیم و در این راستا اگر بنا باشد اعلام کنیم که چه کسانی خلاف قانون عمل می کنند مستنداتی داریم که می توان آن را ارائه کرد، ولی فکر می کنیم که کشور نیازمند کار و تلاش است و همه باید در راستای آبادانی کشور حرکت کنیم.

/2929

 

 

کد خبر 150213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  اینا مگه همدیگر رو نمی تونند پیدا کنند که تو رسانه با هم حرف می زنند.
 • hfgd IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  حالا خوبه اول سال رهبری فرمودند اختلافتان را علنی نکنید .بنشینید ساعتها از لزوم اطاعت از ولایت فقیه سخنرانی کنید
 • بدون نام IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  مگر مقام معظم رهبري در بياناتشان نفرمودند اختلافها را رسانه اي نكنيد تا مردم دغدغه نداشته باشند. چرا آقاي رئيس جمهور برخلاف بيانات مقام معظم رهبري عمل مي كنند؟
 • فدا یي شیرازی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  در موضوع اختلاف حساب یک میلیارد دلار، در نهایت هیچ چیز مشخص نشد !!
 • بدون نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  "دولت نهم و دهم قانونمندترین دولت های تاریخ کشور هستند " چطوری روت میشه چنین حرفی بزنی؟
 • صبا IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  ای بدبخت قانون
 • بدون نام IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  حالا دیگه هرکس بارش را به دوش دیگری می اندازه من بیسواد هم از تخلف در اجرای قانون اگاهم خدا وکیلی بس کنید .............آنلاین طرف کی هستی معلومه جرات پیدا کردی خبرها درج میکنی
 • بدون نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  با عرض پوزش : چرا اقتصاد مملکت اینطور شده ؟ جرا آمار بیکاری سربه فلک زده ، چرا گرانی مهار نشده و .... باید جلوی تندروی و تمامیت خواهی عده ای را گرفت.
 • ناصح IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  دولت باید تابع قانون و مجلس باشد وقتی مجلس و نمایندگان ملت کار دولت را غیر قانونی می دانند دیگر ادامه بحث و اصرار بر عمل غیر قانونی بی معناست . خود کسانی که قانون را تصویب کرده اند بهتر از دولتی ها تشخیص میدهند که کار دولت غیر قانونی است مجلس باید محکم بایستد .
 • بدون نام IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  متاسفانه عمل دوليت طوري بوده كه نمي توان جز اين فكر كرد
 • بدون نام IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  نوكرتم احمدي نزاد كه مثل هميشه زدي تو دهن اون كساييكهفكر ميكنن همه مردم هستند
 • محمد IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  پس دولت شما از دوران ریاست جمهوری اقای خامنه ای هم قانونمنمد تر بوده.!!!
 • بدون نام IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  دکتر دوست داریم
 • بدون نام IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  لطفا مستندات رو ارائه کنید که در اینصورته که میشه مملکت رو ساخت ! مگه نه اینکه برای حفظ سلامت جامعه جرم تعریف شده وبراش مجازات تایین؟
 • yavar IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  در جمهوری اسلامی قوا از یکدیگر جدا هستند گرچه با یکدیگر تعامل دارند و به نظر من این سخنان دخالت قوه مجریه در مقننه است
 • بدون نام IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  ما که ازنمایندگانی که به وکیل الدوله مفتخرهستن توقع نداریم جلوی خودسری رابگیرن ولی محض اطلاع اونا که فکرمیکنن احمدی نژادزرنگه که تودهن بقیه میزنه بایدعرض کنم دوران تودهن زدن گذشته دوران منطقه ومجلس بدیاخوبش نماینده ملته برای مهار قدرت یادتون نره
 • بدون نام IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  نوكرتم احمدي نزاد كه مثل هميشه زدي تو دهن اون كسايي كه فكر ميكنن همه مردم هستند ,بيشترين عبور از قانون مصوب خودشون توسط خودشون ونزديكان شان انجام مي شود قانون را فقط براي ديگران مي خواهند
 • yavar IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
  0 0
  در جمهوري اسلامي قوا از يکديگر جدا هستند گرچه با يکديگر تعامل دارند و به نظر من اين سخنان دخالت قوه مجريه در مقننه استدر جمهوري اسلامي قوا از يکديگر جدا هستند گرچه با يکديگر تعامل دارند و به نظر من اين سخنان دخالت قوه مجريه در مقننه است
 • علی رضا IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۳
  0 0
  در زمانی که مردمان جهان اسلام در حال مبارزه با طاغوتیان کشورشان ، کشور جمهوری اسلامی ایران را الگوی اسلامیت و آزادی خواهی قرار می دهندمتسفانه آقای احمدی نژادباعملکرد های جنجالی خود هم دلسوزان نظام را مایوس میکنندو هم موجب توهم مردمانی میشوند که جمهوری اسلامی ایران را الگوی خود قرار داده اند