انتقاد فرهنگستان از صداوسیما به خاطر «سریال» و «سریالیست»

ایسنا نوشت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی نسبت به استفاده دوباره صداوسیما از واژه «سریال» در عنوان برنامه‌های تلویزیونی انتقاد کرد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نوشتاری با عنوان «بازگشت «سریال»!» در این‌باره نوشته است: «در ترویج واژه‌های فارسی به‌جای کلمات بیگانه، همیاری رسانه ملی و مطبوعات نقش مهمی دارد.

سال‌هاست که اصطلاحات «مجموعه»، «مجموعه نمایشی» و «مجموعه تلویزیونی» را از این رسانه شنیده‌ایم و در زیرنویس‌ها دیده‌ایم. اما، در نوروز امسال، شبکه یک سیما با تهیه برنامه‌ای با نام «سریالیست»، بازگشتی به عقب کرد. در این برنامه، بارها از همان «مجموعه‌»ها که با سعی برنامه‌سازان قبلی متداول شده بود، با لفظِ «سریال» نام برده شد. ماجرا به این‌جا ختم نشده و اکنون که مجموعه‌های نمایشیِ ماه رمضان آغاز شده‌ است، شاهدیم که واژه «سریال» برای این مجموعه‌ها استفاده می‌شود.

مایه شگفتی است که رسانه ملی، به‌جای کمک به حفظ زبان فارسی، این‌بار گام در راه بازگرداندن واژه‌های بیگانه گذاشته‌ است!»

این درحالی است که نسرین پرویزی، معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیش‌تر در پاسخ به این‌که آیا فرهنگستان نسبت به اثرگذاری بیشتر واژه‌هایی که در رسانه‌ها و فضای مجازی به کار برده می‌شود بر زبان مردم دغدغه‌ای دارد، گفته بود: در فرهنگستان دفتری تحت عنوان «دفتر ارتباط با صداوسیما» داریم که توانستیم برنامه‌های متعددی در صداوسیما داشته باشیم و پشت‌بند همین دفتر که در این‌جا و صداوسیما تشکیل شد، تفاهم‌نامه‌ای بین دو سازمان منعقد شد که براساس آن فرهنگستان و صداوسیما به طور مشترک سعی می‌کنند جایگزین واژه‌های بیگانه توسط ما اعلام شود و آن‌ها هم به کار ببرند.

۵۸۵۸

کد خبر 1509411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  23 4
  ترویج واژه های عربی به جای انگلیسی: «مجموعه» عربی به جای «سریال» انگلیسی
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  23 3
  حالا مگر کلمه « مجموعه » فارسی است که فرهنگستان اینقدر جوش کلمه «سریال» را می زند ؟؟
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  9 4
  فارسیش چی می شه؟ چند گانه؟
 • بهنام IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  13 3
  عرضه داشته باشین یه چیزی هم خودتون اختراع کنید اونوقت هرجوری دلتون خواست اسم روش بذارین تا دیگران به اسم شما صدا کنن
 • ایرانی IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  17 4
  دولت صدا و سیما مستقل است.گزارش‌های ورزشی را گوش کنید و ببینید تا بی‌ در و پیکری صدا و سیما آشکار شود.واژه‌هایی مانند:کامبک،سیو،کلین‌شیت،وینگر،ریباند،پوکر،دبل،هت‌تریک،ویدیوچک‌و....
  • IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   10 2
   شما به جای این کلماتی که گفتید چه پیشنهاداتی دارید سالهاست که سعی شده واژه دو کلمه ای شهر آورد جانشین دربی یا داربی شود اما موفقیت آمیز نبوده مثلا به جای پوکر بگویند چه چهارگانه یا چهارتای یا به جای سیو چه بگویند یا به جای کلین شیت بگویند چه بسته نگاه داشتن دروازه در یک بازی خودتان می‌بینید که بعضی کلمات جانشینی ندارند
  • ایرانی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   5 1
   در پاسخ به دوست گرامی۲۲:۱۹ ۱-فرهنگستان زبان پارسی با بیش از هشتاد سال وظیفه‌ی یافت واژه‌ی مناسب را دارد و این کار را نیز انجام می‌دهد.مهم به کاربردن آن‌هاست به شرط آن که اراده‌ی همگانی برای آن باشد و زحمت دیگران را ریشخند نکنند.زیرا زبان فارسی جدا از جمله‌ی انتقال مفاهیم عنصر مهم هویت ایرانی است. ۲-برای همین چند مورد نیز چه ایرادی دارد به جای سیو بگوییم واکنش یا به جای ریباند بگوییم برگشت یا به جای وینگر بگوییم بازیکن کناری یا بال
  • ناشناس IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   2 1
   22:19 کاربر درسته که نمیشه برا اینا معادل درست کرد و سخته . اما میتونیم یه جور با کلمات فارسی توضیح بدیم مثلا ویدیو چک = بازبینی صحنه یا هت تریک = سه تا گل زد یا سیو = ذخیره ی توپ گرفتن توپ یا برای کامبک کیشه گفت شروع دوباره شروع قدرتمند دبل هم که مون دو گل . ولی بقیه نمیشه .
 • آریا IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  15 5
  هر وقت کلمات عربی رو از فارسی جدا کردید اون وقت به انگلیسی گیر بدید اگر واقعا قصد شما زبان فارسیه عربی رو هم باید جدا کنید
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  6 0
  خیلی راست میگین واژه های زبان عربی را از زبان مسئولان حذف کنید
 • فاطی IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  3 2
  نه عربی نه انگلیسی اما خب ما در کشورمون یک قومیت عرب داریم پس جای تعجب نداره که واژه عربی هم داشته باشیم مثل اینکه چند واژه ترکی وارد ادبیات ما بشه که خب ترک ها یکی از اقوام ایرانی هسنتند اما ما انگلیسی نداریم که!!!!!!
 • IR ۰۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  برو بابا ، همین مونده بنویسنن مجموعیست
 • IR ۰۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  یعنی کل مشکل مردم همینه!!!متأسفم برای خودمون