موسوی: تقلیل میدان به دوگانه ظریف ـ سلیمانی اشتباه محض است

سید رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیا وزارت امور خارجه با انتشار رشته توئیت هایی با توجه به جنجال های اخیر درباره فایل صوتی وزیر امور خارجه تاکید کرد که تقلیل "میدان " در گفتمان ظریف به دوگانه ظریف ـ سلیمانی اشتباه محض است.

به گزارش خبرآنلاین، سید رسول موسوی نوشت: تقلیل "میدان " در گفتمان ظریف به دوگانه ظریف ـ سلیمانی اشتباه محض است. ظریف در فصلنامه سیاست خارجی ( زمستان ٩٧) از هفت میدان متفاوت نام می برد که در تعامل با دیپلماسی در شکل گیری سیاست خارجی ج.ا.ا تاثیر تعیین کننده داشته است.

میدان اول: واقعه گروگان گیری سفارت امریکا میدان دانشجویان هستند که در ظرف زمانی و سابقه تاریخی خود و با نگاهی استقلال خواهانه برای سیاست خارجی تعیین سیاست می کنند. اما در نهایت با مذاکرات الجزایر گروگان گیری پایان می یابد و دیپلماسی خاتمه دهنده بحران است.

میدان دوم: دفاع مقدس میدان رزمندگان اسلام در جبهه های نبرد و مقاومت مردم برای دفاع از کیان انقلاب و سرزمین ایران است. در دفاع مقدس بخوبی تعیین کنندگی قدرت میدان در پیشبرد دیپلماسی مشخص می شود اما در نهایت این دیپلماسی است که دستاوردهای میدان را بر صدام تحمیل می کند.

میدان سوم: جنگ بوسنی ١٩٩٢ تا ١٩٩٥ حضور میدانی ایران در بوسنی این فرصت را برای دیپلماسی ج.ا.ا فراهم ساخت تا با تشکیل گروه تماس کشورهای اسلامی ، ج.ا.ا در قلب اروپا نقش آفرینی کند. هرچند در پایان بحران تفاوت تحلیلی میدان و دیپلماسی باعث شد ایران بهره لازم را از تلاشهای خود نبرد.

میدان چهارم: افغانستان حضور میدانی ایران در افغانستان و حمایت از اتحاد شمال در سالهای دهه ٩٠ میلادی و همکاری میدان و دیپلماسی در کنفرانس بن ٢٠٠١ موجب شکل گیری افغانستان جدیدی شد. هرچند امروز افغانستان پسا بن با چالشهایی جدی روبروست اما همچنان همکاری میدان با دیپلماسی ادامه دارد.

میدان پنجم: عراق پساصدام حضور میدانی ایران در عراق پس از سقوط صدام و همکاری میدان با دیپلماسی نتایجی بدست آورده است که امروز ایران و عراق جدای از تحولات داخلی در عمل متحداستراتژیک هم هستند.

میدان ششم: حقوق هسته ای میدان فناوری هسته ای ، حقوق هسته ای و جهادگران عرصه هسته ای پیشرفت در فناوری هسته ای موجب ارتقاء قدرت دیپلماتیک ایران شده و قدرت مذاکراتی ایران موجب تثبیت حقوق هسته ای است.

میدان هفتم : سوریه میدان مدافعین حرم در سوریه حضور مدافعین حرم در سوریه و جنک با داعش که منجر به اضمحلال داعش شد و همکاری میدان با دیپلماسی که منجر به شکل گیری روند آستانه شد تا از طریق همکاریهای چند جانبه منطقه ای شرایط سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی سوریه عادی شود.

لینک مقاله سیاست خارجی ایران از درون مذاکره مبتنی بر قدرت از ایـــنـــجـــــــــا قابل دریافت است.

311311

کد خبر 1510037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =